Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   Hayret ediyorum                                                       FOTOĞRAF ÜZERİNE DİYALOGLAR                            VEFAT...                            Temel Fotoğraf Eğitimi Mart Dönemi Başlıyor 10-31 Mart 2018                            AYRINTILI YORUM YAZMAK İSTER MİSİNİZ?                            Vefat                            CANON UYUMLU SİGMA 120-400 MM. ÇOK TEMİZ LENSİMİ SATIYORUMM!                            Kısır döngü.                            PhotoWorld ile Özbekistan İpek Yolu Fotoğraf Turu 13-17 Haziran 2018                           
Untitled Document
Fotoğrafçılık > Çekim Teknikleri > Diyagonaller İle Çizmek
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Vahap Güler
(vahapguler)
Yer: Kayseri
Yaş: 24
Meslek: Öğrenci
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Diyagonaller İle Çizmek
A'dan Z'ye Dijital Fotoğrafçılık 
Chris George 
Sayfa 126-127

GÖRÜNTÜ YAKALAMA - RESMİ GÖRME - KOMPOZİSYON

Diyagonaller İle Çizmek

Fotoğraflar dikdörtgen şeklinde olduğu için, diyagonal çizgiler kompozisyonda çok önemli rol oynar.Yatay ve dikey çizgiler fotoğrafın kenarlarına parelel olarak uzanır ve bu yüzden daha sade ve anlaşılır görünür.Ancak, diyagonal çizgiler resmin kenarlarını takip etmediğinden belli miktarda görsel bir gerilim yaratırlar.Kısacası, diyagonal çizgiler heyecan yaratır.Dikkatlice seçilmiş bir görüş noktası ve görüş açısı ile bu açılı çizgiler daha etkili fotoğraf yaratır.
Diyagonal çizgiler her yerdedir.Örneğin önümüzde duran kırlık alanı kesen bir patikada, veya çenesini kaşımaya çalışan bir adamın koluyla yarattığı çizgide mevcuttur.Böyle çizgiler fotoğraf karesinin köşesinden, onun yakınından başladıklarında ve fotoğrafın kenarları arasında en büyük açı farkını (45 derece) yarattıklarında maksimum etkiyi yaratırlar.İki ya da daha fazla diyagonal çizgi olduğunda, bunlardan birinin diğerinden gözle görülür derecede farklı açıda olmasını, ama yine de çerçevenin düz kenarları ile ters açı yaratmasını istersiniz.
Diyagonallerin fotoğraflarda çok işe yaramaların bir sebebi de, fotoğrafa bakan kişinin gözüne kompozisyon boyunca yol göstermesidir.Görüntüde hiç çizgi olmasa dahi, iki ana elementi çerçevenin iki köşesine yerleştirerek yaratılmış hayali bir çizgi de benzer etkiyi gösterecektir.
Uygun objektif ve doğru görüş açısını seçmek, yatay çizgileri diyagonal çizgilere dönüştürecektir.Örneğin, bir binaya yaklaşıp daha geniş bir objektif ayarı kullandığınızda, perspektifin etkisi yapısal uyum üzerinde paralel çizgiler yapmaya ve faydalanabileceğiniz diyagonal çizgiler oluşturmaya başlar.

Doğal Eğriler 

Bazı fotoğrafçılık türlerinde diyagonal bir çizgi, fotoğrafa bakan kişinin gözünü resmin karşısına doğru agresif bir şekilde zorlar.Bunun daha kibar çözümü eğri kullanmaktır.Manzara fotoğrafçılığında eğriler, bir nehir ya da kıvrılan bir yolu ana hat gibi kullanabileceğiniz için özellikle kullanışlıdır.

Eğik Kadraj

Fotoğrafta hareket duygusu uyandıran diyagonal çizgiler, kamerayı basitçe belli açıda yana eğerek yaratılabilir.Film kameramanları arasında "Dutch tilt" olarak bilinen hile, otomobil fotoğrafçıları tarafından sıklıkla kullanılır.İster hareketli ister sabit olsun, bu şekilde fotoğrafladığında araç hemen dinamik bir görüntü kazanır.En mükemmel sonucu yaklaşık 45 derecelik bir açı verir.Bundan daha küçük bir açı, düşünülerek kullanılmış bir teknikten çok, talihsiz bir hata gibi görülebilir.
Tarih:21.01.2013 17:41:49     IP:78.***.***.63