Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
Untitled Document

Emre İkizler
M.Ü. G.S.F. Fotoğraf Bölümü Öğretim Görevlisi
Yakın PlanPortre
ManzaraKar ve Sis
Doğa Fotoğrafçılığı
tüm yazıları...


Doğa Fotoğrafçılığı

Doğa fotoğrafı denince akla tek bir tür gelmemeli, çünkü doğada fotoğraf konusu olabilecek sonsuz sayıda tür, cins ve topluluk vardır ve bu konulara çok çeşitli biçimlerde yaklaşmak da olasıdır. Manzara, siluet, yakın plan, kaydırma gibi çok çeşitli konuları ve teknikleri deneyebilirsiniz. Kullanılabilecek çok farklı fotoğraf ekipmanı olmasına karşın, elinizdeki en basit fotoğraf makinesi ve herhangi bir objektifle bile çekilebilecek çok sayıda fotoğraf konusu vardır. "Bas-çek" dediğimiz kompakt fotoğraf makineleri ya da basit dijital fotoğraf makinelerini kullanarak bile çok güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Doğada fotoğraf çekerken sahip olmanız gereken en önemli kaynak "ışık"tır; sonra biraz da sabır!


 Doğa fotoğrafı çekerken doğal olarak "doğal ışık"tan yararlanmayı düşünmelisiniz. Bunun için de doğal ışığın en güzel olduğu saatleri iyi değerlendirmeniz gerekir: yani, sabahın ilk ve akşamın son saatlerini. Güneş ışınlarının yeryüzüne yatay olarak geldiği ve sıcak tonlara sahip olduğu bu "seçkin saatler" kaçırılmamalıdır. Bu saatlerde ışığın çok hızlı değişiyor oluşu çekim yapan fotoğrafçıyı iki şekilde zor durumda bırakır: Fotoğrafçı hem hızlı davranmak zorundadır, hem de bu hızlı değişimin sonucu olarak da çok çeşitli fotoğraf olanaklarına hazır olmalıdır. Elbette günün diğer saatlerinde de doğa fotoğrafları çekilebilir, ama hiçbiri "seçkin saatler"deki kadar etkileyici olamaz. Özellikle güneş ışınlarının yeryüzüne dik olarak geldiği öğlen saatleri, neredeyse hiç bir fotoğraf konusu için uygun değildir. Çünkü herşeyin sert gölgeleri oluşur ve kontrast çok yüksektir. Bu nedenle, eğer çok sık bir ormanda değilseniz (mesela yağmur ormanlarında), olabildiğince bu saatlerde çekim yapmaktan kaçınmalısınız.
 Pek çoğumuzun "fotoğraf makineme bir şey olur" diye korktuğu yağmur, aslında doğanın en güzel olayıdır. Yağmur doğanın yaşam kaynağıdır. Yani, yağmur sırasında ve hemen sonrasında doğa en güzel halindedir. Bu nedenle, yağmur sırasında makinenizi ve kendinizi koruyarak, yağmurdan sonra ise serbestçe çekime çıkma alışkanlığı edinin. Özellikle, yağmurdan hemen sonra renkler daha parlak ve canlı olur. Yaprakların üzerindeki yağmur tanelerinin ışığı kırması ve yansıtması sayesinde çok keyifli görüntüler yakalayabilirsiniz.


 Doğa fotoğrafları çekerken daha keskin sonuçlar almak istiyorsanız, net alan derinliğini arttırarak hem uzaktaki ham de size yakın konuların net olmasını sağlayın. Bunun için geniş açılı objektif ve kısık diyafram (16, 22 gibi değerler) kullanın. Ayrıca fotoğraf makinenizde "alan derinliği izleme düğmesi" varsa, parmağınızla bu düğmeye basılı tutarak net alan derinliğini kontrol edebilirsiniz. Kısık diyafram değerleri, makineyi elde tutarak çekim yapamayacak kadar düşük enstantaneler kullanmaya zorlayacağından, tripod ve kablo deklanşör (ya da uzaktan kumanda) kullanmanız gerekir. Bu sayede netlik ve keskinlikten ödün vermemiş olursunuz.


 Doğa fotoğrafı çekerken belli bir malzeme kullanımından söz etmek çok doğru olmaz. Elinizde geniş açılı bir objektif varsa, orman, dağ, vadi, ova gibi geniş yayılımlı konuları görüntüleyebilirsiniz. Normal bir objektif ile de aynı konuları kısmen görüntüleyebilir, ayrıca ağaç gövdesi, yapraklar, çiçekler gibi konulara da eğilebilirsiniz. Tele objektifleriniz varsa, manzara ya da bitki ve hayvan yaşamlarına tanıklık edebilirsiniz.


 Doğada çeşitli filtreler de sıklıkla kullanılır. Özellikle polarize filtreler, doğa fotoğrafçılığının vazgeçilmezleri arasındadır. Renk doygunluğunu arttırmaları ve kontrastı yükseltmelerinin yanında su yüzeylerindeki yansımaları da engelleyebiliyor oluşları, bu filtreleri temel malzeme haline getirir. Çıplak gözle görülemeyen, ama filmlerin algılayabildikleri ultraviyole ışınlarını kesmek için de UV ya da Skylight filtrelerden birini objektifinizin üzerinde sürekli bulundurmanız gerekir. Bu temel filtrelerin dışında degrade renk filtreleri olan "graduated" filtreler de, gökyüzünün rengini ya da yoğunluğunu arttırmada işe yararlar. Özellikle "gri" ve "günbatımı" filtreleri, doğa fotoğraflarında çok kullanılır.

18.07.2008


Eğitim Bölümü     |     Yazarın Diğer Yazıları