Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   PhotoWorld ile Büyük İran Turu (8 gece 7 gün) 10-18 Kasım 2018                            Satılık Olympus EM5                            DETAYLI YORUMLAR, TARTIŞMA FORUMU                            PhotoWorld ile Melen Çayı Rafting / Güzeldere Şelalesi / Efteni Gölü Fotoğraf Turu 15 Temmuz Pazar                            Nikon 105 mm macro D ve G Lens keskinliği                            Hepinize küstüm                            PhotoWorld ile Kırgızistan / Kazakistan Fotoğraf ve Kültür Turu 17-26 Ağustos 2018 (Kurban Bayramı Turu) 9 gece 9 gün                                                       PhotoWorld ile Acarlar Longozu Fotoğraf Turu 13 Mayıs 2018 Pazar                            PhotoWorld İle Isparta Gül Tarlaları, Lavanta Kokulu Köy, Salda ve Eğirdir Gölü Fotoğraf Turu 11-13 Mayıs 2018                           
Untitled Document
Program / Yazılım > PhotoShop > Photography Editing konusu hakkında
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
mesut demirhan
(mtdem26)
Yer: Eskişehir
Yaş: 51
Meslek: Computer Graphics
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Photography Editing konusu hakkında

"Image Editing", ardından ve elbette paralelinde "Photography Editing" ile 20 yıla yakın zamandır uğraşan biri olarak, ülkede bu konunun -hem de fotoğrafın şu fetişe düşme sürecinde- genel olarak hafife alınıyor olmasına hayret halindeyim. 

Makinalar ve lenslerin materyal birer gerçek olmaları karşısında bu hususun -bilhassa son 10 yılda- nasıl sömürüldüğünün ve bu bakımdan simalarda konuya dair itimatsızlığın tamamen mesnetsiz olmadığının da farkındayım.

Fakat bu işin enaz makina / lens kadar gerçek ve önemli olduğunun görmezden gelindiği her yıl, "kaybedilen bir yıl" oluyor. 
  
Ve bu işin adı "Photoshop" değil, her halukarda "Photography Editing" olacaktır. 

Eskişehir´de ikamet edenler var ise, kendilerine yardımcı olabilirim. 

Tarih:05.06.2014 23:30:16     IP:78.***.***.242
perocan ekrem
(pero)
Yer: ABD
Yaş: 98
Meslek: arkeolog
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Photography Editing konusu hakkında

MErhablar,

Gercekten herkese yardimci olmak istiyorsaniz. Editing ile ilgili videolar hazirlayin  ve bunlari yayinlayin sosyal paylasim sitelerinde. O zaman herkes yararlanir. Ama isi ticarete dokmek istiyorsaniz o zaman kesinlikle bir sey diyemem....

Umarim  herkese yardimci olursunuz. 

saygi ve sevgilerimi sunarim esen kaliniz. 

Tarih:06.06.2014 11:20:15     IP:71.***.***.191
mesut demirhan
(mtdem26)
Yer: Eskişehir
Yaş: 51
Meslek: Computer Graphics
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Photography Editing konusu hakkında

Bu dev konu, bahsettiğiniz şekilde (video - tutorial vs) ile olabilseydi dünyada -ve hele bizim ülkede- bu işler "bu düzeylerde" kalmazdı. 

Şu halde, -enazından şahsınızı- "imanız" ile başbaşa bırakmak durumundayım.  

Ben burada enazından "Eskişehir´de / benim şehrimde ikamet edenler için" bir öneride bulunduğumda buna destek vereceğinize, tepki göstermiş olmanızı kendinize nasıl izah etmektesiniz?  (Çünkü cevabınızın cevap değil bir ima / tepki olduğu ortada). 

Gerçekten de, bu teklifim ta USA´dan sizi niçin gerdi? USA arkeolojisinde kızılderili kemiğinden başka birşey çıkmadığı için olabilir mi? Yoksa Scott Kelby akrabanız filan mı oluyor? Tarih:06.06.2014 19:27:18     IP:78.***.***.242
mesut demirhan
(mtdem26)
Yer: Eskişehir
Yaş: 51
Meslek: Computer Graphics
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Photography Editing konusu hakkında

Bu başlığı açmış oluşum ardından, kendisini USA´dan (!) ve arkeolog (!) olarak tanıtan arkadaşın cevabına gerçekten üzüldüm.

Bu ülkenin insanları niçin böyle? Bu nasıl bir DNA arızası?

Globalde, CG (Computer Graphics) aleminin bu spesifik / detay başlığında (Photography Editing) kendine has bir tıkanma noktasına gelinmiş olduğu gerçeğinin bu alemlere hakim durumdaki merkezler tarafından kamuflajı ile uğraştığımız yetmiyormuş gibi, yerellerde bir de bu gibi garip durumları yaşamaktayız. 

Tarih:06.06.2014 20:03:46     IP:78.***.***.242
mesut demirhan
(mtdem26)
Yer: Eskişehir
Yaş: 51
Meslek: Computer Graphics
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Photography Editing konusu hakkında

Anlaşılan o ki, “Photography Editing” kavram ve sahasının –hâlâ- izaha ihtiyacı var.

Meselâ, aynı terimin tercümesi olarak görünseler de, “Fotoğraf Editörü” veya hatta “Fotoğraf Editörlüğü” gibi ifadeler aslında aynı anlamı veremiyor. Çünkü, bu terimlerin Türkçedeki anlamları, -maalesef- kelimelerin has anlamlarından ziyade, o kelimelerin “hayat” denen firgüran sahnesinde muhtelif zaman kesitleri içinde “nasıl / hangi anlamda” kullanılmış oldukları tarafından tesbit edilmektedir. Böyle olunca, meselâ, “Fotoğraf Editörlüğü / Editörü” tabiri, matbaa, gelin / damat fotoğrafçısı ve benzeri yerlerde veya hatta gazetelerde fotoğrafı “prolaterlik” seviyesinde yorumlamak durumunda olan simaları ifade etmede kullanılmaya –o kitle / halk / toplum ne ise- tarafından ve adeta haz duyularak adanmış ise, bizler için en hayırlısı, bu “sözde” tercüme edilmiş terim veya tabirleri kullanmaktan toptan vazgeçmektir. Çünkü bu terimler, bizim anlamını pekala bildiğimiz ve fakat bu ülkenin çemberleri (!) itibarıyla kapıları Türkçeye adeta kapatılmış haldedirler.

Türkçe, maalesef, bir tiyatro dilidir. Yani, surat aynı görünse bile, o suratın ardındaki anlam bambaşkadır.

Bizim istifade edeceğimiz kelimeler "Binbir surat" olamayackları gibi, "uyanık anlamları" halinde de olamazlar.

Bunlar, "hakiki anlamlar"ın peşindekilere, bu terimlerin doğrudan orijinal hallerini kullanmaktan başka şans bırakmamaktadır.

Bu kavram / Photography Editing (ve “Computer” gibi bununla bağlantılı sayısız diğer kavramı) kendi işine geldiği gibi kullanmak peşindeki hayat çemberlerine bizim birşeyler anlatabilmek imkanımız zaten olamaz.

Burada böyle derin bir mesele var.

Aynı durum, birebir “Computer” kavramı için de geçerli. Yani, bendeniz, “amcası bizim oğlanın da bilgisayarı var, o da uğraşıyo.. böyle şeylerle” diyebilen ve genel olarak adlarına “ebeveyn” denilip torun/torba imalatı yanında “biraz da fotoğraf” demek peşindeki simalar sebebiyle, “bilgisayar” kelimesini uzun zamandır “kullanmıyorum”.

Anlaşılacağı üzere, hayatın kendilerine “mürüvet (!)” tepsisinde sunduğu bir “boş meydan” rahatlığı sayesinde at koşturup, anlamları da -bu şekilde-  kolaydan yapıştırabileceğini sanan bir ahali karşısında “Computer” demek bana –maalesef- haz veriyor. Bu işler, hayatın (bilhassa da 3. dünya hayatının) dibinde at koşturan figüran takımının kolaydan altedebileceği işler değil ( en başta “dil”i kastediyorum).

Karşılarında -omzu kalabalık darbeleri ardından tahsis ve tanzim edilmiş 3. dünya sahnesinde- general / amiral, doç / prof., müd / amir /memur vs. göremediklerinde insan varlığına arsızca saldırabilenler, insanın bütün anlam ve kavramlarına ne kadar uzak iseler, bu itibarla “Computer”, “Computer based Arts” ve hatta işte bu genel sahalarda devenin kulağı (fakat oldukça spesifik bir kulak) olarak kalan bu “Photography Editing” faslına da o derece uzaktırlar…

Diğer pekçok alanda olduğu gibi, bu konuda da, böyle bir 3. Dünya çiftliğindeki halihazır “popo konumlarının” sarsılmaması adına, “hikayeyi bırak konuya gel” kafasını anında tanıyan biriyim. Elbette, bunun da “fotoğrafik  görüş” ile doğrudan bir alakası vardır. Fakat buna asla teslim olunmaması gerekiyor. Yani, hayat sahnesinde “insanlaşamayıp” dişili / erkekli bir ebeveyn sürüsü olarak kalmış birileri, bu işlere “portakalın suyunu sıkıp anında içmek” gibisinden konsantre bir uyanıklık ile “yanaşma” veya “yamalama”yı unutsunlar. Onların “Computer”i bu tezgâha yamalayabilme imkânları yok. Ve olamaz da. Bu ülke, bunun dünya üzerindeki en net timsalidir. Bu ülkede “computer” bulunmamaktadır (!). Fakat hayatın halihazır masa, diz veya avuç üstlerine kondurulmuş aletlere “bilgisayar” demek ve buradan da “kolayca yontabileceğini sanmak” peşinde uyanık bir “sirk” mevcuttur.

Gerek “Photograph” gerekse “Photography Editing” için bu sirk ve buranın –uyanık geçinen- ahalisinden kurtulmak gerekiyor.

Bir workshop için dahî –maalesef- bunları ortaya sermek kaçınılmaz.


Tarih:07.06.2014 16:07:31     IP:78.***.***.210
Ercan Sahin
(ercansahin)
Yer: İstanbul
Yaş: 47
Meslek: Müzisyen
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Photography Editing konusu hakkında
Öncelikle merhaba,
Mesut Bey ne sizi nede cevap yazdığınız perocan'ı Ekrem Bey'i fotoğrafları dışında tanımam. Sadece şunu söylemek isterim; evet sizinde belirttiğiniz gibi malesef bizler toplum olarak herşeyi çok hafife alıyoruz. Bu konuda çok haklısınız! Ama Ekrem Beyin yazdığını ben sizin gibi anlamadım. Ve biraz abartılı tepki vermişsiniz! Ekrem Bey yurt dışında yaşıyormuş bu onun Türkçe anlatımını zayıflatmış olabilir ama Fotoğraflarına baktığımda, durum böyle değil ve olağanüstü bir anlatım ve sunuma sahip! Yani bir kare fotoğraf çoğu zaman yüzlerce kelimeden daha güçlüdür. Ayrıca ne yazarsanız yazın atalarımız derki; Lafla Peynir gemisi yürümez!
Profilinize baktım 1 kare yüklemişsiniz üzgünüm ama yüklediğiniz şey fotoğraf falan değil! Bence profilinize en iyi 10 kare resminizi yükleyin, bizlerde görelim neler yaptığınızı ve diyelim ki Mesut Bey'den birşeyler kapmak lazım!
Ben öğrenmeye aç bir insan olarak; eğer fotoğraflarınızdan etkilenirsem, büyük bir zevk ile Workshop'larınıza katılmak isterim.
Saygılar
Tarih:10.06.2014 19:26:45     IP:5.***.***.185
mesut demirhan
(mtdem26)
Yer: Eskişehir
Yaş: 51
Meslek: Computer Graphics
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Photography Editing konusu hakkında

Merhaba Ercan Bey,

"Gerçek" esasen daima ortadadır. Hele bu ülkede...

Bu bakımdan, siz de kendinizi hiç yormayın. (Üstelik, kendinizi "müzisyen" olarak takdim etmişsiniz. Bu bakımdan daha iyi anlayacağınızı ümit ederim).

"İsbat" bakımından size şöyle bir misal vereyim: Bendeniz aynı zamanda "MIDI" ile de ilgilenmiş biriyim. Bir defasında konservatuvar mezunu gençten biri ile tanışmıştım. Ona kendi yapmış olduğum bir "MIDI düzenleme / orkestrasyon" göndermiştim. Bahis konusu arkadaş bana yazmış olduğu cevapta beni "çok kötümser" olmakla, obua´nın drmataizmine çok başvurmuş olmakla vs şeklinde tenkid etmişti. Ben de o cevabı, bir başka müzik forumunda -elbette o kişinin adını vermeden- "misal" yapmıştım. Bu cevaba tebessüm ettiğimi söylemiştim. Hatta bugün de tebessüm ediyorum. Çünkü o gençten arkadaşın çok" kötümser" dediği beste ünlü İngiliz grubu The Alan Parson Project´in "Turn of your friendly card" adlı muazzam çalışmasından başkası değildi. Ben sadece bir orkastrasyon / ambians çalışması yapmıştım...

"Fotoğraf filan değil" sözünüzü size bırakıyorum. Çünkü biliyorum ki, siz "fotoğraf" değil, bu ülkenin böyle bir kitleye (!) kolayca reddetme / masadan aşağı elin tersiyle atma imkanı verdiği cinsten bir "ağızla tutulmuş kuş" beklemektesiniz. Kusura bakmayın, bendeniz "Photography Editing"ten bahsediyorum, ağızla tutulmuş kuşlardan değil. Çünkü bu ülkenin temel hasleti, ağızla tutulmuş kuşlara "tutulmamış" muamelesi yapmaktır.

Kaldı ki, dijital fotoğrafın son on yılında birikimlerini -mesela tutorialler üzerinden- satmak mecburiyetinde kalmış simaların hiçbiri size portfolio sunmaz / sunmamıştır. Mesela, siz de bilirsiniz ki (yani öyle ümit ediyorum), bir konservatuvar eğitimcisi "komposizyon" dersi verebilir. Fakat size mutlaka bir "senfoni" sunmak mecburiyetinde değildir. İtimat edersiniz veya etmezsiniz. Çünkü herşey "yüzyüze" gelindiğinde anlaşılır. İtimat etmez iseniz bir daha "ders" de almazsınız...

Hatta son olarak şunu da ilave edeyim: Eskişehir´li olup (!) kimi "forum kurucusu" simalar, bu şehirde 15 yıl boyu CG (Computer Graphic ) hizmeti vermiş büroma -tavsiye üzeirne- bizzat teşrif etmişler ve fakat bendenizden ayaküstü (ve üstelik beleşten) birşeyler almalarının mümkün olamayacağını anladıkları anda büromdan ayrılmayı tercih etmişlerdir. Bunu da "portfolyo" yerine kabul buyurunuz. 

Tarih:11.06.2014 14:31:05     IP:78.***.***.235
Gürkan Kestik
(kestik)
Yer: İstanbul
Yaş: 52
Meslek: Serbest
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Photography Editing konusu hakkında

Mesut bey yazdıklarınızı baştan sona okudum. Sanırım siz bu fotoğraf sitesinde, sizden parayla kurs alacak fotoğrafçı arıyorsunuz. 

Bunu forumlarda aramak yerine, neden fotoğraf sitelerine reklam vermiyorsunuz. Bu yaptığınız reklam-tanıtım, sizin ifadenizle işi ayaküstü beleşe getirmek değilmi ?

Bakın siz bilginizi nasıl beleşe veremiyeceğinizi söylüyorsanız, bu platformlarda yayın hayatlarını beleşe sürdürmüyor. Sitede 1 tane bile fotoğrafı olmayıp, sadece beleşe reklam yapmak için siteye üye olmuş birinin, yani sizin, site üyelerine karşı kullandığınız uslup beni rahatsız etti. Sanırım bu forum konusu (beleşe reklam) yönetimin gözünden kaçtı.

Forumların amacı gereği, karşılıksız bilgi paylaşımında bulunacaksanız, milleti azarlamak yerine, lütfen bilginizi, varsa videolarınızı paylaşın, aksi taktirde bu beleşe reklam konusunun linkini yönetime iletmek zorunda kalacağım.

 

KURALLAR MADDE 11. Reklam ,ilan, duyuru, afiş, protesto, dergi kapağı, etkinlik habercisi vb. fotoğrafların gönderimi yasaktır.Forumlarda bu amaçla kullanılamaz ,link verilemez.Üyelerimiz tarafından forumlara yazılan bilgiler, site üyelerinin tamamen kendi görüş ve düşünceleridir, bu bilgilerin doğruluğunu Fotono1.com taahhüt etmez. 

 

Tarih:12.06.2014 02:04:27     IP:46.***.***.201
mesut demirhan
(mtdem26)
Yer: Eskişehir
Yaş: 51
Meslek: Computer Graphics
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Photography Editing konusu hakkında

"Reklam" ithamınızı asla kabul etmiyorum. Çünkü ben bu başlığı -esasen- bir önceki başlıkta bulunan "link talebi"ne tepki olarak açtım. O başlıkta "2008´de" verilmiş bir "türkçe photoshop kitabı"nın linki, -aradan 6 yıl geçmiş olmasına rağmen ve hâlâ- talep edilmekte idi. İşte bu, 6 yılda pekala yabancı dil öğrenebilecek olmasına rağmen bunu pekala öteleyebilen bir zihniyettir. Yani hem, "birikimlerini açmak / takdim etmek" geyretinde olan insanları tipik "hayat manevraları" ile savuşturmak peşinde olan, hem de diğer taraftan malum arayışlarını sürdürmekte olan bir anlayış.

Aslında çok universal bir yere sahip olmasına rağmen, belki de olması gereken şekilde, telaffuzu Ara Güler´e yakışmış "Dijital fotoğraf çıktı mertlik bozuldu" sözünün anlamı işte burada -yani ona atlayan sosyalitenin karakterinde- ortaya çıkıyor. Yoksa mesele dijital fotoğrafın muhtevası değil.

İşte bunun adına "burundan kıl aldırmama konçertosu" diyorum.

Şu anda bir pazarlama / fetiş  ve "birikim petrolü tüketimi" yaşandığından, kitleler birikimin de enaz materyal kadar değerli olduğunu görmezden gelebiliyorlar. Çünkü bu, zaten "kitleleri gütme" zanaatidir.  

Siz yine de  şikayet mekanizmasını kullanın. Hatta forum yönetimi (!) beni buradan atsın. Şu halde buna neredeyse memnun olacağım.

Tarih:13.06.2014 13:07:19     IP:78.***.***.75
Gürkan Kestik
(kestik)
Yer: İstanbul
Yaş: 52
Meslek: Serbest
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Photography Editing konusu hakkında

Mesut bey 2008 yılında açılmış konuda herhangi bir reklam yok. O kişi, o tarihte yapmış olduğu paylaşım için kimseden ücret talep etmiyor. Demogoji yaparak açtığınız beleş reklam topiğini örtbas etmeye çalışmayın, karşınızdaki insanları aptal yerine koymayın. Sizin gibi, aklı sıra uyanık geçinen, kerameti kendinden menkul çok kişi gördük bu forumlarda. Fakat kişiler farklı olsada akibetleri aynı oluyor...

 

Tarih:13.06.2014 14:43:37     IP:78.***.***.124
Necdet AYDIN
(aydin)
Yer: İstanbul
Yaş: 56
Meslek: Logistics
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Photography Editing konusu hakkında

Tipik bir herbokolog vakası!

Tarih:14.06.2014 02:34:43     IP:212.***.***.43
Ayşe Yalçın
(drayse)
Yer:
Yaş: 58
Meslek: Diş Hekimi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Photography Editing konusu hakkında

"Özel ders veriyorum, ücretide şu.... " deyin olsun bitsin.   :) 

Bi onu diyememiş :) :) 

 

Tarih:16.06.2014 03:14:45    
Zafer Çankırı
(zafercankiri)
Yer: Balıkesir
Yaş: 57
Meslek: Hekim
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Photography Editing konusu hakkında
Ali Beye katılıyorum, bu kadar uzun konuşup hiçbir şey söylememek de büyük başarı!
Tarih:01.02.2015 23:43:51    
rafet akdere
(monrafo)
Yer: Almanya
Yaş: 61
Meslek:
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Photography Editing konusu hakkında

Mesud bey gercekten sizi takdir ediyorum.Guzel yaziyorsunuz.Bence fotografi falan bosverin, edebiyat alaninda

yeteneginizi degerlendirin.

Dalga falan gecmiyorum, ciddiyim.

Bu siteden para ile ilgili bir kar elde etmeyi dusunuyorsaniz, zamaninizi bosuna harcamayin derim.

selamlar

Tarih:04.02.2015 16:07:12     IP:84.***.***.20