Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
Untitled Document

Mustafa KemaL DOLASIR
Fotoğrafçı & Yönetmen
REKLAM FOTOĞRAFÇISI OLMAK -II-REKLAM FOTOĞRAFÇISI OLMAK -I-
Fotoğrafta Kadraja GirenlerProfesyonel mi? Amatör mü?
KURGU FOTOĞRAFÇILIĞI - II -KURGU FOTOĞRAFÇILIĞI - I -
tüm yazıları...


KURGU FOTOĞRAFÇILIĞI - I -

 

Merhabalar sevgili fotoğraf dostları...

             Sizlere bu hafta ilk kez yazıyor olmam sebebiyle, işleyeceğimiz konulardan biraz bahsetmek istiyorum. İlerleyen haftalarda sizlerden gelecek sorular dogrultusunda bazı haftalar fotoğrafçılık, bazı haftalar photoshop hakkında hem sorularınızı cevaplayacak hem de bazı bilgiler vermeye çalışacağım..
             Ayrıca yine sizden gelen sorular dogrultusunda eğer ki benim uzmanlığımın dışında ama konumuz açısından önemli birşeyler sorulmuşsa, onları da o işin uzmanlarına soracak, onları da burada konuk etmiş olacağız...

             İlk Haftamızın konusu başlıktan da belli olduğu üzere, Kurgu Fotoğrafçılığı. Kendi başına bir fotoğrafçılık dalı olarak görmediğim bir mecradır; daha çok bir stil olarak ele alabiliriz. Çünkü kullanıldıgı fotoğrafçılık dalına göre değişkenlik gösterir. Fotoğraf temelde bir belgeleme aracıyken birden bire belgeden öte, dile gelip hikayelerini anlatmaya başlar izleyene..

             Bunu, "Fotoğrafçılığın bir çok dalında kullanılabilen bir stil ya da anlatım dilidir" diyerek tanımlayabiliriz.. Fotoğrafı bir çok insan günü ya da olayı belgelemek amacıyla kullanır. Evraklar için çekilenler, Özel günler, ya da haber değeri taşıyan olayları belgelemek... Ama bir de Tayfun Talipoğlu ya da Erdal Kınacı’nın fotoğraflarına bakmak gerek... Ya da Niko Guido... Ya da Andrzej Dragan...

             Kullanılan teknikler/ içerikler bir yana, fotoğrafların yazıya ihtiyaç duymadan anlatmak istediğini izleyiciye ulaştırması ile de sıyrılırlar hemen aynı daldaki diğer fotoğraflardan...
             Kurgu Fotoğraflarının en temel özelliği de budur zaten. Fotoğraflara Sanatçısı isimler verebilir, ama bu isim vermeler genelde sadece ayırt edebilmek, hakkında bahsederken ismi ile tarif edebilmek içindir. 

             Bu yazımda google’da ufak bi araştırma ile bulabileceğiniz şeyleri anlatmak istemediğim için tanımlamaları burada kesmek ve sayfada örneklerini gördüğünüz kendi kurgu çalışmalarıma dönmek istiyorum...

W2VFC

             İlk yazımda sizlere “Wellcome to Vampire Fight Club” ismini verdiğim kurgu serisini paylaştım.   Ne anlatmak istediğimizi anlatacak değilim elbette . :) Umuyorum ki kurgu kendisini anlatacaktır. Onun yerine bu serinin doğuşunu ve yapılışını anlatacağım.

             2008’in mayısında, askerlik dönüşü sıkça yaşananküçük çaptaki uyum sorunu kaynaklı depresyonu, ciddi boyutlarda değildi elbette ama bir çok türk erkeği gibi ben de yaşadım.Bu düşüncelerle geçen bir kaç haftadan sonra, gecenin bir yarısında stüdyoya inip, çıktığımda ilk önce “Soul Transfer” çıktı ortaya... (en üstteki fotoğraf)

             Kah kendimle mücadelelerim, kah yakarışlarımla bu uyumu gerçekleştirmek için çaba sarf ederken birden kendimi Fight Club filminde gibi hissettim.. İç hesaplaşmalarım ve çırpınışlarım.. 

             Sonrasında da gördüğünüz bu seri ortaya çıktı. Toplam 15 kareden oluşan “W2VFC” serisinde 3 erkek model bulunuyor. Modellerin vücut ve yüz makyajlarını -modellerimin de yardımıyla- kendim yaptım. Çekim toplamda yaklaşık 5 saat sürdü. Serinin son karesi olan “W2VFC - HaiL” in photoshop işlemleri 2 saatten biraz fazla.. Tüm seride ne kadar süre photoshop kullandığımı sanırım söylemeye gerek yok..

             Bu seriden 10 kare yayınlandı, henüz yayınlanmayan 5 kare, önümüzdeki ilk sergimde izleyicilerle buluşacak...

__

W2VFC serisinden kareler...

W2VFC - Hail'in nasıl hazırlandığını izlemek isterseniz:

http://video.yahoo.com/watch/4244473/11411698

 

             Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle...

                Soru, görüş ve önerilerinizi, www.facebook.com/moda.fotograf  adresinden ya da posta@mustafakemaldolasir.com  'dan bana ulaştırabilirsiniz...

 

__________________________________

Mustafa KemaL DOLAŞIR
 » Yönetmen ve Fotoğrafçı
www.mustafakemaldolasir.com

       Mustafa KemaL DOLAŞIR  

         İlk haftamız oldugu için tanışalım istedim;

          Üniversite yıllarımda merak ile başladıgım işler, (fotoğraf,grafik ve video kurgu) Üniversiteden sonra aldıgım eğitimlerle pekiştirdikten sonra, mesleğim haline geldi. İş hayatına Profesyonel Fotoğrafçılık ile başladım.

         2005’te son çalıştıgım ajanstaki Genel Müdürlük görevinden ayrılıp 2 ortagımla birlikte İsim Prodüksiyon ve Reklam Ajansı'nı kurduk. Bu dönemde zamanımın büyük kısmını Yönetmenliğe ayırmaya başladım, bir çok reklam filmi, klip, dizi film ve belgesel yönettim. 2006 da İ.u.f.f. Belgesel Dalında Festival Özel ödülü kazandım (Altın Kedi).

         2008 yazında, askerlik dönüşünü fırsat bilip, Fotoğrafçılığı yeniden ön plana aldım ve uzun zamandır ihmal ettiğim Moda ve Kurgu dalındaki çalışmalarıma geri döndüm. Bu kurgu çalışmalarım büyük ilgi gördü, tv ve gazetelerde yer aldı.

         Halen Yönetmen ve Fotoğrafçı olarak sektörde devam ediyorum. www.mustafakemaldolasir.com

28.05.2009


Eğitim Bölümü     |     Yazarın Diğer Yazıları