Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   PhotoWorld ile İğneada Longoz Ormanları Dupnisa Mağarası Fotoğraf Turu 28 Temmuz Pazar                            PhotoWorld ile Melen Rafting, Güzeldere Şelalesi ve Efteni Gölü Fotoğraf Turu 14 Temmuz Pazar                            VEFAT!                            Sony A7 ii V.4.01                                                       PhotoWorld ile Ulubey Kanyonu, Clandras Köprüsü, Kula, Taşyaran Kanyonu Fotoğraf Turu 15-16 Haziran 2019                            PhotoWorld ile Samatya / Yedikule Zindanları Fotoğraf Turu                            Vefat                            PhotoWorld ile Sülüklügöl, Sünnet Gölü, Göynük Fotoğraf Turu 1 Mayıs 2019 Çarşamba                            KLEBEKLER Fotoğraf Sergisi                           
Untitled Document
PhotoWorld > PhotoWorld İletişim > PhotoWorld ile İran Fotoğraf Turu – Vizesiz 9-17 Mayıs 2014
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Digital PhotoWorld
(Dergi)
Yer: İstanbul
Yaş: 40
Meslek: Dergi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
PhotoWorld ile İran Fotoğraf Turu – Vizesiz 9-17 Mayıs 2014

PhotoWorld ile İran Fotoğraf Turu – Vizesiz

 

09-17 Mayıs 2014

 

İki Kişilik Odada Kişi Başı Yetişkin: 995 Euro + Uçak bileti

 

Single Oda Farkı: 120 Euro

 

7 Gün 7 Şehir

 

Şiraz - Persepolis - Yezd - İsfahan - Kum - Keşan - Tahran - Tebriz 

 

İran’ın çeşitli ve çok yönlü zengin kültürü, tarihi, edebiyatı, sanatı ve mimarisi, başta büyük pers imparatorluğu ve Zerdüştlüğün etkileri olmak üzere Medler, Ahamenişliler, Eşkaniler, Sasaniler, Gazneniler, Selçuklular, Sefeviler, Zendler, Kaçarlar, Pehleviler ve İslam devrimi gibi çok önemli tarihi gelişmelere, etnik, din ve dil kökenli unsurlara dayanmaktadır. Bununla beraber gelenek ve görenekler, halk edebiyatı, kutlamalar, bayramlar ve matem merasimleri gibi unsurlar da kültürün çok boyutluluğuna örnek verilebilir.

İran medeniyeti ve tarihinin yetiştirdiği filozof ve alimlerden Farabi, İbn-i Sina, Suhreverdi, Molla Sadra, Hayyam, Harezmi, Razi, Hace Nasiruddin Tusi ve Ebu Reyhan Biruni gibi büyük şahsiyetler; şair ve ozanlar kervanının en önde gelen isimlerden, Hafız, Mevlana, Sadi, Firdevsi, Nizami ve Hayyam bu zengin kültürün elçileri olarak seslerini tüm dünyaya duyurmuşlarıdr.

Her yönü ile zengin içeriğe sahip bir seyahat destinasyonu olarak İran; Kültür, tarih, sanat, mimari, ve edebiyat meraklısı seyyahlar ve fotoğrafçıların en gözde seyahat destinasyonu olarak son yıllarda daha fazla farkedilmeye başlamıştır.

İran programımızda Şiraz, Persepolis, İsfahan, Yezd, Kum, Keşan, Tahran ve Tebriz rotasını takip ederek İran’ın gizemli dünyasını fotoğraflayacağız. İşte detaylar:

 

09 Mayıs 2014 Cuma / İstanbul - Şiraz
İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar harç ödeme noktasında en geç 19:00’da buluşuyoruz. 21:10’da Şiraz’a hareket ediyoruz.

 

10 Mayıs 2014 Cumartesi / Şiraz

Şiraz’a 02:30’da varıyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerinden sonra otelimize transfer oluyoruz. Dinlenme, odalara yerleşme ve kahvaltı sonrasında Şiraz kentini keşfe çıkıyoruz.

Şiraz’ın ana caddesi olan Kerim Han-e Zend bulvarı, Kerim Han Kalesi, Vekil Camii, Şah-e Çerağ Türbesi, Dervaz-e Kur’an, Vekil Pazarı, İrem Bağları, Hafız ve Sadi’nin türbeleri göreceğimiz yerler arasında. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde...

11 Mayıs 2014 Pazar / Şiraz - Persepolis - Yezd
Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından antik kent Persepolis’e doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık bir saat sürecek yolculuğumuz sonrasında Pers Kralı I. Darius’un başkenti Persepolis’e varıyoruz.

Antik İran hakkındaki en önemli bilgiler, o dönemden kalan saraylar, sarayların salonları, hazine dairesi, gibi taş oyma sanatıyla yapılmış eserlerin üstlerindeki yazıtlardan elde ediliyor. Pers krallarının en büyüklerinden Birinci Darius ve ondan sonra gelen Artaxerkes, Xerkes, Kurus gibi hükümdarlar bu geleneği sürdürerek büyük eserler yaratmışlardır. Persepolis’teki bu dev şehir-saray, Akamenid imparatorlarının yazlık sarayı ve tören alanı olarak yapılmış. Antik şehir gezimiz sonrasında Nakş-ı Rüstem, kaya mezarları ve Taht-ı Cemşit’i gezip Yezd’e doğru yola çıkıyoruz. Akşama doğru Yezd’e varıp otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.


12 Mayıs 2014 Pazartesi / Yezd
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Yezd’in tarihi sokaklarında gezintimize başlıyoruz.

Yezd kentinde tüm binalar çöl kumunun sarı rengiyle uyumlu bir tondadır. Yezdliler de bu coğrafyaya uyum sağlamışlar ve ağır çöl koşullarıyla başa çıkabilmeyi öğrenmişler. Yezd’de bugün çok sayıda Zerdüşt yaşamaktadır. Zerdüştler, günümüz İran’ında dini ibadetlerini Yezd’de serbestçe sürdürebiliyorlar. Ancak geçmişte, özellikle Arap işgali döneminde Zerdüşt tapınakları camiye çevrilmişti.

Zerdüşt dininin en önemli ateş tapınaklarından biri olan Ateşgede - Zerdüşt Tapınağı, Zerdüşt inancına göre, yeryüzünün ve toprağın temiz kalabilmesi için ölü bedenleri gömmek veya yakmak yerine kulelerde vahşi hayvanların yemelerine terk ettikleri Dakhme - Sessizlik kulesi, Han Pazarı, Kuyumcular Pazarı ve Pencah Ali Pazarı, Yezd kentinin sembolü olan Emir Çakmak Kompleksi, 12 İmam Türbesi ve Cuma Mescidi, göreceğimiz yerler arasında. İran geleneksel sporunun yapıldığı Zorhane’de çekimlerimizi tamamlayıp akşam yemeği ve geceleme için otelimize geçiyoruz. 


13 Mayıs 2014 Salı / Yezd - İsfahan

Otelde alacağımız erken sabah kahvaltısından sonra İsfahan kentine doğru yola çıkıyoruz. 4 saat civarında sürecek yolcuğumuz sonrasında İran’ın önemli sanat eserlerinin bulunduğu İsfahan kentine varıyoruz. İsfehan’da bulunan birçok tarihi eserde kullanılan çinilerdeki mavi rengin tonu İran’ın kuru, sıcak iklimi ve kirli renkleri ile uyumlu bir kontrast içindedir. Şehrin sadece mimari yapısı değil, sakin, huzurlu atmosferi ve ılımlı iklimi de sizi olumlu etkileyecektir. Bu şehir, tamamiyle bir yürüyüş alanı gibidir, pazarda dolaşırken kaybolup gidebilir, çok güzel dekore edilmiş bahçelerde yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

İlk gün Si-o-se Pol (Farsçası: 33 sütunlu köprü) köprüsü, Cehel Soton (40 sütun) ve Zayendeh Nehri göreceğimiz yerler arasında. Gezinin ardından akşam yemeği ve geceleme için otelimize geçiyoruz.

 

14 Mayıs 2014 Çarşamba / İsfahan

Kahvaltı sonrasında İsfahan turumuza devam ediyoruz. Göreceğimiz yerler arasında Meydan-ı İmam, Mescid-i İmam, Kakh-ı Ali Gapu, Şeyh Lütfullah Mescidi, Sallanan Minareler (Munar Junban) başta geliyor. Ardından akşam yemeği ve geceleme için otelimize geçiyoruz.

 

15 Mayıs 2014 Perşembe / İsfahan - Keşan - Kum – Tahran - Tebriz
otelde alacağımız erken kahvaltı sonrasında Keşan, Kum ve Tahran rotasını takip ederen gezimize devam ediyoruz. Seyahatimiz sırasında yolumuzun üzerinde bulunan ve halılarıyla ünlü Keşan şehrine uğruyoruz. Kısa bir molanın ardından ise İran’ın dini merkezi konumundaki Kum kentine giriyoruz. İran İslam devriminin önemli isimlerinin yetiştiği medreselere ev sahipliği yapap Kum kenti sokaklarındaki fotoğraf molamızın ardından Tahran’a varıyoruz. Tahran’daki iç hat uçuşu ile Tebriz kentine ulaşuyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Tebriz’deki otelimizde.

 

16 Mayıs 2014 Cuma / Tebriz

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından bugüne kadar pek çok şair yetiştirmiş olan Tebriz kentini keşfe çıkıyoruz. Dünya'da yetiştirdiği şairler için özel bir Şairler Mezarlığına sahip olan tek şehir olan Tebriz'de göreceğimiz yerler arasında Arg-e Tabriz (Tebriz Kalesi), Mescid-i Kabud (Gok Mescid), Kapalı Çarşı, Meşrutiyet Binası ve Şairler Mezarlığı gelmektedir. Kapalı Çarşıda İran’a özgü fıstık, hurma ve safrandan alabilir, bu enfes lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.


17 Mayıs 2014 Cumartesi / Tebriz - İstanbul
THY’nin 05:30'daki İstanbul uçuşu için 03:00’da Tebriz Havalimanında oluyoruz. 06:50’de İstanbul Atatürk Havalimanına varıp, bir sonraki gezide yeniden birlikte olabilmek dileğiyle gezimizi sonlandırıyoruz.

 

Ücrete Dahil Olanlar  

Programda belirtilen tüm şehir turları
Türkçe Rehberlik Hizmeti
İran’daki havalimanı – otel transferleri ve şehirlerarası ulaşımlar

4 yıldızlı (Şiraz, Yezd, İsfahan ve Tebriz'deki) otellerde Yarım Pansiyon (kahvaltı ve akşam yemeği dahil) konaklama
Tahran - Tebriz uçak bileti
Fotoğraf danışmanlığı

Müze ve ören yeri girişleri
Seyahat Sigortası

 
Ücrete Dahil Olmayanlar 
Otel ekstraları

Öğlen Yemekleri

Kişisel masraflar,

Yurtdışı çıkış harcı 
Bahşişler 

Not: Turumuz A-5285 TURSAB No'lu ALKIŞ TURİZM güvencesinde yapılmaktadır.

Hesap numarası:

GARANTİ BANKASI / AHMEDİYE ŞB.
ALKIŞ TURİZM İNŞ.GIDA TEKS.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
ŞUBE KODU: 740
Euro Hesap No: 9082484
IBAN: TR67 0006 2000 7400 0009 0824 84

Kayıt için:
Şenay Uysal
senay@alkistur.com 

Güchan Bedestenci
guchan@alkistur.com
0216 391 6565

Tarih:14.02.2014 14:45:01