Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   Skylum Aurora HDR 2018 ÜCRETSİZ                            So, regardless of your sex A                            Vefat                            VEFAT                                                                                  Kırgızistan - Kazakistan Fotoğraf Turu 20-29 Eylül 2019                            Özbekistan Büyük İpekyolu Fotoğraf Turu- VİZESİZ                            PhotoWorld ile Maşukiye, Kartepe, Sapanca Fotoğraf Turu 13 Ocak 2019 Pazar                            PhotoWorld ile Gölcük - Abant Fotoğraf Turu - 30 Aralık 2018 Pazar                           
Untitled Document
PhotoWorld > PhotoWorld İletişim > PhotoWorld ile Türkmenistan / İran Kurban Bayramı Turu 20-27 Eylül 2015
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Digital PhotoWorld
(Dergi)
Yer: İstanbul
Yaş: 40
Meslek: Dergi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
PhotoWorld ile Türkmenistan / İran Kurban Bayramı Turu 20-27 Eylül 2015

PhotoWorld ile Türkmenistan / İran Kurban Bayramı Turu

 

20-27 Eylül 2015

 

Nişabur, Meşhed, Tus, Aşkabat, Nissa, Merv, Daşoğuz, Köhne Urgenç 

 

Tüm Turlar, 2 adet iç hat uçuşu, sabah ve akşam yemekleri, 4 Yıldızlı otel konaklamaları, müze girişleri dahil

 

Fiyat: 1290 Dolar + Uçak bileti

Single Farkı: 150 Dolar

 

Kurban Bayramı tatilinizi Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü, İpek yolunun önemli uğrak noktalarını bünyesinde barındıran Türkmenistan’da ve Horasan bölgesinin önemli hac merkezlerinden biri olan Meşhed’de geçirmek, Firdevsi’nin şiirleri eşliğinde Tus şehrini keşfetmek ister misiniz? Eğer ben de varım diyorsanız işte programımız. Gezimiz boyunca UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Merv, Köhne Urgenç, Nisa gibi önemli şehirleri fotoğraflayıp yöresel pazarlarda Türkmen kıyafetlerini görüp yöresel tatlarla damaklarımızı tatlandıracağız. 

 

20 Eylül Pazar

TK888 sefer sayılı İstanbul Meşhed uçağı ile Pazar akşamı saat 21:05’teki uçağımıza binmek üzere saat 19:30’da Atatürk Havalimanı dış hatlar harç ödeme noktasında buluşuyoruz.

 

21 Eylül Pazartesi Nişabur - Meşhed

3 saat 45 dakika süren uçuşun ardından yerel saatle 02:20’de Meşhed Havalaanı’nda oluyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından 03:30 gibi havalimanında bizi bekleyen aracımızla yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk sonrası Nişabur’a hareket ediyoruz. Büyük Selçuklu İmparatorluğunun başkentliğini yapan ve 1038 yılında Tuğrul Bey tarafından kurulan Nişabur, gezimiz sırasında Mevlana’nın fikir babası Feridüddin Attar ve meşhur şair ve bilim adamı Ömer Hayyam’ın mezarlarını, Şah İsmail Kervansarayı, Cuma Mescidi ve Tarihi Kapalıçarşı’yı görüp İran’ın Horasan Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biri olan ve Şii’lerin hac merkezlerinden en önemlisi olan Meşhed’e hareket ediyoruz.

Meşhed, Horasan eyaletinin merkezi ve İran’ın ikinci büyük şehridir. Meşhed, tarih boyunca göç yolları, ipek yolu ve baharat yolu gibi kervan yollarının üzerinde bulunduğu için her zaman önemli bir konuma sahip olmuştur. Ak Hun İmparatorluğu, Harzemşahlar, Gazneliler Selçuklular, Timur İmparatorluğu, İlhanlı devleti ve Safeviler Meşhed şehrini toprakları içinde bulundurmuşlar. İmam Rıza’nın türbesi bir çok Türk imparatorluğu tarafından sahip çıkılarak günümüze kadar ulaşabilmiştir. Meşhed’de göreceğimiz yerler arasında, İmam Rıza Çarşısı, Nadir Şah, Hace Rabia, İmam Rıza Türbeleri, İmam Rıza Ayakizini ve GevherŞad Camii yer almaktadır. Gezimiz sonrasında Meşhed’deki otelimize geçiyoruz.

 

22 Eylül Salı Tus - Aşkabat

Sabah kahvaltısının ardından Tus şehrine doğru yola çıkıyoruz. Burada mezarı 2009 yılında keşfedilen Büyük Selçuklu Devri’nin en önemli şahsiyetlerinden biri olan İslam alimi, Mutasavvıf ve filozofu İmam Gazali’nin türbesini; İran’ın meşhur şairi ve tarihçisi, Şehname’nin yazarı Firdevsi’nin anıt mezarını ziyaret ediyoruz ve ardından Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk sonrası sınırdan da geçerek (sınır geçişi 15:00 civarı) saat 17:00 civarında Aşkabat’a varıyoruz. Otelimize yerleşip dinlenmek için serbest zaman veriyoruz. Geceleme otelimizde.

 

23 Eylül Çarşamba Aşkabat

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Aşkabat şehir turumuza başlıyoruz. Turumuz sırasında Türkmenistan’ın başkentini kapsamlı bir şekilde geziyoruz. Meydanlarında mola verip bol bol fotoğraf çekiyoruz. Ertuğrul Gazi Camii ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan  Nisa antik kentini geziyoruz. Helenistik ve Roma kültürünü ve yaşantısını Pers kültürü ile birleştiren ve Pers’lerin ilk başkenti kabul edilen Nisa ya da diğer adıyla Parthaunisa antik kentindeki fotoğraf molamızın ardından Türkmenbaşı manevi camii olan Kıpçak camii’ni ziyaret edip saat 16:00’da aracımıza binip Merv şehrine hareket ediyoruz. Yaklaşık 5 buçuk saat süren bir yolculuk sonrası akşam yemeği ve geceleme Merv’deki otelimizde.

 

24 Eylül Perşembe Aşkabat - Merv

Sabah kahvaltısının ardından Merv şehir turumuza başlıyoruz. Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan ve yaklaşık 2500 yıllık bir geçmişi bulunan Merv şehri, Büyük Selçuklu İmparatorluğunun başkentliğini yapmasıyla da Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bölge, 1999 yılında Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmiştir. Tarihi şehre ait ilk buluntular bugünkü Merv şehrine 26 km. Mesafede Bayram Ali kasabasında bulunmuştur. Şehirde pek çok Kervansaray, anıt mezar ve kale bulunmaktadır. Son Büyük Selçuklu Sultanı Sencer’in türbesi de Merv’dedir. Alexandria Margiana (Erk Kala), Antiochia Margiana (Gyaur Kala), Sultan Kala, Sultan Ahmed Sencer Mozolesi, Yusuf Hamadani Türbesi, Muhammed ibn Zaid Mozolesi, Giz Kala göreceğimiz yerler arasında. Saat 16:00’da aracımıza binerek Aşkabat’a doğru yola koyuluyoruz. 21:30 gibi otelimize vardıktan sonra akşam yemeği ve geceleme Aşkabat’taki otelimizde.

 

25 Eylül Cuma Merv - Daşoğuz - Köhne Urgenç

Sabah otelimizde erken kahvaltımızı alıp 06:00 hareketli Daşoğuz uçağına gitmek üzere havalimanına ulaşıyoruz. 07:30 gibi Daşoğuz’a vardıktan sonra havalimanında bizi bekleyen araçlarla Köhne Urgenç’ gidiyoruz ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan şehri gezmeye başlıyoruz. 11. ve 13. yüzyıllarda Harezm bölgesinin başkentliğini yapan Köhne Urgenç, bünyesinde İl Arslan Mozolesi, Sultan Tekeş, Turebek Hanım, Necmeddin Kübra ve Sultan Ali Mozoleleri ile Kutluk Timur Minaresi gibi önemli eserlere evsahipliği yapan bir tarihi şehir. Gezimizin ardından aracımıza binip Daşoğuz’a hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Daşoğuz’da

 

26 Eylül Cumartesi Tolkuchka pazarı - Kov Ata - Akhal Teke

Sabah 07:50 uçağı ile Aşkabat’a uçuyoruz ve 08:40’ta Aşkabat’a varışımızı takiben Tolkuchka pazarı, Kov Ata mağarası ve Akhal Teke At çiftliği turuna başlıyoruz. Kov Ata mağarası, gölün derinliklerinde yer alan görülmeye değer bir yer. Akhal Teke atları, 3000 yıllık geçmişi olan canlılar. Kopet Dag dağlarında yaşayan bu tür, günümüzde yarışlarda kullanılan çok değerli bir tür olması dolayısıyla Türkmenistan halkı için büyük bir öneme sahip.

Tolkuchka pazarı ise yöresel kıyafetleri içerisindeki Türkmen köylülerini bir arada görüp fotoğraflayabileceğiniz ender pazarlardan biri. Tüm çekimlerimizi tamamlayıp yöresel müzik ve dans gösterileri eşliğindeki Türkmen gecesini yaşamak ve akşam yemeğimizi almak üzere yola çıkıyoruz. Gece geç saatlere kadar dinlenip vakit geçirdikten sonar 00:00 gibi Aşkabat Havalimanına hareket ediyoruz.

 

27 Eylül Pazar İstanbul

04:00 uçağı ile Aşkabat’tan İstanbul’a hareket ediyoruz ve bir sonraki gezimizde bir arada olabilmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

 

Uçak biletleri:

 

20 Eylül Pazar 21:05 İstanbul (IST)-

02:20 Meshed (21 Eylül P.tesi)

Turkish Airline logoTK888

27 Eylül Pazar 04:00 Ashgabat (ASB)-

06:10 İstanbul (IST)-

Turkish Airline logo TK323

 

 

Fiyata Dahil olanlar :

6 Sabah kahvaltısı, 6 Akşam yemeği

Son gece Yöresel Müzikli özel akşam yemek programı

Tüm Transferler

4 yıldızlı Otel Konaklamaları (Meşhed-Baharestan Otel) (Aşkabat-Akaltın Otel), (Merv-Mary Otel), (Daşoğuz-Dashoguz Otel)

Klimalı Otobüsler ile ulaşım

Araç içi su ikramı

İç hat uçak biletleri (Aşkabat-Daşoğuz, Daşoğuz-Aşkabat)

Şehir ve ören yerleri turu

Türkçe ve İngilizce rehber (her şehrin yerel rehberi olacak)

Vize davetiyesi ve bakanlık işlemleri

Türkmenistan Müze giriş ücretleri (Kov Ata, Teleferik, Halı Müzesi, Sanat Müzesi)

İran’daki Müze giriş ücretleri

 

Fiyata Dahil olmayanlar:

İstanbul-Meşhed-Aşkabat gidiş dönüş uçak bileti

Vize harcı (Aşkabat-İran sınırında 85 Dolar ödeniyor)

Öğlen Yemekleri

Tüm yemeklerde alınacak içecekler

Kapalı alanlardaki fotoğraf/video çekim ücretleri

Otel ekstraları

Kişisel harcamalar

Programda belirtilmeyen, ekstra olarak talep edilen tur ya da hizmetler

 

Not: Turumuz UzinTour güvencesinde ve Türkmenistan Turizm Bakanlığı himayesinde yapılmaktadır.

 

Detaylı bilgi ve kayıt için

Serhat Yılmaz

0532 540 5575

 

serhaty@photoworld.com.tr

Tarih:21.04.2015 13:51:28    
Digital PhotoWorld
(Dergi)
Yer: İstanbul
Yaş: 40
Meslek: Dergi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:PhotoWorld ile Türkmenistan / İran Kurban Bayramı Turu 20-27 Eylül 2015
PhotoWorld ile Türkmenistan & İran (Horasan Bölgesi) Fotoğraf Turu

Kurban Bayramı için program yapmayanlar ya da programını değiştirmek isteyenler için son fırsat! 20-27 Eylül tarihli Türkmenistan & İran (Horasan Bölgesi) turumuz için 3 kişilik yerimiz kalmıştır. Acele edin...
 
Detaylar için: http://photoworldfotografmerkezi.com/geziler/yurtdisi/turkmenistan/index.html 
Tarih:18.05.2015 17:10:34