Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   Podcast - Odadaki Fil: Fotoğraf Mafyası                            Film İncelemesi: Minamata                            Podcast - MİRATIN PUSLU FOTOĞRAF ATLASI - Fotoğrafın Toplumsal İşlevleri                            PODCAST - MİNAMATA: EKOLOJİK BİR TRAJEDİ FİLMİ                            Canlı Yayın: Gölge Fanzin ve Türkiye'de Fotoğraf Yayıncılığı                            Çevrimiçi Etkinlik: Sokak Fotoğrafçılığı                            Canlı Yayın: Afgan Kızı Fotoğrafının Ardındaki Gerçek                            VEFAT 3.04.2021                            Vefat 18.02.2021                            SEDAT PEKCANATTI TOPLUMSAL BELGECİ FOTOĞRAF PROJESİ BURSU (2021)                           
Untitled Document
Genel > Fotono1 > Fotoğraf Kalitesi
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Emre İkizler
(emreikizler)
Yer: İstanbul
Yaş: 52
Meslek: Öğretim Görevlisi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Fotoğraf Kalitesi
Tüm üye arkadaşlara merhaba!

Sitemizin fotoğraf kalitesi üzerine birkaç söylemek istiyorum. Gördüğüm kadarıyla fotoNO1, adını aldığı iddialı konuma ulaşmak istiyor. Sitenin kısa sürede üye sayısını arttırması, uluslararası bir yapıya kavuşması ve en önemlisi, siteye yüklenen fotoğrafların kalitesi gerçekten şaşırtıcı. Bazı arkadaşların, bu kadar yüksek kaliteli fotoğrafların yanında kendilerinin fotoğraf yüklemek konusunda çekindiklerini okuyorum. Açıkçası, bu durum "tam da olması gereken şey!". Yani, fotoğraf yüklerken bin kez düşünmemiz gerekiyor. Tıpkı, fotoğraf çekmeden önce yapmamız gerektiği gibi... Tıpkı, çekim sonrası iyileştirme aşamasında olması gerektiği gibi... Gördüğüm kadarıyla bu sitenin çizgisi bir hayli yüksek. Cep telefonuyla çekilmiş görüntüler yok. Çocuğunun fotoğraflarını yükleyen üyeler yok. Gelişigüzel fotoğraflar yok. Peki ne var? Orta format kamerayla çekilmiş fotoğraflar var. Özenilerek çekilmiş fotoğraflar var. Işığı için uğraşılmış, kompozisyonu için uğraşılmış, içeriği için uğraşılmış fotoğraflar var. Yani değerli fotoğraflar var. Yani kaliteli fotoğraflar var...

Kalite bugün ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu şey. Siteye başka ülkelerden üye olan fotoğrafçıların ülekelerine dikkat ederseniz, onlar da kaliteye aç ülkelerden geliyorlar. İşlerini iyi yapan, fotoğrafa değer veren, ama bu çabaları ülkelerinde pek de hak ettiği yeri bulmayan fotoğrafçıların buluşma noktası oldu fotoNO1. Belki diğer sitelerdeki kadar çok puan toplayamıyorsunuz bu sitede. Belki daha az sayıda izleyiciye ulaşıyorsunuz şimdilik. Belki çok iyi fotoğraflar karşısında kendi bilgi ve yeteneklerinizden kuşku duyuyorsunuz. Ama bütün bunlar, bizi daha iyi fotoğrafa götürecek zorlamalar. Böyle bir baskı, böyle bir zorunluluk olmadan kendimizi nasıl geliştirebiliriz ki?

Sizden ricam, lütfen bu sitenin çizgisini düşürmeyelim. Kaliteli, nitelikli, bilgilendirici, paylaşımcı, üst düzey bir site olarak gelişimini sürdürsün fotoNO1. Hem yüklediğimiz fotoğraflarda, hem de yazdığımız yorumlarda eleştirel, ama yapıcı olalım. Bir iki sözcükle geçiştirmeyelim yorumlarımızı. Ayrıca kimseye yağ da çekmeyelim. Dürüst olalım, içten olalım, adil olalım...

Belki de böyle bir yazıyı yazmama hiç gerek yoktu. Siz zaten bu siteyi seviyor ve elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz. Ama ülkemize özgü içimize dönük yapıyı kırmak için en iyisi, yabancı fotoğrafçıların yaptıklarını izlemek. Onlardan esinlenmek. Onlardan öğrenmek. Belki de onlara öğretmek. Bütün bu alışveriş içinde ortaya çok güzel işler çıkıyor. Ben yalnızca sizi biraz yüreklendirmek ve merhaba demek istemiştim.

Rastgele...

Emre İkizler
Tarih:15.02.2008 23:44:13     IP:85.***.***.101
Gürkan Kestik
(kestik)
Yer: İstanbul
Yaş: 55
Meslek: Serbest
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi

Çok iyi düşünmüşsünüz Necdet bey.. Ben de aklımda kalan bir sözünü buldum Emre hocanın.. Kopyaladım yazısından... Bu bir iki tümceyi sürekli akılda tutmakta çok önemli bence...

......Yani, fotoğraf yüklerken bin kez düşünmemiz gerekiyor. Tıpkı, fotoğraf çekmeden önce yapmamız gerektiği gibi... Tıpkı, çekim sonrası iyileştirme aşamasında olması gerektiği gibi......

Selamlar...

Tarih:14.11.2008 11:29:01     IP:88.***.***.126
Yaşar Uğur
(fotoasli)
Yer: Aydın
Yaş: 68
Meslek: Fotoğrafçı
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
"

+

Tarih:31.12.2008 17:01:23     IP:78.***.***.131
Turgut S.
(Turka2580)
Yer: İstanbul
Yaş: 55
Meslek: Grafiker
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
Iyi hoş da herkes bir şekilde eline fotoğraf makinasını aldıktan sonra fotoğrafçı olmuştur. Bunun başka bir yolu da yok zaten. Kimi amatör kalmış kimi kendini geliştirmiş profesyonel olmuş. Önemli olan da zaten o makinayı eline alabilmekte. Ne dersiniz haksız mıyım ?
Tarih:01.01.2009 02:03:28     IP:85.***.***.38
Yaşar Uğur
(fotoasli)
Yer: Aydın
Yaş: 68
Meslek: Fotoğrafçı
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi

+

Tarih:01.01.2009 11:44:02     IP:88.***.***.16
selim yavuzoğlu
(hiperfokal)
Yer: İstanbul
Yaş: 61
Meslek: işletme
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi

emre hocam,

fotografa olan değerli katkılarınız ve bizlere yol gostermedeki nezaketiniz için teşekkür ederim.

Tarih:03.01.2009 10:23:54     IP:85.***.***.125
Mehmet Koru
(mehmetkoru)
Yer: Konya
Yaş: 51
Meslek: FOTOSEL(Konya) üyesiyim...
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
kalitesiz fotoğrafları eleştirdiğinizde bir dayak yemediğiniz kalıyor:)... ha bu arada sakın yanlış anlaşılmasın ben usta bir fotoğrafçı değilim....
Tarih:03.01.2009 10:45:02     IP:85.***.***.138
İsmail Erdoğan
(ierdogan)
Yer: Ankara
Yaş: 66
Meslek: Mühendis
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi

Çoğu Kalitesiz fotoğraf sahipleri de -benim gibi- "ustalar bizim semtimize neden üğramıyor, neden eleştirmiyor fotoğraflarimizi " diye, onlara gönül koyuyor.

Tarih:06.01.2009 20:24:30     IP:94.***.***.121
Mustafa DEMİR
(mustdem)
Yer: Gaziantep
Yaş: 48
Meslek: Biyolog
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi

Öncelikle tebrik ederim çok güzel bir site. Bununla birlikte eleştirilere bir yenisini de ben eklemek istiyorum mademki kaygımız fotoğraf kalitesi.

Sanat adına çekilen nü fotoğrafların çoğunun bu siteye yakışmayacak kadar kötü olması dikkatimi çekti. Nü fotoğraflarda biraz daha dikkatli olunmalı diye düşünüyorum. Özellikle ana sayfaya seçilenlerde. Ancak bu değildir ki Nü fotoğraf çekilmeyecek konmayacak. Çok güzel kareler var. Ama dediğim gibi bir çoğuda çok kötü (sanat adına), özellikle de yuurtdışı kaynaklı fotoğraflardan.

Ki işyerimde ana sayfadaki nü fotoğraflar (sanatla ilgisi olmayanlar) yüzünden siteye giriş engellendi.

Tarih:23.06.2009 01:18:25     IP:88.***.***.66
Yaşar Uğur
(fotoasli)
Yer: Aydın
Yaş: 68
Meslek: Fotoğrafçı
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi
nü fotoğrafları görmek istemeyenler için bir filtre sistemi mevcut, onu aktif hale getirirseniz o zaman nüleri göremezsiniz profilinizden düzeltebilirsiniz...
Tarih:23.06.2009 10:55:38     IP:88.***.***.163
Adalet Yağcı
(adacik)
Yer: İçel
Yaş: 71
Meslek: Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Fotoğraf Kalitesi

Sitedeki tüm ustalara ve benim gibi ustalaşmaya çabalayanlara merhaba...

Aranıza çok kısa bir süre önce katıldım, henüz forumdaki paylaşımları okumadım, zaman buldukça tüm başlıkları okumaya çalışacağım.

Fotoğraf çekmeye çok geç başladım, henüz iki yıl oldu. İlk makinamı aldığımda kurs hocalarımdan birisi makinamın ayarlarını yaptı "hadi çek bakalım" dedi, Ve ben deklanşörün yerini bulamadım.. 

Neyse ki çabuk alıştım, fotoğraf çekmeyi çok seviyormuşum meğer, kısa süre içinde tutku haline geldi.

Her konuda amatör olarak fotoğraf çekmek istiyorum.

Siteyi bir arkadaşım önerdi, düzgün kullanmayı öğrenmeye çalışıyorum, belki bu başlık uygun değil ama sizlere bir sorunumdan bahsetmek istiyorum izninizle.

Benim tek sıkıntım, yeterince küçülttüğüm gayet net karelerimin siteye yüklendiğinde netlikten çok şey kaybetmiş olması, bu benim hevesimi kırıyor.

Bunun bir yolu olmalı, çok net fotoğraflar görüyorum, bunun nasıl mümkün olabileceğini öğrenmek istiyorum. 

Bir de nerede yanlış yaptığımı anlayabilmek için ustaların fotoğraflarımıza acımasızca eleştiri yapmalarını isterdim, yoksa bir aile albümüne dizer gibi fotoğraf paylaşmanın pek anlamı yok diye düşünüyorum naçizane.

Hepinize en derin sevgi selam ve saygılarımla... 

 

Tarih:02.03.2019 00:42:44     IP:78.***.***.169
1|2