Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   PhotoWorld ile İğneada Longoz Ormanları Dupnisa Mağarası Fotoğraf Turu 28 Temmuz Pazar                            PhotoWorld ile Melen Rafting, Güzeldere Şelalesi ve Efteni Gölü Fotoğraf Turu 14 Temmuz Pazar                            VEFAT!                            Sony A7 ii V.4.01                                                       PhotoWorld ile Ulubey Kanyonu, Clandras Köprüsü, Kula, Taşyaran Kanyonu Fotoğraf Turu 15-16 Haziran 2019                            PhotoWorld ile Samatya / Yedikule Zindanları Fotoğraf Turu                            Vefat                            PhotoWorld ile Sülüklügöl, Sünnet Gölü, Göynük Fotoğraf Turu 1 Mayıs 2019 Çarşamba                            KLEBEKLER Fotoğraf Sergisi                           
Untitled Document
PhotoWorld > PhotoWorld İletişim > Mobile Artist Söyleşi ve Fotoğraf Sergisi 04 Haziran Salı
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Digital PhotoWorld
(Dergi)
Yer: İstanbul
Yaş: 40
Meslek: Dergi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Mobile Artist Söyleşi ve Fotoğraf Sergisi 04 Haziran Salı

Mobile Artist Söyleşi ve Fotoğraf Sergisi

PhotoWorld Fotoğraf Merkezi 3 fotoğraf sanatçısı Cem Aydın, Emin Özmen ve Engin Güneysu’nun bir araya gelip kurdukları Mobile Artist oluşumunun sergisine evsahipliği yapıyor. 04 Haziran Salı akşamı 19:30’da açılacak sergi sonrasında saat 20:00’da Mobile Artist oluşumunun amacı ve hedefleri ile mobil fotoğrafçılığın dünü bugünü konulu bir de söyleşi gerçekleştirilecek. Tüm fotoğrafseverler bu etkinliğe davetlidir. Sergi 04-21 Haziran 2013 tarihleri arasında Pazar günleri hariç 10:00-18:00 saatleri arasında PhotoWorld Fotoğraf Merkezi’nde gezilebilecek.

 

Açılış ve Kokteyl: 04 Haziran 2013 Salı 19:30

Yer: PhotoWorld Fotoğraf Merkezi

Adres: Bahariye caddesi Kuzu Kestane Sokak No: 16 Kadıköy İstanbul

Tel: 0216 418 19 76

www.photoworldfotografmerkezi.com

facebook.com/photoworldfotografmerkezi

twitter.com/PhotoWorldTR

 

Etkinlik Hakkında

 

“Her sanatçının hedefi hareketi yakalamaktır, sanatsal anlamda hapsolan yaşam, yüzyıllar sonra bir yabancının gözünde tekrar yaşam bulduğu için hayattır.” William Faulkner

 

Tıpkı yıllar süren çabanın sonunda kabul gören fotoğrafçılık gibi yeni bir devrim yüzünü gösterdi. Mobil fotoğrafçılar gizli kalmış bu hareketi gün yüzüne çıkarma yolunda başı çekmektedir. Gelecekte nasıl bir yere geleceği bilinmiyor fakat Mobile Artist ile bu sorunun yanıtını bulacaksınız.

 

Fotoğraf• Grafi| Işık Yazısı

 

Sanatın geçmişi insanlığın geçmişi kadar eskidir.

Biz insanlar zamanımızı tamamen bu estetik ve duygusal merakın takipçisi olarak geçiren canlılarız. Neden yaratmaya ve yaratıcı olmaya zorunlu olduğumuzu hissetmemiz insan oluşumuzdur.

Tarih öncesi mağara resimleri ve sözlü hikâyeler yeni nesillerden 21.yüzyıl üç boyutlu filmlere aktarılmıştır. Sanat tarihi sayısız tarz ve ortamların doğuşuna ve mükemmelliğe ulaşmasına tanıklık etmiştir - fakat yeni bir sanat türünün benimsenmesi yıllar almaktadır. – gerçi bu her zaman kolay bir süreç değildir. Yeni bir sanat türünün kabulü yıllar sürmektedir. Işık yazısı bunlardan biriydi.

 

Karanlık Oda (Karanlık Kutu Tekniği)

Karanlık oda tekniği İ.Ö 400’ler ve Çinli düşünür Mo Ti ‘ye dayanmaktadır; kayıtlara geçen ilk kullanımı 13. Yüzyılda Leonardo DaVinci metinleriyle gün yüzüne çıkmıştır. Ne var ki fotoğraf sanatı 20. Yüzyıla kadar sanat türü olarak kabul görmemiştir.

Başlangıçta, fotoğraf sanatçıları yapıtlarını daha sanatsal kılmak için hafif odaklı lensler ve diğer resim yöntemlerini kullanarak resim tekniklerini taklit etme girişiminde bulundular. Fotoğraf sanatı, hayatlarını fotoğrafçılığı keşfedip savunmaya adayan Ansel Adams, Edward Weston ve Imogen Cunningham gibi fotoğrafçılardan oluşan Grup f/64’un kurucuları olan küçük bir grup sayesinde bugünkü şeklini almıştır. Sadece bir taklit yerine, fotoğrafçılığın sert odaklı imgelerinin sanatsal çerçevede ayakta durabileceğini amansız bir çabayla sürdürdüler.

Günümüzde ışık ile yazının tarz ve yöntemleri, tıpkı resim ve diğer görsel sanat biçimleri gibi ve çeşitli olup, kabul görmüştür.

Tıpkı bilgisayarların resim, çizim, heykel hatta fotoğraf bakış açısını değiştirmesi gibi 20. yüzyıl dijital sanatı da aynı şekilde başlamıştır. Sinema hayali yaratıklara, karakterlere ve hayal ötesi dünyalara yaşam vererek bu bayrağı üstlendi.

Bu yeni sanat biçimleri yıllar almıştır. Devrim başlıyor.

 

Devrime Katılın

Akıllı telefonlar ve diğer elle taşınır cihazlar günümüzün en yeni sanat ortamlarıdır.

Yazılım ile kombine olmuş, ileri düzey öğrenime ihtiyaç duyulmadan kolay ve hızlı bir şekilde kullanılabilen akıllı telefonlar çağdaş sanat türlerini önemli biçimde şekillendirmiş erişimi kolay cihazlardır.

Mobil fotoğrafçıları tecrübe kazanıp üretmektedirler. bu alanda tutkular sınırsız olup - yeni bir sanat türü keşfedilmeyi bekliyor.

Mobile Artsit olarak her nerede olursa olsun, her bireyin imge, müzik ve filmler üretmesine olanak sağlayan yeni teknolojilerden ilham aldık.

Bu gizli kalmış hareketin açığa çıkıp gelişmesi, evrensel çerçevede hak ettiği yere ulaşıp geleneksel sanat dünyasında ilerleyip kabul görmesinden heyecan duymaktayız.

Bizce, bu telefonlar modern çerçevede karanlık odanın eşdeğeri cihazlardır. Leonardo Da Vinci, Johannes Vermeerand ve sayısız sanatçı tuval ve kağıt üzerine gerçekliği yansıtan imgeleri taşımak, sunmak - gelişmek ve sıra dışı yapıtlar üretme yolunda Camera Obscura ve Camera Lucida teknolojisini kullandılar.

iPhone, iPad ve diğer benzeri cihaz teknolojileri çeşitli yazılımlar ile kombine olup, aynı şekilde biz nerde olursak olalım yaşamın ekranlarımızda yansımasına izin vermektedir. Yeni şeyler üretmemize, süsleyerek yorumlamamıza olanak sağlayan kolaylıklar sunmaktadır.

“Sanatçının dünyası sınır tanımaz. Yaşadığı yerden çok uzaklarda, belki bir adım ötesinde, her zaman yanı başındadır, yuvasında olacaktır, ”Paul Strand

Bir birlik oluşturmak, bu yolda ilerlemek için desteğinizi bekliyoruz. Sizlerle keşfetmek ve mükemmelliğe ulaşmak istiyoruz.

04 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştireceğimiz sergimize hepinizi bekliyoruz.

İnsanlara neler yapılabileceğini kanıtlamak istiyoruz.

 

Cem Aydın

 

Tarih:15.05.2013 13:41:03    
Digital PhotoWorld
(Dergi)
Yer: İstanbul
Yaş: 40
Meslek: Dergi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Mobile Artist Söyleşi ve Fotoğraf Sergisi 04 Haziran Salı
Değerli Üyelerimiz 

4 Haziran salı akşamı gerçekleştirilecek sergi açılışı, gündemde meydana gelen gelişmelerden ötürü Mobile Artist kurucu üyeleri tarafından ileri bir tarihe ertelenmiştir. Açılış tarihi daha sonradan duyurulacaktır.

Saygılarımızla 

PhotoWorld Fotoğraf Merkezi
Tarih:03.06.2013 10:31:09