Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   Skylum Aurora HDR 2018 ÜCRETSİZ                            So, regardless of your sex A                            Vefat                            VEFAT                                                                                  Kırgızistan - Kazakistan Fotoğraf Turu 20-29 Eylül 2019                            Özbekistan Büyük İpekyolu Fotoğraf Turu- VİZESİZ                            PhotoWorld ile Maşukiye, Kartepe, Sapanca Fotoğraf Turu 13 Ocak 2019 Pazar                            PhotoWorld ile Gölcük - Abant Fotoğraf Turu - 30 Aralık 2018 Pazar                           
Untitled Document
PhotoWorld > PhotoWorld İletişim > Dünya Notları Fotoğraf Sergisi 09-28 Şubat
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Digital PhotoWorld
(Dergi)
Yer: İstanbul
Yaş: 40
Meslek: Dergi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Dünya Notları Fotoğraf Sergisi 09-28 Şubat

Mevlüt Maşalacı

Dünya Notları Fotoğraf Sergisi

09-28 Şubat 2013 

Gezgin fotoğrafçı Mevlüt Maşalacı, Avrupa’nın batısından Sri-Lanka’ya kadar olan bölgede çekmiş olduğu fotoğrafları Dünya Notları adlı fotoğraf sergisinde bir araya getiriyor. PhotoWorld Fotoğraf Merkezi küratörlüğünde merkezin Kadıköy Bahariye’deki galerisinde açılacak olan sergide dünyanın farklı bölgelerinden 30 adet renkli fotoğraf yer alıyor. 9 Şubat Cumartesi günü 16:00’da açılacak olan sergi 28 Şubat 2013 tarihine kadar pazar günleri hariç haftanın her günü 10:00-18:00 saatleri arasında gezilebilecek. Detaylı bilgi www.photoworldfotografmerkezi.com adresinden alınabilir.

 

Sergi Tarihi: 9-28 Şubat 2013

Yer: PhotoWorld Fotoğraf Merkezi

Adres: Bahariye Caddesi Kuzu Kestane Sokak (Kaymakamlık Sokağı) No: 16 Kadıköy İstanbul.

Telefon: 0216 418 19 76

 

Mevlüt Maşalacı’nın sergi hakkındaki yorumları şu şekilde:

“Dünya notları isimli sergi fotoğrafları 2002-2012 yılları arasında Avrupa’nın batısından Sri-Lanka’nın güneyine kadar kapsayan geneli dijital olarak çekilen fotoğraflardan oluşmaktadır. Avrupa ve Balkanlar’da mevsim olarak ilkbahar veya sonbahar mevsimleri, Rusya için ise özellikle 21 Haziran tarihini kapsayan (en uzun gün) tarih seçilmiştir. Hindistan, Nepal ve Sri-Lanka için Muson yağışlarından uzak olan aylar seçilmiştir.

Bu fotoğraf gezilerinde Nepal, Hindistan ve Sri-Lanka’da insanların fakirliği özellikle Kuzey Hindistan’da çok sayıda sokaklarda yaşayan insanların durumları  üzüntü vericiydi. Ancak mart ayının ortasında Goa ve Kerala (Hindistan) ve Sri-Lanka’da sıcak bir denize girmek de ayrı bir keyifti.

Avrupa gezilerini gemi turları  veya  normal turlarla yapıyorduk. Özellikle gemi gezisi rahattı, ayrıca turları seçerken limanda kalış sürelerinin uzun olmasına dikkat ediyordum. Ama yine de zaman yetmiyordu.

Rusya’ya ilk gidişim 2007 yılının haziran ayındaydı. Gemiyle  turumuz Baltık Başkentleri’ni kapsayan turdu; haliyle St. Petersburg da programdaydı. Saat 23.00’da bile gün ışığında rahatça fotoğraflar çekiliyordu. Ayrıca çok güzel seramiklerle donatılmış Tatar Camii’nde aynı saatlerde  ikindi namazının kılındığına şahit oldum. Çar’ın kışlık sarayı Hermitage müzesi ise şimdi dünyanın en büyük müzelerinden biri ve içerisinde 3 milyon eser mevcut.

Haziran 2011 tarihinde Rusya’ya (Moskova-St.Petersburg) geldiğimde zamanım daha boldu. Mavi saatlerde telaş etmeden fotoğraf çekmenin keyfini çıkardım. Havanın kararması ise gece 01.00’ı buluyordu. Aslında zifiri bir karanlık olmuyordu.”

 

Sergi: 9-28 Şubat 2013

Açılış: 09 Şubat 2013 Cumartesi 16:00

 

Mevlüt Maşalacı Kimdir? 
Mevlüt Maşalacı 1955 yılında İstanbul’da doğmuştur. Fotoğrafla tanışması 1967 yılında 1. sınıfında okuduğu Göztepe ortaokulunda kurulmuş olan karanlık odayla tanışmasıyla başlar. Agrandizörden karta verilen ışıktan sonra kartın birinci banyodaki gelişmesi onu etkilemiştir. Peşinden kendine hediye gelen Kodak Instamatik bir makineyle kendince fotoğraflar çekmeye başlar. 1975 yılında ilk SLR 50 mm. Rus malı fotoğraf makinesini satın alır. Ardından evde kendine bir karanlık oda kurar. Tek kılavuzu o yıllarda almış olduğu Aydemir Gökgöz’ün Bütün Yönleriyle Fotoğrafçılık kitabıdır.

1980 yılına kadar siyah beyaz fotoğraf çekmiş olup 1980 yılı itibariyle Canon AE-1 makine sahibi olmuştur. Dijitale (2008) başladığında dijitalin analogdan ayrı bir dünya olduğunu anlamıştır.

Türkiye’nin büyük kısmını fotoğraf amaçlı gezip fotoğraflamıştır. Ayrıca Avrupa’da yüzün üzerinde şehirde ve bir o kadar kasabasında fotoğraflar çekmiştir. 2011 Mayısında Nepal ve  Kasım ayında Kuzey Hindistan’a fotoğraf gezisi yapmıştır. Ayrıca 2011 Haziran ayında Rusya, 2012 mart ayında ise başka bir grupla Güney Hindistan’a (Goa-Kerala), ardından Sri-Lanka’ya gitmiştir. Ayrıca Balkanlar’ı ise eşinin rehberliğiyle adım adım gezmiştir.

Özellikle Ege ve Akdeniz fotoğrafları Alman ve İngiliz dergilerinde yayımlanmıştır. Fotoğrafları yurt içinde ise çok sayıda dergilerde yayımlanmıştır. Prag isimli ilk kişisel sergisini 2002 yılında açmıştır. Ayrıca birçok karma sergiye de katılmıştır. Bugüne kadar 20’ye yakın dia ve dijital fotoğraflardan oluşan fotoğraf gösterileri yapmıştır. Bunların bir kısmı basında yer almıştır.

Yakın bir zamanda daha evvel çekmiş olduğu dialardan oluşan saydam gösterileri yaparak fotoğrafa yeni başlayanlara analog fotoğrafı tanıtmayı amaçlamaktır.

Tarih:04.02.2013 17:28:50