Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   VEFAT!                            Sony A7 ii V.4.01                                                       PhotoWorld ile Ulubey Kanyonu, Clandras Köprüsü, Kula, Taşyaran Kanyonu Fotoğraf Turu 15-16 Haziran 2019                            PhotoWorld ile Samatya / Yedikule Zindanları Fotoğraf Turu                            Vefat                            PhotoWorld ile Sülüklügöl, Sünnet Gölü, Göynük Fotoğraf Turu 1 Mayıs 2019 Çarşamba                            KLEBEKLER Fotoğraf Sergisi                            PhotoWorld ile Lavanta Kokulu Köy, Salda Gölü Fotoğraf Turu 6-7 Temmuz 2019                            PhotoWorld ile Misi & Eskikaraağaç Köyü & Suuçtu Şelalesi Fotoğraf Turu 07 Nisan 2019 Pazar                           
Untitled Document
Genel > Sohbet Köşesi > Neden fotograf çeker insan?
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
FotoNO1
(admin)
Yer: İzmir
Yaş: 99
Meslek: Yönetim
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Neden fotograf çeker insan?
Galip Uzun Hocamızın http://www.fotono1.com/detay.php?id=394 yorumunda belittiği konu için görüşlerini paylaşmak isteyen arkadaşlarımız bu başlık altına paylaşabilirler.
Tarih:07.06.2011 12:19:21    
Kamil ACAR
(kml)
Yer: İzmir
Yaş: 71
Meslek: Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Neden fotograf çeker insan?

NİYE FOTOĞRAF ÇEKMEYELİM ?

Fotoğraf görsel bir anlatım dilidir. Ben buna inanırım.

Aile albümünü açıp baktığımızda bebeklik, çocukluk, gençlik …yılarını. Birlikte olduklarımızı, aramızdan ayrılanların zaman ve mekâna uyan hikâyelerini okuruz.

Nerden gelip nereye doğru yol aldığımızı görürüz fotoğraflarda.

Evrendeki tüm canlıların davranışları, duyguları ve duruşlarını paylaşırız.

Farklılıklarının farkına varırız.

Her fotoğraf bir duygu yüküdür. Bu yükü paylaşırız aynı fotoğrafa bakarak.

……..

Kısaca niye fotoğraf çekmeyelim?

Tarih:07.06.2011 15:59:07     IP:78.***.***.215
galip uzun
(galipeuzun)
Yer: İstanbul
Yaş: 72
Meslek: emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Neden fotograf çeker insan?

Sanırım soruma biraz daha açıklama getirmem gerekli. Ya da önce Sevgili Morcadı'nın karesinin altına yazdığım ayrıntılı yorumun okunmasını rica etmeliyim.

Tartışılmasını dilediğim konu elbette insanların neden fotograf çektiği değil. Bu çok doğal. Geriye dönüp anımsama ihtiyacı yeterli bir güdü belki. Hadi hatta aile albumlarını misafirlerin burnuna dayayıp ayrıntılı tanıtıcı açıklamalarla can sıkmak da bir dereceye kadar anlaşılabilir.

Ben daha çok işin sanatsal paylaşım kısmını merak ediyorum. Tıpkı insan neden şiir, roman ya da öykü yazar, beste yapar, resim vd. yapıp bunları tanımadıklarıyla bile paylaşmak ister. Üstelik bu yalnızca benim merakım değil. Pek çok çalışma var bu konuda, bir kısmı işin sanat, bir kısmı da daha özel psikanalitik yanına değgin. 

Yorum kısmında da belirttiğim gibi ulaştığım yanıtlardaki açıklamalar beni kesmedi. Aslında yanıtlayanların çoğu kendi yanıtlarından kendileri de tatmin olmadıklarını belirtiyorlar. Biraz daha cüretli açıklamalar, daha samimi ve cüretli içgörülere ihtiyaç var bu konuda.

İşin narsistik yanını da gözden kaçırmadan...

 

Tarih:07.06.2011 18:11:43     IP:92.***.***.246
Kamil ACAR
(kml)
Yer: İzmir
Yaş: 71
Meslek: Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Neden fotograf çeker insan?

Fotoğrafın ülkemizde en eski ve yaygın kullanım yeri aile albümleri olmuştur.İlk fotoğraflar orada görülmüştür.Bir nevi ilk sergidir o. İnsanlarda fotroğraf tutkusunu belkide ilk ateşleyen sergidir o. Açın gazetelerin sanat sayfalarını kaç sergi var sanat üzerine.Evlerinde ilk fotoğraf sergisiyle tanışanların kaçı bu sergilerdeki ziyaretci defterine imza attı.Ülkemizde fotoğraf üzerine görsel ve yazılı  yayınların biraz kıpırdanması insanları o ilk sergiden bu günlere taşıdı. 

Tarih:07.06.2011 19:36:17     IP:78.***.***.221
Dilek Yurdakul Uyar
(fdyu)
Yer: Ankara
Yaş: 43
Meslek: Avukat
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Neden fotograf çeker insan?

   Aslında bir nevi kendini ifade etme anlatma ve anlaşılabilme ulaşma ulaşabilme güdüsü hatta ve hatta aslında ''ben bu dünyada bir iz bırakabildım farklı ve özelim''i gösterme amacı olabilir mi?... Bir nevi ölümsüzleşme çabası...Hayata ragmen hayattan çalabilme arzusu... Bir soluk bir nefes molası..

 

   Ne dersiniz hocam...

Tarih:08.06.2011 15:26:07     IP:85.***.***.63
Kamil ACAR
(kml)
Yer: İzmir
Yaş: 71
Meslek: Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Neden fotograf çeker insan?
   Öyle bir iş temposu var ki ülkemizde yerinden kımıldayıp kendine bir zaman ayıramıyorsun.         Genç insanlara bakıyorsun haftanın yedi günü sabahın ilk ışıklarıyla işe başlayıp akşamın körüne kadar çalışıyorlar.         İnsanca bir yaşam değil bu.         Sadece yaşam savaşı veriliyor.         Bende farklı bir gençlik yaşamadım.         Çocuklarımı doyasıya sevemedim.         İşten geldiğimde uyuyorlardı, işe giderken uyanmıyorlardı.         Onları uykularında sevdim.               ………         Özetle insan iş yoğunluğu nedeniyle kendi özel duygularını baskı altına alıyor.             Bu özel duygular bir fırsatını bulduğunda üzerindeki baskıdan kurtuluyor ve eyleme dönüşüyor.         ……..         Saz çalmayı denedim olmadı.         Resim yapmak için çabaladım olmadı.         Ruhum hapsolmuştu. Onu azat etmem gerekiyordu.         Fotoğrafa başlayarak onu azat ettim ve rahatladım.          ………         Fotoğraf çekmeye başladım.         Ruhumu görüntüye döktüm.         Yazıcılar alıp görüntüleri kâğıda basıp bazılarını çerçeveletip duvarıma astım, bazılarını çocuklarıma eşime dostuma dağıttım.         Paylaştım.         Az geldi.         Fotofun Kulübü üye olup ruhumu dijital ortamda paylaşıma açtım. O sahada  başka ruhlarla tanıştım.         Görmediklerimi gördüm.         Bilmediklerimi öğrendim.         Dostluklar edindim…         ……..         Fotoğraflarımda insanların duygu ve düşüncelerini,eylemlerini,farklılıklarını, çevresel koşulların onları nasıl şekillendirdiğini, güzelliklerini, çirkinliklerini, büyük küçük ilişkilerini, hayvanlar ve insanların  buluşmalarını, yağmur ve insan, gölgeler ve yansımalar…..gibi analizlerini yapmaya çalıştım.Üzüldüm sevindim. Esasında kendimi tarif ettim bir nebze.         ……         Bizim sokak böyle.         …….         Fotoğrafları izlerken Mehmet Teoman beyle İstanbul sokaklarını dolaşıp Çiçek Pasajında demlendim…Kız kulesinin karşısında bir sigara tüttürdüm Galip Beyin kedilerini severken.Yanımdan Ali beyin kelebekleri uçuştu.Tayyar beyin kayıkları gitti geldi.Tersane işçilerinin  dramı,torakcıların karalar içinden bakan çocukları bellekte yerini aldı.Sazlıklardan havalanan bir ördeğin sesine  Şile sahillerinden Semih beyin şerefe sözü eşlik etti. Mustafa beyin gölge ışık oyunu unutulur mu hiç. Veyis beyin Bergama’sınada konuk olup Hava Kuvvetlerimizin 100 ncü yılını kutladık….Ece hanımın kırmızı topunu,iskele başı gizemli esrarengiz modeli hala akıllarda. Feyza hanımın sabrinası,mariyası ve taş döşeli sokaklarına İrfan beyin rüzgar türbinlerinden baktık. Murat beyin insan aklını karıştıran görüntülerine ne demeli.Yavuz beyin portrelerine bakarken Ata beyin “Usta taş üstüne nasıl kondurdun binayı” türküsünü mırıldandık………Daha ne olsun.Hepinizi seviyorum.         …….         Ruhum boşaldı.Diğer ruhlarla dahada zenginleşti…         …….         Selam ve sevgilerimle…
Tarih:09.06.2011 17:19:08     IP:88.***.***.145
Turhan Şeref Ener
(turkobaba)
Yer: Antalya
Yaş: 70
Meslek: Serbest fotoğrafçı
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Neden fotograf çeker insan?

"NEDEN FOTOĞRAF ÇEKER İNSAN ??.."

Soru böyle sorulursa, cevabı da basit olur: Kimi "Yaşadığım zamanı ölümsüzleştirmek", kimi "Anılarımı belgelemek", kimi de " Çoluk-çocuğunu büyüme evrelerini izlemek için.." der ve geçer.

"Neden fotoğraf çeker insan" sorusunun içinde "GÖRSEL SANAT", "ANLATIM SANATI", "SANAT YAPMA KAYGUSUNUN PSİKOLOJİK İRDELEMESİ" yoktur.

Bu soru, sorulmakta geç de kalmıştır bence. Analog kameralar döneminde, 20-30 yıl önce sorulsaydı, kaç kişi buna cevap verirdi acaba ?

O zamanlar, fotoğraf ve fotoğrafçılığın terminolojisi ve jargonu bile tam oluşmamıştı. Şimdi ise "DİGİTAL KAMERALAR" dönemidir. Digital teknoloji, internet,  bilgisayar ve photo-shop terimleri-dili ve jargonu; İngilizce-Fransızca-Türkçe bir harmanlama ile dilimizi istila etmiştir.

Tabii bizim gibi, fotoğrafın yanında; resim-grafik-modlaj-heykel ve karikatür ile uğraşanlar, görsel sanatlardan gelen terim ve isimleri de katınca bu sanata; zengin bir jargon oluştu.

Oluştu da ne oldu, fotoğraf sanatı çok üst seviyelere mi geldi, uluslararası piyasada gururumuz olabilecek kaç fotoğrafçı yetiştirebildik ?...Hala kompozisyona "KADRAJ" diyen...fotoğraf ve görsel sanatlar terimlerini ve nerede-nasıl kullanılacağını bilmeyen milyonlarca "Fotoğraf-Çeker" var !!!....

Bu soruyu, (gerçi amacınızı bilmiyorum ama) "genel anlama" seviyesinde şöyle cevaplamak isterdim: Ergenlik dönemi psikolojisi içinde, her çocuğun ve gencin, "VAR OLDUĞUNU" ve "KENDİNİ GÖSTERMEK-FARKETTİRMEK İSTEDİĞİNİ", "DİĞERLERİNDEN FARKLI OLDUĞUNU" VE " TAKDİR EDİLMEK VE ÖNE ÇIKMAK" içgüdüsünün baskın olduğu ve bunu kanıtlamak için bir şeylerin peşine düştüğü dönemler olur.

Ya da bazı ailesel, bedensel ve ruhsal problemlerin-eksikliklerin  bastırılma gayretleri için de, farklı edebi- sanatsal-sportif faaliyetler içine girer gençler.

Ben de bu dönemlerden geçtim ve benzer sorunlar nedeniyle önce; 1959 da, Ayvalık gibi küçük bir kasabaya fazla gelen, yüksek sesli batı müziği (Rock-Caz-Blues-Country) dinlemeye ve etrafımdaki insanları rahatsız etmeye başladım...ama farkedildim...

Daha sonra fotoğraf ve şiir demelerim başladı, dikkat çektim-ünlendim... Daha sonra karakalem-pastel-suluboya derken..yağlıboya resimle 1980'lere kadar süren bir dönem geldi. 1980 den sonra, fotoğraf çalışmalarım daha yoğunaştı. 2005 yılında ise, digital fotoğrafın kolaylığı ve sayısal sınırın kalkması.. (36 kare ile sınırlı olmaması) fotoğrafı, neredeyse yaşamımın bir parçası haline getirdi.

İSO-DERGİ'nin ilk sayısında (OCAK 2011) benimle yapılan röportajda, şöyle bir cevap vermiştim: "Turhan Şeref Ener hep vardı, şiir- resim-deneme-modlaj-heykel-karikatür üretirdi. Ama "turkobaba'yı fotoğraf yarattı.."

Mart 2010 da, Konya Selçuk Üniversitesi'nce düzenlenen Sanat Günlerinde, Timurtaj Onan ve Erdal Kınacı'ya, video sunumları arkasından yapılan söyleşilerde; benzer soruyu sormuştum. "Niye fotoğraf...sizde sanat yapma kaygusunu yaratan, ya da sanata sevk eden sorunlar nelerdi...psikolojik alt yapınız neydi-nasıldı ?..." benzeri sorular sormuştum ama: "Akşama rakı sofrasında konuşuruz.." türunden cevaplar ile...mesele kapatıldı...:)) 

Yani soru böyle sorulsa...belki de samimi cevaplar alınabilirdi...Ama 40-50 yaşından sonra eline "DİGİTAL KOMPAKT YA DA SLR KAMERA ALAN"  biri, ne diyecek ?...... Merak etmiyorum tabii....:)))

 

Tarih:18.06.2011 01:44:29     IP:62.***.***.112
fatma ataseven
(nedecen)
Yer: İzmir
Yaş: 99
Meslek:
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Neden fotograf çeker insan?

“turkobaba” nın  söylediği gibi  ben bir  “fotoğraf çekerim” , neden fotoğraf çekiyorum ? fotoğrafçı değilim , sanatçı hiç değilim. Sadece çekmeyi seviyorum. Bir dönem yani benim gençliğimin çok fazla fotoğrafları yoktu , diğer nedense her   yalnızlaştığımda alıp makinayı dağ bayır dolaşıp fotoğraf çekerek oyalanmak , stres atmaktı.  Dağların arasından kıvrılan nehirlerle muhabbet edip teşekkür olarak fotoğrafını çektiğimde mutlu oldum hep.

 İnsan – portre   fotoğrafları hatıra fotoğrafları dışında fazla ilgi alanıma girmiyordu.   Fotoğraf sitelerinde çok mühim olduğunu öğrendim. 

Neden fotoğraf çekeriz ? tek tek herkesin nedenleri vardır.  Eskiden yani dijitaller olmadan önce zahmetli bir eylemdi fotoğraf çekmek.  Şimdi çok kolay.  “Embesil “ olmayan  herkes bir makine alıp hiç kursa gitmeden deneme-yanılma yöntemi ile 2 haftada öğrenebilir. 

Fotoğraf sanatmıdır ?  yıllardır tartışılır  , sadece  emek  bir değer ifade etmez, kattığınız emek üretime dönüşüyor ise , yeni bir şey yaratmış ise değerlidir.  Fotoğraf tek başına herhangi bir yardımcı ve tamamlayıcı argüman yada materyal kullanmadan  , kadraja aldığınız kompozisyon ile  mesajı karşı tarafa aktarabiliyorsa fotoğrafın sanatsal içeriğinden sözedebiliriz sanırım.  resim heykel v.s.  gibi görsel sanatlarda bu mümkün olduğu için sanat olarak kabul görmüştür.  Başka sanat argümanlari veya diger iletisim araçlari ile desteklenen fotografin sanat içerigi yoktur diye düsünüyorum.

  Dijital makinelerle yüzlerce fotoğraf çekiliyor ve internet aracılığı ile paylaşıma açılıyor.  Sayıları 100 ‘ü geçen fotoğraf siteleri  veri tabanlarına ciddi yatırımlar yapıyor. Son  6-7 yılda bir çok “ fotoğraf çeker” popüler oldu.  Özel dersanelerin türemesi gibi 15 günlük fotoğrafçılık kursları açılıyor.  kursla sanatçı yetişirmi ? tartışmak lazım.  Sanat  bir çok donanımın haricinde yetenek ve yaratıcılık denilen vasıflarla icra edilebilir.

Bunların dışında “normal zekaya” sahip herkes dilediği gibi dilediği kadar çekip paylaşmak isterse paylaşır.  Kapitalizmin  “seçme” kriterleri  sanat içinde yaygınlaşınca sanatın hem tekelleşmeye doğru evrilmesi  hemde eşit olmayan rekabetin  gereksiz hırs dışında bir faydasının olmadığını  farketmek gerekiyor. 

 Bir araba dolusu ekipmanla sokak sokak dolaşıp kafasına resmettiği çekilmiş bir fotoğrafın kopyasını çekme gayretinden sanatsal bir sonuç çıkarılmaz

 Sonuç olarak  ;  “neden  fotoğraf çekeriz” sorusu ve akabinde  konusunu  bireyin  kendisine sorması gereken bir soru . fotoğrafta konu  olan kompozisyonun  argümanları yada nesneler, canlılar , insanlar dır. Ve bunları nasıl  ve neden çekeriz.? , insan  ve hatta canlıların  yaşamına  ne kadar müdahale  de bulunacağız , gibi gibi birçok  soruların cevaplarınıda bilmek gerekiyor.  Hayata katılımınız , bakışınız , değer yargılarınız , düşünceleriniz  bakış açınızla ilgili olduğu gibi  bu bakışınızı vizörden  bakıp deklanşöre bastığınızda ,çektiğiniz aslında sizin yansımanızdır aynı zamanda.

Sevgilerimle... 

Tarih:18.06.2011 10:29:58     IP:78.***.***.217
selma demirci
(niyeps)
Yer: Karabük
Yaş: 81
Meslek: öğretmen
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Neden fotograf çeker insan?

1- Çekmeyi seviyorum...

2- Benim için bir çeşit terapi, herşeyi unutuyorum fotograf çekerken..beni sakinleştiriyor, negatif düşüncelerden soyutluyor...

3- Bir de kalıcılık ve ölmezlik çabasındayım sanırım...benden birşeyler kalsın istiyorum geride....

BUNUN İÇİN FOTOGRAF ÇEKİYORUM...

Tarih:20.06.2011 10:55:27     IP:78.***.***.216
Sibel MERAL
(metis)
Yer: Çanakkale
Yaş: 41
Meslek:
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Neden fotograf çeker insan?

fotoğraf çektiğim günlerde çok fazla dinlenmiş hissediyorum kendimi... fotoğraf sitelerinde paylaşmayı çok istediğim halde , pc. de yüklü fotoğraf düzenleme proğramının olmaması ve teknik olarak yeterli olmadığım için izlemeyi tercih ediyorum , zamanım elverdikçe..

güzel bir soru sorulmuş " neden fotoğraf çeker insan. ?...." ancak tartışılmamış yeterince .

usta ve profesyonel fotoğrafçıların neden fotoğraf çektiklerini okumak isterim aslında.

emeği geçen herkese teşekkür ederim.

sibel.

 

 

Tarih:26.06.2011 22:07:51     IP:95.***.***.231
canay leloğlu
(canay)
Yer: Balıkesir
Yaş: 67
Meslek: emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Neden fotograf çeker insan?

Neden fotograf çeker insan ?

Acaba bu sorunun cevabı yaşamını anlamlı kılmak olabilir mi ? İnsan neden resim yapar veya resim izler ? İnsan neden tiyatroya gider?İnsan neden müzik dinler veya müzik yapar ? Bu soruların cevabı ;insan neden fotograf çekerin de cevabıdır.

İnsanın  yaşamına anlam katmasının yollarından biridir fotograf çekmek.Bence.

Tarih:03.07.2011 21:19:06     IP:88.***.***.171
mustafa faruk
(rahle02)
Yer: Adıyaman
Yaş: 39
Meslek: Memur
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Neden fotograf çeker insan?
öncelikle Merhabalar , Korkmaz  GÖÇMEN üstadımızın burada insan ne için fotoğraf çeker başlığına yaptığı bir yorum vardı daha önce okuduğum şimdi göremedi. yoruma ulaşmak konusunda yardımcı olabilir misiniz rica etsem. 
Tarih:09.11.2018 12:45:15     IP:212.***.***.2