Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   Skylum Aurora HDR 2018 ÜCRETSİZ                            So, regardless of your sex A                            certainly build a continuous track                            Vefat                                                       VEFAT                            Kırgızistan - Kazakistan Fotoğraf Turu 20-29 Eylül 2019                            Özbekistan Büyük İpekyolu Fotoğraf Turu- VİZESİZ                            PhotoWorld ile Maşukiye, Kartepe, Sapanca Fotoğraf Turu 13 Ocak 2019 Pazar                            PhotoWorld ile Gölcük - Abant Fotoğraf Turu - 30 Aralık 2018 Pazar                           
Untitled Document
PhotoWorld > PhotoWorld İletişim > PhotoWorld ile Yenice Ormanları – Yörük Köyü – Safranbolu Fotoğraf ve Doğa Turu 29-31 Ekim 2015
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Digital PhotoWorld
(Dergi)
Yer: İstanbul
Yaş: 40
Meslek: Dergi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
PhotoWorld ile Yenice Ormanları – Yörük Köyü – Safranbolu Fotoğraf ve Doğa Turu 29-31 Ekim 2015

PhotoWorld ile Yenice Ormanları – Yörük Köyü – Safranbolu Fotoğraf ve Doğa Turu

 

29-31 Ekim 2015 (Perşembe-Cumartesi) 2 Gece 3 Gün

 

Fiyat: 515 TL (2 ya da 3 kişilik odada kişi başı, single kalma seçeneği bulunmuyor)

 

Sonbaharın renklerini doyasıya yaşamak ,doğanın renk cümbüşünü ciğerlerinize oksijen depolayarak yerinde izlemek ister misiniz? Seçim stresinden kurtulmak için sizlere benzersiz bir fırsat sunuyoruz. 2 gece Yenice Ormanları’nın kalbinde, pencerenizi açtığınızda sonbaharın renklerini doyasıya seyredebileceğiniz bir butik otelde kalıp İstanbul’a bu enerjiyle dönmek ne kadar da güzel olur değil mi?

 

Yörük Köyü, Yenice Ormanları yürüyüş parkurları ve Safranbolu üçgeninde gerçekleşecek olan gezimiz hakkında kısa bilgiler verelim.

 

Yörük Köyü

Safranbolu´nun minik bir modeli olan Yörük Köyü, 1997´de koruma altına alınıp turizme açıldı. Her tarafı kültür varlığı olarak tescillenen eserlerle dolu bir yer.

Köyde en eskisi 450 yıllık 93 Safranbolu konağı, 300 yıllık bir çamaşırhane var. Burası, özellikle ilk ve sonbahar aylarında hareketlenen, tur programlarının da popüler duraklarından biri oldu. Yörük Köyü´nde hep uzaktan gördüğümüz Safranbolu evlerinin içini gezmek, köyün 750 yıllık tarihini ve yörüklerin yaşam tarzını yakından tanımak mümkün.

Safranbolu´ya bağlı Yörük Köyü´nün kuruluşu, bazı kaynaklara göre 750 yıl, bazılarına göre 600 yıl öncesine dayanıyor. Ama köydeki en eski ev 450 yıllık. Yörük Köyü´nün tamamı, 1997´de Kültür Bakanlığı tarafından Kentsel Sit Alanına dahil edildi ve korumaya alındı. Köydeki 93 yapı, kültür varlığı olarak tescillendi.

Yörük Köyü, Safranbolu´nun bir minyatürü gibi. Değişik zamanlarda yapılan, mimari açıdan farkları olan Safranbolu konaklarını gezebileceğiniz, yüzlerce yıl önce kullanılan ev eşyalarını, yöresel giysileri görebileceğiniz bir açık hava müzesi.

 Buraya ilk olarak, Oğuz boylarından Karakeçili aşiretinin kollarından birinin yerleştiği, 250 yıl kadar çadırlarda yaşadığı, Osmanlı döneminde yerleşik düzene geçtiği ve Yörük Köyü´nün de o zaman kurulduğu düşünülüyor.

 

Yenice Ormanları

Yenice Ormanları, tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan çok çeşitli ağaç türlerinin bir arada bulunması, bunların dünyada ender görülen çap ve boya ulaşmış olmaları bilim ve eğitim bakımından önem arz eden nadir rastlanan, kaybolmaya yüz tutmuş ekosistemler ve türlerin seçkin örneklerini ihtiva ettiği için Tabiatı Koruma Alanı olarak ayrılmıştır. Genetik özelliklerinin devamlılığını sağlamak, ilmi araştırmalar ve eğitim amaçlı çalışmaların hizmetine sunmak, nadir tabiat parçalarını gelecek nesillerin istifadesine milli bir miras olarak bırakmak amacıyla oluşturulan bu alanlar nesli tükenmeye yüz tutmuş yaban hayatı bakımından da çeşitlilik gösterdiğinden görülmeye değer yerlerdendir. Geyik, karaca, ayı, domuz, sansar, kurt, tavşan gibi yaban hayvanları, çulluk, güvercin, tahtalı güvercin, alakarga, atmaca, doğan ile çeşitli kuşlar mevcuttur. Yenice ilçesi akarsu ve derelerinde kırmızı benekli alabalık bulunmaktadır.

 

Program:

29 Ekim Perşembe

Saatlerimiz 01:00’ı gösterdiğinde Kadıköy Evlendirme Dairesi otoparkı önünden aracımıza binerek yaklaşık 5 saat 30 dakika sürecek olan yolculuğumuza başlıyoruz. Saat 06:30 gibi Yörük köyüne ulaşıyoruz. Köye varışımızı takiben Kasımsipahioğlu Konağı’nda köy kahvaltımızı alıyoruz ve kahvaltı sonrası konağı, tarihi çamaşırhaneyi, ahşap camiini ve köy evlerini geziyoruz. Ardından 1 saat 15 dakika sürecek yolculuk sonrası Yenice Ormanlarının tam kalbinde yer alan ve  konaklamamızı yapacağımız Albergo Butik Otel’e geçiyoruz. Kısa bir molanın ardından rehberimizle buluşup kendimizi doğanın eşsiz manzarasını keşfe bırakıyoruz. Tüm günlü yürüyüş ve fotoğraf çekimlerimizin ardından ateş başında mangal partimiz için otelimize dönüyoruz.

 

30 Ekim Cuma

Sabah kanvaltımızın ardından bu kez farklı rotaları izleyerek yüksek rakımlardaki gölleri ve renk cümbüşünü fotoğraflamak için tekrar yollara düşüyoruz. Öğlen yemeğini ormandaki alabalık tesisinde balık menü olarak alıp gezimize günbatımına kadar devam ediyoruz. Akşam yine ateş başında mangal partimiz olacak. Et yemeyenler için ise butik otelin bahçesinden toplanan organik sebzelerden yapılma bir akşam yemeği seçeneği de mevcut.

 

31 Ekim Cumartesi

Sabah kahvaltımızı otelimizde alıp otelden ayrılıyoruz ve bu güzel doğaya, tekrar gelmek üzere veda ediyoruz. 1 saatlik bir yolculuk sonrası rotamız Safranbolu. Safranbolu’nun tarihi evleri ve sokakları arasında kaybolup arastasında Türk kahvelerimizi yudumladıktan sonra saat14:00’da İstanbul’a dönüşe geçiyoruz. Yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk sonrası saat 19:00 gibi İstanbul’a varıyoruz ve yeni bir seyahatte buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

Fiyata dahil olanlar:

Lüks araçlarla gidiş dönüş ulaşım

Araç içi Su ikramı

Albergo Butik Otel’de 2 gece yarım pansiyon konaklama (www.albergobutikotel.com)

1 Öğlen Kumanyası (Sandviç Ekmeği, Meyve suyu, Su)

1 Öğlen Yemeği (Alabalık Tesisi’nde fiks balık menüsü)

2 sabah kahvaltısı, 2 akşam yemeği (Ateş başında Mangal)

Yörük Köyü’nde Köy kahvaltısı (www.kasimsipahioglukonagi.com)

Sipahioğlu Konağı Gezi Ücreti

 

Fiyata dahil olmayanlar

Safranbolu’daki öğle yemeği (yöresel mutfaklar, herkes serbest)

Her türlü kişisel harcamalar

Müze ve Ören Yeri girişleri

Akşam yemeklerinde alınacak içecekler

 

Önemli Not: Turumuz 15 kişiliktir. Odalarda mimimum 2, maksimum 3 kişi kalınabilmektedir. Tek kişilik konaklama, otelimiz butik olduğundan dolayı mümkün değildir.

 

Detaylı bilgi ve kayıt için:

 

Serhat Yılmaz

serhaty@photoworld.com.tr

0216 418 19 76

 

PhotoWorld Fotoğraf Merkezi

www.photoworldfotografmerkezi.com  

 

  

 

 

 

Tarih:07.09.2015 13:34:08    
Digital PhotoWorld
(Dergi)
Yer: İstanbul
Yaş: 40
Meslek: Dergi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:PhotoWorld ile Yenice Ormanları – Yörük Köyü – Safranbolu Fotoğraf ve Doğa Turu 29-31 Ekim 2015
Turumuzda son bir odamız kalmıştır... 
Tarih:08.10.2015 11:07:33