Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   Podcast - Odadaki Fil: Fotoğraf Mafyası                            Film İncelemesi: Minamata                            Podcast - MİRATIN PUSLU FOTOĞRAF ATLASI - Fotoğrafın Toplumsal İşlevleri                            PODCAST - MİNAMATA: EKOLOJİK BİR TRAJEDİ FİLMİ                            Canlı Yayın: Gölge Fanzin ve Türkiye'de Fotoğraf Yayıncılığı                            Çevrimiçi Etkinlik: Sokak Fotoğrafçılığı                            Canlı Yayın: Afgan Kızı Fotoğrafının Ardındaki Gerçek                            VEFAT 3.04.2021                            Vefat 18.02.2021                            SEDAT PEKCANATTI TOPLUMSAL BELGECİ FOTOĞRAF PROJESİ BURSU (2021)                           
Untitled Document
Genel > Fotono1 > Fotoğraf Kalitesi
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Emre İkizler
(emreikizler)
Yer: İstanbul
Yaş: 52
Meslek: Öğretim Görevlisi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Fotoğraf Kalitesi
Tüm üye arkadaşlara merhaba!

Sitemizin fotoğraf kalitesi üzerine birkaç söylemek istiyorum. Gördüğüm kadarıyla fotoNO1, adını aldığı iddialı konuma ulaşmak istiyor. Sitenin kısa sürede üye sayısını arttırması, uluslararası bir yapıya kavuşması ve en önemlisi, siteye yüklenen fotoğrafların kalitesi gerçekten şaşırtıcı. Bazı arkadaşların, bu kadar yüksek kaliteli fotoğrafların yanında kendilerinin fotoğraf yüklemek konusunda çekindiklerini okuyorum. Açıkçası, bu durum "tam da olması gereken şey!". Yani, fotoğraf yüklerken bin kez düşünmemiz gerekiyor. Tıpkı, fotoğraf çekmeden önce yapmamız gerektiği gibi... Tıpkı, çekim sonrası iyileştirme aşamasında olması gerektiği gibi... Gördüğüm kadarıyla bu sitenin çizgisi bir hayli yüksek. Cep telefonuyla çekilmiş görüntüler yok. Çocuğunun fotoğraflarını yükleyen üyeler yok. Gelişigüzel fotoğraflar yok. Peki ne var? Orta format kamerayla çekilmiş fotoğraflar var. Özenilerek çekilmiş fotoğraflar var. Işığı için uğraşılmış, kompozisyonu için uğraşılmış, içeriği için uğraşılmış fotoğraflar var. Yani değerli fotoğraflar var. Yani kaliteli fotoğraflar var...

Kalite bugün ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu şey. Siteye başka ülkelerden üye olan fotoğrafçıların ülekelerine dikkat ederseniz, onlar da kaliteye aç ülkelerden geliyorlar. İşlerini iyi yapan, fotoğrafa değer veren, ama bu çabaları ülkelerinde pek de hak ettiği yeri bulmayan fotoğrafçıların buluşma noktası oldu fotoNO1. Belki diğer sitelerdeki kadar çok puan toplayamıyorsunuz bu sitede. Belki daha az sayıda izleyiciye ulaşıyorsunuz şimdilik. Belki çok iyi fotoğraflar karşısında kendi bilgi ve yeteneklerinizden kuşku duyuyorsunuz. Ama bütün bunlar, bizi daha iyi fotoğrafa götürecek zorlamalar. Böyle bir baskı, böyle bir zorunluluk olmadan kendimizi nasıl geliştirebiliriz ki?

Sizden ricam, lütfen bu sitenin çizgisini düşürmeyelim. Kaliteli, nitelikli, bilgilendirici, paylaşımcı, üst düzey bir site olarak gelişimini sürdürsün fotoNO1. Hem yüklediğimiz fotoğraflarda, hem de yazdığımız yorumlarda eleştirel, ama yapıcı olalım. Bir iki sözcükle geçiştirmeyelim yorumlarımızı. Ayrıca kimseye yağ da çekmeyelim. Dürüst olalım, içten olalım, adil olalım...

Belki de böyle bir yazıyı yazmama hiç gerek yoktu. Siz zaten bu siteyi seviyor ve elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz. Ama ülkemize özgü içimize dönük yapıyı kırmak için en iyisi, yabancı fotoğrafçıların yaptıklarını izlemek. Onlardan esinlenmek. Onlardan öğrenmek. Belki de onlara öğretmek. Bütün bu alışveriş içinde ortaya çok güzel işler çıkıyor. Ben yalnızca sizi biraz yüreklendirmek ve merhaba demek istemiştim.

Rastgele...

Emre İkizler
Tarih:15.02.2008 23:44:13     IP:85.***.***.101
Adnan Saraçoğlu
(AS)
Yer: İzmir
Yaş: 54
Meslek: Yönetici
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Emre bey konuya gösterdiğiniz duyarlılık ve açıklamanız için teşekkür ederim.
Tarih:15.02.2008 23:59:01    
Mehmet Özcan
(neomeo)
Yer: Rize
Yaş: 44
Meslek: İngilizce Öğretmeni
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Teşekkürler Emre bey.
Konuyu tam anlamıyla anlayan ve anlatan bir yazı olmuş.
Tarih:16.02.2008 00:19:39     IP:88.***.***.37
Gürkan Kestik
(kestik)
Yer: İstanbul
Yaş: 55
Meslek: Serbest
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Adnan Emre bey forumdamı şu anda? Yoksa başlıkmı açıldı sadece?
Tarih:16.02.2008 00:22:29     IP:85.***.***.56
Gürkan Kestik
(kestik)
Yer: İstanbul
Yaş: 55
Meslek: Serbest
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Emre beyle sohbet edebiliyormuyuz şu anda?
Tarih:16.02.2008 00:25:28     IP:85.***.***.56
Mehmet Özcan
(neomeo)
Yer: Rize
Yaş: 44
Meslek: İngilizce Öğretmeni
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Sayfanın en altındaki online listesine göre şu anda sitede değil.
Tarih:16.02.2008 00:31:34     IP:88.***.***.37
Gürkan Kestik
(kestik)
Yer: İstanbul
Yaş: 55
Meslek: Serbest
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Emre bey güzel bir yazıydı .Kendi adıma çok beğendim. Kitaplarınızı okuyorum. Ama arada sırada fotoğraflarımıza yorumlarınızla katılırsanız bizim için çok yararlı olur düşüncesindeyim.

Saygılar
Tarih:16.02.2008 00:37:00     IP:85.***.***.56
Onur Demirkapı
(onurdemirkapi)
Yer: Aydın
Yaş: 39
Meslek: FotoNO1 Admin
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
bende naçizane fikrimi söylemek istiyorum...
Adnan abi ile bir sohbetten yola çıkarak birbirimizin düşüncelerine eklemeler yaparak bu siteyi bugüne getirdik. ben sitenin programcısı olarak elimden geldiğince siteyi geliştirmeye çalışıyorum. fotoğraf merakım ile programlama bilgimi birleştirmeye çalışıyorum. bazı arkadaşlar evet elinize sağlık falan diyecek belki. biz başka sitelerde olmayan bir ortamı yaratmaya çalıştık, diğer sitelere bende üyeydim ve hiçbirinde bu kadar sıcak bir ortam yoktu. bizler burada tek bir amaç için bulunuyoruz fotoğraf paylaşmak. diğer sitelerde gördüğünüz aksaklıkları bu sitede gördüğünüzde bildirdiniz ve isteklerinizi yerine getirmeye çalıştık. diğer sitelerde olduğu gibi biz bu kadarını yaptık da diyebilirdik. ama sizler için daha iyisini yapmaya çalışıyoruz herzaman. üye sayımız beşyüzün altında kalmayacak sürekli artacak ama en başından beri bize destek olan arkadaşların herzaman bizim için ayrı bir yeri olacak.

forumdaki mesajları okuyorum, takip ediyorum açıkça söylemek gerekirse 1-2 fotoğraf yükleyip çoğu fotoğrafı eleştiren, çoğu şeyden memnun olmayan arkadaşlarımızda var. öncelikle kendimizin ne yaptığına bakmalıyız. ben bu işi yeni öğreniyorum ve benim çekebildiğimden daha iyisi çekebilen bir arkadaşıma tabiki yüksek puan vereceğim.

bir arkadaşımın anlattığı hikayeyi aktarmak istiyorum:
ressam olmaya çalışan bir öğrenci hocasına danışır. hocası yapabildiğin en güzel çalışmayı yap ve onu şehrin en kalabalık meydanına koy, yanına sadece bir fırça kırmızı boya palet ve üstünde "Gördüğünüz hataları işaretleyin" yazan not bırak der. öğrenci aynısını yapar ve bir hafta sonra gittiğinde resmi tamamen kırmızıdır. üzülür hocasına gider. hocası aynı resmi yapmasını bu sefer fırça palet tüm renklerden boya ve "Gösdüğünüz hataları düzeltin" yazan mesaj bırakmasını ister. öğrenci denileni yapar ve bir ay sonra resmini almaya gider. resim üstünde tekbir çizik bile yoktur.

umarım yazdıklarımı kimse yanlış anlamaz kimse kırılmaz, biz burada paylaşmak için bulunuyoruz ve eminim herkez benim gibi sitede yapıcı eleştirilerin olmasını istiyordur. fotoğraflarını paylaşan arkadaşım hangi ülkeden olursa olsun, hangi dili konuşursa konuşsun birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var.

hepinize fotoğraflarınızı paylaştığınız, bize destek olduğunuz ve sitemizi hep birlikte çok daha iyi bir site haline getirmeye çalıştığınız için teşekkür ederim.
Tarih:16.02.2008 01:20:25    
Adnan Saraçoğlu
(AS)
Yer: İzmir
Yaş: 54
Meslek: Yönetici
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Gürkan selam.
Emre bey haftada bir fırsat buldukça rasgele seçtiği bir fotoğrafı baştan sona ele alıp haftanın yorumu olarak yorumlayacak.Bu yorum ana sayfada bir pencere içinde gösterilecek.Hocalarımızın başka süprizleride olacak.Ama bunlar için sitede yazılımsal düzenlemeler yapmamız gerekiyor.
Tarih:16.02.2008 01:54:11    
Gürkan Kestik
(kestik)
Yer: İstanbul
Yaş: 55
Meslek: Serbest
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Adnan teşekkürler bilgi için. Gerçekten de sitenin fotoğraf kalitesi çok iyi şu anda. Emre beyin ''fotoğraf yüklerken bin kez düşünmemiz gerekiyor'' sözünü dikkate almalıyılız. Üyelerin mesaj kutularına bu yazının adresini gönderebilirsek kafalardaki bir çok soru ortadan kalkar sanırım.


Saygılar
Tarih:16.02.2008 07:53:39     IP:85.***.***.56
kadir irkin
(kadir)
Yer: İzmir
Yaş: 49
Meslek: Tekstil Mühendisi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
izninizle bende bu konuda birkaç cümle söylemek istiyorum.

son yıllarda digital teknolojinin gelişmesi ve fiyatlarının daha uygun hale gelmesiyle birlikte fotograf makinesi satınalma oranların çok ciddi boyutta yükseldi.
hatta beğenmediğimiz kameralı cep telefonlarının fotograf sevgisine küçük ama ivme verici bir katkısı olduğunu bile söyleyebilirim.

sonuçta amatör olarak ilgilenen fotografsever sayısı çok çok yüksek bir oranda,yani bu işten para kazanmayan ama gönül veren insan sayısı çok fazla.ve çok yüksek miktar bir oranında bu işten para hedeflemediği bir gerçek.
masraflı ama çok güzel bir hobi.

galerilerin kalitesini artmasını istiyoruz.
bunun için benim önerim eğitimin ve kendini geliştirmenin galeri ortamında olmaması gerektiği.
galerilerde gelişimi arttıracak eleştri yapmak ile de olacak şey değil.
sonuçta izleme yaparken mutlaka gözler daha iyisine giderek o fotografı eleştiriyor.ve güzel foto olduğu için kısa ve öz bir tebrikle sonuçlanıyor .bu girişimden diğer gelişmeyi bekleyen fotografseverler yine nasibini alamıyor ve küskün ,çok büyük kitleler oluşuyor.
benim bütün foto sitelerinde gördüğüm ortak fikrim bu.

ne yapmak gerekiyor.
bence forumlarda konulara uygun eğitim topiklerinde çözmek lazım.

sitemize hdr ve makro üzerine örnek iki topik açtık.makro meraklısı bir üye gelsin bir soru sorsun.foto eklesin .ben böyle çektim olmadı.içime sinmedi ne önerirsiniz diye.ama ne yazık ki hiç böyle bir eylem olmadı.
deklanşöre basmaya başlayan herkes sanatçı kesilip fotolarını galerilere saklıyor.ama böyle eğitim amaçlı topiklerde paylaşmak isteyen çok az.

inanın ana teması fotograf olmayan bazı siteler var.oralarda hobi olarak fotograf ile ilgilen insanlardaki paylaşımı ben bütün fotograf sitelerinde görmedim.
makro sayfası açmışlar içindeki makro üzerine paylaşım sayısı ,tartışma ve geliştirme bizim 3 büyük sitemizdeki paylaşımdan daha çok.

benim hayalimdeki site bu şekilde.
galeri olayı egoları ortaya çıkarıyor.
puan önemli değil diyen bir kişi bile başka puanları görünce bu inancı değişiyor.
Tarih:16.02.2008 11:05:02    
Yaşar Uğur
(fotoasli)
Yer: Aydın
Yaş: 68
Meslek: Fotoğrafçı
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Kadir ,
sanırım anlattıkların biraz da üyelerin sitenin kullanım mantığını daha tam kavraymadıklarını gösteriyor ,ben de yavaş yavaş alışıyorum zaten ,galerimizdeki fotoğraflar güzel insan onlarla uzun bir müddet oyalanınca beliki de doymuşluk hissiyle forumu ziyaret etmekte tembel davranıyorlardır ,dünkü yazımda üyelerimize örnek olarak bazı hocalarımızın adını verdim onlardan yardım isteyebileceklerini söyledim ,zamanla kaynaştıkça ve herkesin tarzı belli oldukça bu tür istekler oturacaktır ,giderek bu sitenin bir fotoğraf okuluna dönüşmesini istiyorum, herşeyiyle oturmuş, arayanın her derdine deva olacak ve acemilere yardım edecek ustaların varolduğu , şimdilik bilgileri depolar durumdayız, bigi birikimleri yeterince olduğunda herkes tarafından ziyaret edilen bir yer olacaktır burası, koruktan zamanla helva yapmayı öğreneceğiz ve dostlarla paylaşacağız ,ben ümitliyim üyelerimizden içlerinde çok genç ama yetenekli olanları var ,senin de dikkatini çekmiştir.
Tarih:16.02.2008 11:35:33     IP:88.***.***.103
kadir irkin
(kadir)
Yer: İzmir
Yaş: 49
Meslek: Tekstil Mühendisi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
yaşar abi,ben galeride elimden geldiğince foruma yönlendirme yapıyorum.
mesela hdr denedim diyen bir üyemiz olursa , forumda hdr topiğimiz var isterseniz denemelerinizi orada yayınlayın hem teknik olarak destek alırsınız diyorum.
aynı şekilde makro denemsi yapan çok arkadaş var.
ama hiç biri bu iki topiğe uğramıyor.
ben izlenme sayılarını bile masamda kağıtlara not ediyorum.
2 gün sonra yine aynı sayıyı görüyorum.

mesela şehir veya bölgeler için fotograf grupları açtık yine açan bakan yok.burada tek amaç o yöredeki fotograf çekilecek mekanları göstermekti.bir fotografsever için konu ve kompozisyon yönlendirmesi en önemli şeylerden biri bence.
aslında bu üye sayımızın azlığı veya forumların az kullanılması ile ilgili değil.
dediğim gibi temelde sorun,kişiler fotolarına çok değer verip bir sergi gibi düşündükleri galerilere saklıyorlar.
ben şahsen topiklerde kullanmaktan yanayım.
en azından birbirmize sorular sorup kendimizi geliştirebiliriz.
belki pentax topiğinden oluşmuş bir alışkanlık.
Tarih:16.02.2008 12:10:14    
SERKANT BAYRAM
(GANTRY)
Yer: Aydın
Yaş: 46
Meslek: TEKNİKER
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
EMRE BEY SİZ VE DEĞERLİ YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN BİR IŞIK OLACAKTIR.
Tarih:16.02.2008 20:15:44     IP:88.***.***.226
Yaşar Uğur
(fotoasli)
Yer: Aydın
Yaş: 68
Meslek: Fotoğrafçı
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
kadir, şöyle bir çözüm olabilir belki, her kategoriyi tıklayan arkadaş o sayfanın en altında'' bu fotoğrafların nasıl çekildiğini merak ediyorsanız ''diye uyaran , o kategoriyle ilgili foruma gönderici bir link görsün ilgilenirse orayı tıklasın ve merakını gidersin, isterse eğitimini alsın,bu fikir bayağı hoşuma gitti benim de ..böylece forum gereken devinimini kazanmış olur...
Tarih:16.02.2008 20:34:02     IP:88.***.***.103
Kıvanç Pürtelaş
(osmanli)
Yer: İzmir
Yaş: 39
Meslek: Fizikçi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Emre bey,açıklamalarınız için teşekürler.
Farklı kültürlerin fotoğrafa bakış açısını görmek açısından,yabancı fotoğrafçıların sitemizde olmasını ve fotoğraf paylaşımlarını olumlu buluyorum.


Onur belki havada kalıyor ama emeğin için teşekür ediyorum sana,hocalarımıza,Adnan abi'ye ve adını sayamadığım tüm üyelerimize.
Ayrıca anlattığın hikayeden ders çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.


Fotoğraflarımızı biraz daha seçici olacak biçimde galeriye eklemeliyiz.Eğer içimize tam sinmiyorsa,yüklememeliyiz.Bunu kendime de söylüyorum.
Kendi koyduğumuz kalite çıtasının üstüne çıkmalıyız.
Hatta diyebilirim ki,başkalarının ne yaptığıyla değil kendimizi ne derece aştığımızla alakadar olmalıyız.
Tarih:18.02.2008 19:13:32     IP:88.***.***.230
Yalçın AYDIN
(yalcinaydin)
Yer: İzmir
Yaş: 40
Meslek: Bilg. Müh. / Software Eng.
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Güzel biçimde özelenmiş herşey :)
Türkiye dışından da katılımların da olması bence çok güzel çünkü nitelikli fotoğraflar görüp acaba burada ışığı nasıl kullanmış diye düşünüyoruz, bu kadar kaliteli çekimler yapabilmek için hevesleniyoruz ki bu ilerleyebilmemiz için en önemli itici güç olacaktır.

Bu sitede ilk defa fotoğraf yükleyip 5dk fotoğrafa bakıp, "bu fazla pozlanmış sanırım" diyerek fotoğrafımı sildim, kendimi eleştirebilecek durumda olduğumu görmem açısından güzeldi. İlk eklediğim siyah beyaz Ayhan Sicimoğlu'nu da silmeyi düşündüm ama katettiğim yolu görmemde bana yardımcı olduğu silmediğim için memnunum, sadece Adnan Bey'e ayıp oldu, o fotoğraf ona yakışmadı, henüz fotoğraflarını da göndermedik zaten ki daha büyük ayıp oldu o ama ne yalan söyleyim o konserde çektiğim fotoğraflar şuan çektiklerim kadar çekici gelmiyorlar gözüme :)

Özetin özeti bakarak, düşünerek, deneyip tecürbe ederek yaşımız kaç olursa olsun kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz, bu durumda böyle sitelerin yararı inkar edilemez
Tarih:19.02.2008 01:12:02     IP:81.***.***.150
Fatih Oktay
(foxfo)
Yer: Ankara
Yaş: 66
Meslek: Avukat
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Sevgili Emre bey,açıklamalarınız için yürekten teşekürler.

Naçizane ben de fotoğraf sanatına (daha doğrusu tüm sanat dallarına) bakış açımızın ne olması gerektiği ile ilgili fikrimi yazmak istiyorum.

Bizler fotoğraf sanatıyla uğraşan, bu sanata gönül vermiş insanlarız. Bu gönül vermişlik zaman zaman onu her şeyin önüne çıkarır. Çocuğumuza, eşimize, kendimize bir şey almakta zorlanırız ama bir lens, bir filtre veya başka bir şeyi gözü kapalı alırız.

Günümüzde, insanların karşı karşıya kaldığı ve çözüm aranan alanlardan biri de sanattır. Bunun örnekleri ülkemizde daha sık rastlanmaktadır. Heykeller kaldırılır, resimler toplanır, tarihi eserlerden işaretler silinir, kazınır vs. vs.

Fotoğraf sanatı da tüm sanat dallarında olduğu gibi göreceli bir kavram olan ve toplumdan topluma, kültürden, kültüre kişiden kişiye değişen "güzel" ile uğraşır. Peki güzel nedir?

Hindistan’da yollarda gördüğünüz bir inek, belki de Hintliler için en güzel yaratıktır ama bizler için olmayabilir. Bizler farelerden tiksinir ve korkar iken Hindistan’da mabetlerin baş köşesinde yer alırlar. Sonuçta içinde tutarlı bir bütünlüğü taşıyan şey çirkin, acı verici, iğrendirici bile olsa estetik açıdan güzel olabilir. Bazen de birilerine göre güzel olmayan şey sanatçının yorumu ile güzel olabilir.

Bizler doğduğumuz andan itibaren; aileden başlayan, sonra okul, gençlik yıllarında arkadaşlık ve nihayet iş hayatında devam eden ortamlar bizleri belirli kalıplara sokar. Bu kalıplar doğrultusunda kendimizi ifade eder kişiliğimiz ortaya çıkar. Üstümüze giydiğimiz ( ya da giydirilen demek daha doğru) bu kalıplar doğrultusunda düşünür, tartışır, yaşarız.Bizi birey yapan da budur. İnsanoğlunun en büyük çıkmazı ve korkusu işte bu kalıplardır. Dinin, felsefenin, tasavvufun temelinde de esasen bu kalıplarımızı kırmak, taassuptan kurtarmak, özgürce, serbestçe düşünmek amacı yatar. Ancak bu hiç kolay bir şey değildir.

Bizler bu kalıpların altında karmaşık bir dünyada, bilinçaltında kalıpsız, özgürlüğümüzü arayan, çaktırmadan bu kalıpların dışına çıkaran resim, fotoğraf, müzik, heykel vs. gibi faaliyetlerde bulunuruz. Bu faaliyetlerle bazı kalıpları sürekli olarak zorlayıp aşmaya çalışırız.

İşte Sanat bizleri günlük hayatın dar kalıplarından kurtaran bir teneffüs anı gibidir. Sanatta güzeli, bilimde doğruyu arayan insan ruhu ve zekâsı, aslında kendini, kendinin kalıpsız halini aramaktadır. Dolayısıyla, yaptığımız iş yani sanat, günlük, basit ve sıradan şeylerin üstündedir.

Tekrar sanat eserindeki güzelliğe dönecek olursak o eseri meydana getiren elemanların veya figürlerin yalnız başına güzelliği demek değildir. Sanatta, "neyin" yapıldığı değil "nasıl" yapıldığı önemlidir. Örneğin yaşlı, yüzü buruşmuş bir kadının veya erkeğin güzel olduğu söylenemez. Fakat öyle resimler öyle fotoğraflar vardır ki çirkin diyemezsiniz.

Örneğini sitemize yüklenen fotoğraflardan ve bu fotoğraflara verilen puanlardan anlamak mümkündür. O halde buradan çıkan sonuç şudur:

Sanatta güzellik, eserin ifadesindeki güzelliktir. Sanatçı, eserine konu olarak çirkini, kendi değer yargılarımıza, kendi kalıplarımıza, kendi toplumsal anlayışımıza, ön yargımıza ters düşen şeyleri de konu almış olabilir. Bir fotoğrafa, bir resme, bir heykele kısacası bir sanat eserine baktığımızda, bakış açımız sanat yönünden olmalıdır.

Sanata bakış açımız kendi değer yargılarımız, kalıplarımız, toplumsal bilinç ve tepkilerimiz açısından yapıldığı zaman işin içinden çıkamayız, hangi alanda olursa olsun sanat yapamayız, var olanı da yıkarız, yakarız. Maalesef ülkemizde örneklerini bolca görebilirsiniz. Ben fotoğraf sanatına gönül vermiş, ileride belki de dünyanın bir numaralı fotoğraf sanatçısı olma potansiyeli olan bizlerin böyle bir tartışma içinde olmasına anlam veremiyorum.

Sanatın dini, dili, felsefesi, kalıpları olmamalı, olamaz da. Ancak, Sanat ile din, siyaset, cinsellik, belli bir görüş ve düşünce de empoze edilmemeli, buna bir araç olarak da kılınmamalı .

Sevgi ve saygılar.
Tarih:21.02.2008 00:37:30     IP:88.***.***.132
Mustafa Kemal GEZER
(MustafaKemal)
Yer: İzmir
Yaş: 101
Meslek: müzisyen
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Kesinlikle katılıyorum!

Şu anda gidişat çok ama çok kaliteli..
Bunun devamı mümkün..
Şu şekilde;
Yönetim sürekli kontrol altında tutsun galeriyi..
Kalitesiz fotolar eklendiğinde, bunlara anında müdahale edinilmeli..Veya bu fotolar özel bir kategoriye anında taşınmalı..
Belki acımasızca olacak ama bence silinmeli..

Fotono1; acemi arkadaşlarımızın kendini geliştirme ve öğrenme yeri olmasın. Bu tarz siteler zaten var yeterince..

Şu anda abartmıyorum: TÜRKİYE'nin en iyi tasarıma ve kaliteye sahip sitesi burası..

Bunu devam ettirmek yönetimin elinde..
Tarih:01.04.2008 15:04:17     IP:88.***.***.207
Mehmet Koru
(mehmetkoru)
Yer: Konya
Yaş: 51
Meslek: FOTOSEL(Konya) üyesiyim...
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi

emre bey size katılıyorum.. fotono1 çok kaliteli ve farklı güzel bir site... yanlız son zamanlarda üye sayısının artmasına paralel olarak kalitede bir düşme var gibi geliyor bana...uye arkadaşlarımız fotoğraf yuklerken bir kez daha düşünmelii selamlar saygılar...

Tarih:19.09.2008 18:06:50     IP:88.***.***.193
osman miletli
(turusan)
Yer: Trabzon
Yaş: 53
Meslek: 657
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Bilgilendirici açıklamalarınız için teşekkürler emre bey......
Tarih:15.10.2008 09:48:11     IP:85.***.***.79
1|2