Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
Untitled Document

Digital PhotoWorld
Dergi
Fotoğrafta bütünlüğü yakalamakSahne Sanatları Fotoğrafçılığı
Kar fotoğrafları nasıl çekilir ?A' dan Z' ye DİJİTAL FOTOĞRAFÇILIK
tüm yazıları...


Fotoğrafta bütünlüğü yakalamak

 

Fotoğrafımızın daha etkili, daha çarpıcı ve anlatım gücünün kuvvetli olması için, hedefimiz dışında kalan diğer bütün görüntülerden kurtulmamız gerekir.

 

Fotoğraf çekmenin ana kurallarından biri olan kompozisyon konusu ile ilgili olarak bu sayımızda “bütünlük” kavramını ele alacağız. Bir diğer adıyla “ayıklama” diyebileceğimiz bütünlük, aslında çekim yapmadan önce yapmamız gereken ilk aşamadır. Fotoğrafımızın daha etkili, daha çarpıcı ve anlatım gücünün kuvvetli olması için, hedefimiz dışında kalan diğer bütün görüntülerden kurtulmamız gerekir. Bunun için bazen hem çekim öncesi hem de çekim sonrası yapmamız gereken işlemler olabilir. Şimdi etkileyici bir fotoğraf elde etmek için örneklerimizden yola çıkarak adım adım ilerleyelim.

 

 

 

1.     ADIM

Birinci fotoğrafımıza baktığımızda amacımızın ne olduğu belli; binayı çekmek. Ama anlatımı güçsüzleştiren, konu dışında kalması gereken alt tarafta bulunan demir çitten ve çiçekten kurtulmak için bakış açımızı biraz yukarıya doğru alalım ve alt taraftaki görüntüden kurtulalım. Böylelikle daha ilk aşamada problem yaratan durumdan fotoğrafımızı kurtarmış olalım

 

 

 

 

2.ADIM

İlk fotoğrafımızda yapmayı istediğimiz işlemleri yaptık ve kadrajımız içindeki gözümüzü rahatsız eden alt kısımda yer alan çit ve çiçekten kurtulmuş olduk. Ama bu sefer de karemize sağ tarafta bulunan dairesel tabela dahil oldu. Bu durumda bulunduğumuz noktadan yine küçük bir değişiklik yaparak daha etkileyici fotoğrafı bulmaya çalışalım. Bunun için de bu sefer konuya biraz daha yaklaşalım ve bakış açımızı biraz daha yukarıya doğru çevirelim.

 

 

 

3.ADIM

Evet 3. adım artık son noktamız. İlk iki adımda yapmayı planladığımız işlemleri yapınca ortaya daha etkili, daha çarpıcı, anlatımı kuvvetli bir fotoğraf çıktı. Yalnız küçük bir tavsiye; bu tarz yüksek binaların fotoğraflarını çekerken perspektif kaçışını olabildiğince ortaya alalım ki dengeli bir fotoğrafımız olsun. Ama sonuç olarak biçimsel anlamda doğru kompoze edilmiş olan fotoğrafa böylelikle ulaşmış olduk.

 

Geniş hareket alanı

Fotoğraf çekerken doğru açıyı bulmak bizi bazen zorlayabilir. Her zaman geniş bir hareket alanımız olmayabilir ama yine de en azından yukarıdaki örneklerimizde olduğu gibi sadece makinemizin yüksekliğiyle ve bakış açısıyla oynayarak harikalar yaratabiliriz.

Şimdi ise hareket alanımızın daha geniş olduğu ve görsel unsurların daha kalabalık olduğu bir örnek verelim.

 

 

1. ADIM

Buradaki fotoğrafımıza baktığımızda çekilecek konunun ne olduğuna dair kesin bir fikre sahip olamıyoruz. Burada neyin fotoğrafını çekeceğimize karar vermemiz gerekiyor ve çekim saatine bakacak olursak bunun için çok da fazla zamanımız yok.

 

 

 

 

 

2.     ADIM

İlk fotoğrafımıza göre burada konuya biraz daha yaklaştık, bakış açımızı biraz daha sol tarafa kaydırdık ve daha dar anlatımlı bir ifadeye ulaşmış olduk. Ama bunlar bizim için yine de yeterli olmadı. O zaman konuya biraz daha yaklaşıp bakış açımızı biraz daha sol tarafa yönlendirmeliyiz. Heykelimiz leke olarak ön tarafta tek başına kalmalı ve arkası boş olmalıdır.

 

 

 

 

3.ADIM

Evet ilk karemizle son karemize baktığımızda olabilecek en doğru kompozisyonu oluşturduğumuzu görüyoruz. Yaptığımız ufak bir iki değişikliğin fotoğrafımıza neler kattığını böylelikle görmüş olduk.

 

Fotoğraf “o anda” ışıkla yapılan resimdir. Işık; doğanın renklerle harmanlayarak bizlere sunduğu bir armağandır. Bu armağanı doğru kullanabilmek ve konuşan fotoğraflar elde etmek için kompozisyon kurallarını uygulamak yeterli olacaktır.

 

 

 

Meltem Koban

 

PHOTOWORLD KASIM ARALIK 2007 SAYISINDAN.

30.08.2008


Eğitim Bölümü     |     Yazarın Diğer Yazıları