Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:                              PhotoWorld ile Taraklı – Göynük – Çubuk Gölü Fotoğraf Turu 23 Eylül 2018 Pazar / Günübirlik                            PhotoWorld İle Pınarbaşı, Küre Dağları, Safranbolu Fotoğraf Turu 27-29 Ekim 2018                            Vefat                            PhotoWorld ile Kerpe - Kefken - Cebeci Fotoğraf Turu - 02 Eylül 2018 Pazar                            PhotoWorld ile Enez Fotoğraf ve Deniz Turu 12 Ağustos 2018 Pazar                            PhotoWorld ile Enez Fotoğraf ve Deniz Turu / 23 Temmuz Pazar                            YORUMCU EDİTÖR OLMAK İSTER MİSİNİZ?                            VEFAT...                            PhotoWorld İle Lavanta Kokulu Köy, Salda ve Eğirdir Gölü Fotoğraf Turu 27-29 Temmuz 2018                           
Untitled Document
Fotoğrafçılık > Çekim Teknikleri > Makro fotoğraf çekim teknikleri
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
orhan turhan
(heat)
Yer: Bursa
Yaş: 51
Meslek: eczane teknisyeni
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Makro fotoğraf çekim teknikleri
 

"DOĞADA MAKRO(YAKIN PLAN) ÇEKİM TEKNİKLERİ”
 
Doğa fotoğrafçılığında ayrı bir yeri olan , her zaman ilgi ve beğeni ile izlenen makro çekimi, fotoğrafın detaylarını gün yüzüne çıkaran bir dalıdır. Bu güzellikleri çekmek için zamanlama önemlidir. Çekim için önemli olan doğru ışığı , doğru zamanı ve doğru açıyı yakalamaktır. Öncelikle kullanmış olduğunuz ekipmanı iyi tanımak, detaylarını bilmek, çekim esnasında ayarları hızlı ve doğru şekilde yapmak gerekir. Makro çekimi için makro objektifler kullanılmaktadır. Günümüzde uzatma tüpleri pek kullanılmamaktadır. 50mm.70mm.90mm.105mm.150mm.180mm.odak uzaklıklı objektiflerde,otomatik fokus belli odak uzaklığına kadar izin vermekte, daha yakın çekimlerde sizi zorlamaktadır.Böyle bir durumda yapmanız gereken elle netleme olacaktır. Bunun (için de) tripod (üç ayak) kullanmak gerekir.
Doğa fotoğrafçılığında öncelikli olarak uykunuzdan fedakarlık yaparak günün ilk ışıklarında çekim yapacağınız mekanda olmanız gerekmektedir, o zaman doğru ışığı ve zamanı yakalamış olursunuz.


Makro fotoğraf çekimlerinde en önemli durumlardan biri de alan derinliğini iyi kullanmaktır. Çekim yapacağınız konuya yaklaştıkça alan derinliği artar fakat konuda netlik belli bir noktada kalır bunun için gerekli değerleri ayarlamanız gerekecektir. .Böyle  durumlarda diyafram değerlerinin F/16 F/22 civarlarında olması,konudaki net alanın artmasını sağlayacaktır. Doğada çekim yaparken, basit fakat etkili olan bazı yardımcı malzemeler kullanabilirsiniz. Bunlardan biri arka fondur. Siyah bir bez ya da siyah bir karton her zaman kurtarıcı rol oynar. Bir diğeri de ayna veya kalın alüminyum folyodur. Doğru zamanı ve ışığı bulmanıza rağmen çekeceğiniz konu gölgede kalırsa, o zaman aynayı yansıtıcı olarak kullanıp yine doğal ışık ile çekiminizi yapmış olursunuz.Böyle bir çekim esnasında yapmanız gerekenler şunlardır:
1-Makina ayarlarında beyaz dengesinin güneşe getirilmesi
2-Işık ölçümü spot olarak seçilmelidir
3-Pozlandırma dengesi -1 adımda olmalıdır.
 
Bu ayarlar ile çekim yaptığınızda arka fon siyah olacağı için çektiğiniz konu tamamen ön plana çıkacaktır.


Çekimler de kullanacağınız diğer ışık kaynağınız ise harici flaşınız olacaktır. Havanın kapalı ,sisli ve yağmurlu olduğu zamanlarda çekim için uygun ışığa sahip olamayız.Bu durumda flaş kaçınılmaz ışık kaynağıdır, flaşı doğrudan konuya yönelttiğinizde patlamalar kaçınılmaz olur, ayrıca konuya çok yakın olacağınızdan yeterli sonucu almanız da zorlaşacaktır. Bunun içinde basit fakat etkili olacak bir alüminyum folyo yardımı ile ışık kaynağını daha geniş alana yansıtabilirsiniz. Böylece daha iyi sonuç alabileceğiniz yumuşak bir ışık kaynağı yapmış olursunuz. Folyoyu flaşınıza sarıp gerekli olan açıyı kenarlardan vererek çekiminizi rahatlıkla yapmış olursunuz.


Fotoğraf çekimlerinde mümkün oldukça makinenizin ayarlarını kendiniz yapın Tonlaması,keskinliği,kontrastı,beyaz denge ayarlarını,çekim yapacağınız ortama göre sürekli değiştirin.Unutulmaması gereken bir durumda doğa da çekim yaparken zamana karşı yarışıyor olmanız. Sabit bir konu çekeceğinizde yeteri kadar zamanınız vardır, fakat hareketli bir konuyu çekerken her an değişen şartları göz önünde bulundurarak ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.
 
Hazırlayan: Orhan Turhan
 www.orhanturhan.orgwww.orhanturhan67@hotmail.com 

 

Tarih:14.11.2010 23:29:42     IP:85.***.***.196
SEMİH
(arba)
Yer: Hollanda
Yaş: 70
Meslek: Çok Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Makro fotoğraf çekim teknikleri

 

 

 

BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER......

 

 

Tarih:17.11.2010 21:12:22     IP:84.***.***.176
MUSTAFA PATAR
(patar)
Yer: Giresun
Yaş: 54
Meslek: Gıda işletmeciliği
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Makro fotoğraf çekim teknikleri
Bilginizi bizimle baylaştığınız için teşekkürler.   
Tarih:18.11.2010 11:56:41     IP:212.***.***.11
Hüseyin BARDAK
(antebrachium)
Yer: İzmir
Yaş: 35
Meslek: Doktor
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Makro fotoğraf çekim teknikleri
Faydalı bilgiler için teşekkürler.. Siyah fon olayını hiç denemedim.. İlk fırsatta deneyip paylaşmayı düşünüyorum..
Tarih:23.11.2010 14:27:47     IP:95.***.***.189
Zarif Nuhut
(zarifnuhut)
Yer: Ankara
Yaş: 66
Meslek: Çalışma miadını doldurdu :)
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Makro fotoğraf çekim teknikleri
Çok güzel bilgi, teşekkür ederim ...
Tarih:25.11.2010 01:15:31     IP:88.***.***.197
emir çetiner
(emircetiner)
Yer: Adana
Yaş: 49
Meslek: grafik tasarım-öğretmen
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Makro fotoğraf çekim teknikleri
hocam artı olarak ben bir tuzak kulanıyorum avı koşturacağıma av ayağıma gelir mantığıyla şöyle güzel ışık alan bir çiçeğe odaklanmadan önce çok az spreyle şekerli su sıkıyorum biraz beklemeden sonra arılarmı dersin kelebeklermi :)) seç beğen alçok kımıldamazsan hepsi ayağıma geliyor paşa paşa bende çekiveriyorum vesikalıklarını öneririm
Tarih:25.09.2011 00:48:09     IP:176.***.***.124
Kamil ACAR
(kml)
Yer: İzmir
Yaş: 70
Meslek: Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Makro fotoğraf çekim teknikleri
Paylaşmak ne güzel...teşekkürler.
Tarih:17.06.2012 22:43:57     IP:88.***.***.166