Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   Skylum Aurora HDR 2018 ÜCRETSİZ                            So, regardless of your sex A                            certainly build a continuous track                            Vefat                                                       VEFAT                            Kırgızistan - Kazakistan Fotoğraf Turu 20-29 Eylül 2019                            Özbekistan Büyük İpekyolu Fotoğraf Turu- VİZESİZ                            PhotoWorld ile Maşukiye, Kartepe, Sapanca Fotoğraf Turu 13 Ocak 2019 Pazar                            PhotoWorld ile Gölcük - Abant Fotoğraf Turu - 30 Aralık 2018 Pazar                           
Untitled Document
PhotoWorld > PhotoWorld İletişim > Adem Kapan Lalenin Yolcuğu ve Muş Fotoğraf Gösteri
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Digital PhotoWorld
(Dergi)
Yer: İstanbul
Yaş: 40
Meslek: Dergi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Adem Kapan Lalenin Yolcuğu ve Muş Fotoğraf Gösteri

Adem Kapan Lalenin Yolcuğu ve Muş Fotoğraf Gösteri

 

PhotoWorld Fotoğraf Merkezi, perşembe akşamı Muşlu fotoğrafçı Adem Kapan’ı ağırlıyor. Adem Kapan, Muş’ta yer alan Lale bahçelerini konu alan gösterisiyle siz değerli fotoğrafseverlerin karşısında olacak. Bu muhteşem gösteriyi sakın kaçırmayın. 

Not: Etkinliklerimiz ücretsizdir.

 

Tarih: 20 Mart 2014 Perşembe

Saat: 19:30

Yer: PhotoWorld Fotoğraf Merkezi

Adres: Bahariye Caddesi Kuzu Kestane Sokak No: 16 Kadıköy İstanbul

Tel: 0216 418 19 76 – 0216 418 01 74

Web: www.photoworldfotografmerkezi.com

 

Lalenin Yolculuğu ve Muş:

Kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizden olan lale bahçelerinin (lalezar) bilinmesi, korunması amacıyla yapılan fotoğraf öyküsünün adıdır; lalenin yolculuğu ve Muş. Muş’u ve laleyi anlatan bu sergi ve sunum dizisinin ilki Almanya’da yapıldı. Bu amaçla başta büyükşehirler olmak üzere yurt içi ve dışında bu sergiler devam edecek. Ta ki Muş ve lale hak ettiği değerini buluncaya kadar bu öykü devam edecek. Muş lalesi: Muş ovası yoğun kar yağışından sonra bereketin ve yeniden doğuşu nisan yağmurlarıyla taze gelin gibi süslenir ve süslerin en kıymetlisi de Muş lalesidir. Güzelliğin zerafetin ve tutkulu bir aşkın sembolüdür lale. Ressamın tualine çizdiği gibi ova kırmızıya boyanır, dağlar yeşile beyaza. Ve yüreklerde açılmış laleler güller uzar gider, Muş ovasının türküsünü söyler diller. Dünyanın doğa harikalarından biri sayılan lalenin anavatanı orta asyadır ama dünyada en yoğun bulunduğu bölge ise Muş ovasıdır. Orta Asyadan hun askerleri tarafından getirilip Hunan köyünde ekilmiştir. Mevlana, eserlerinde lalenin cennet bahçelerinin en kutsal çiçeği olduğunu belirtmiştir. Muş ovasında doğal olarak kendiliğinden çıkan lalenin ömrü 15 gündür ve bu olay Muş ovası ve dağlarında her yıl tekrarlanır. Türkiye’nin turizmdeki sembolü, Osmanlı’da bir devre adını vermiş (lale devri) adına türküler, şiirler yazılmış, tüm yazı sanatının sembollerinin en değerleri öğesidir lale. Şimdiki anavatanı Hollanda diye söylense de lalenin asıl vatanı Muş ovasıdır. Eski zamanlarda gelen padişahlara lale soğanı hediye edilirdi ve lale böylece yurt dışana, Avrupa’ya gitti. Lale Hollanda’nın en büyük ekonomik gücü oldu. Renkleri ve ırkları değiştirilerek farklı renklere büründü. Her yıl İstanbul’a ekilen laleler Hollanda’dan ithal edilip ekiliyor. Bu laleler aslında Muş lalesidir. Kendi değerimize sahip çıkamadığımızın kanıtıdır. Malesef ilgisizlikten ve yanlış tarım yüzünden Muş Ovası’ndaki lale bahçeleri (lelezar) giderek azalıyor.

 

Adem Kapan Kimdir?
1981 doğumlu. Lise mezunu. Tekstil işiyle uğraşıyor. Hobi olarak fotoğraf çekiyor ve dağcılık yapıyor (imkanlar doğrultusunda belgesel çalışmaları gerçekleştiriyor). Doğum yeri Muş ve halen de Muş’ta yaşıyor. Yaklaşık 15 yıldır fotoğraf çekiyor. Hiç bir fotoğraf eğitimi almadı. 4 yıldır dijital fotoğraf makinesiyle çekiyorum (analog makine masraflı olduğu için). Yıllar önce 3 yarışmaya katıldı, iki sergileme aldı. Fotoğrafa değil kişilere ödül verildiği için hiçbir yarışmaya katılmadığını belirtiyor. İfsak’ın düzenlediği ve iki yıllık periyodlarla yapılan genç fotoğrafçılar festivalinin hepsine birden katılan tek kişi oldu. Türkiye’deki fotoğraf ve diğer dergilerde yer aldı. Şu an üzerinde çalıştığı ve bu yörede ilk ve tek bilimsel yönden dağ çiçekleri fotoğraf kitabını bitirmek üzere. Farklı konularda 100.000’in üzerinde fotoğrafa sahip. Sadece pazar günleri fotoğraf  ve doğayla içiçe. Hiçbir şekilde fotoğraflara müdahale yapmıyor. En basit makineyi kullanarak, sevdiği şeyleri yapmaya çalışıyor. Bulunduğu yerleri öyküleriyle anlatmak istiyor. Yaşamı paylaşmak onun için en güzeli. Anlatacak çok şey olduğunu ifade ediyor.

Tarih:13.03.2014 13:02:39    
ilkay dede
(ilkaydede)
Yer: Muş
Yaş: 36
Meslek: Bankacı
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Adem Kapan Lalenin Yolcuğu ve Muş Fotoğraf Gösteri

Muş'un tanıtımına yaptığı katkılardan dolayı adem kapana teşekkür ederim. Neredeyse her şehirde hatta ilçede oraya ait ürünler ön plana çıkarılarak festivaller şenlikler düzenlenirken koskoca muş ovasında doğal olarak yetişen Lale layık olduğu değeri ne yerel yöneticilerden  nede halk olarak bizlerden  görememiştir. Umarın Adem kapan gibi farkındalık yaratan kişiler sayesinde bu şehirdede birşeyler değişmeye başlar.

Tarih:14.03.2014 11:57:28     IP:195.***.***.7