Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   PhotoWorld ile İğneada Longoz Ormanları Dupnisa Mağarası Fotoğraf Turu 28 Temmuz Pazar                            PhotoWorld ile Melen Rafting, Güzeldere Şelalesi ve Efteni Gölü Fotoğraf Turu 14 Temmuz Pazar                            VEFAT!                            Sony A7 ii V.4.01                                                       PhotoWorld ile Ulubey Kanyonu, Clandras Köprüsü, Kula, Taşyaran Kanyonu Fotoğraf Turu 15-16 Haziran 2019                            PhotoWorld ile Samatya / Yedikule Zindanları Fotoğraf Turu                            Vefat                            PhotoWorld ile Sülüklügöl, Sünnet Gölü, Göynük Fotoğraf Turu 1 Mayıs 2019 Çarşamba                            KLEBEKLER Fotoğraf Sergisi                           
Untitled Document
PhotoWorld > PhotoWorld İletişim > PhotoWorld ile Enez Fotoğraf ve Deniz Turu / 23 Temmuz Pazar
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Digital PhotoWorld
(Dergi)
Yer: İstanbul
Yaş: 40
Meslek: Dergi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
PhotoWorld ile Enez Fotoğraf ve Deniz Turu / 23 Temmuz Pazar

PhotoWorld ile Enez Fotoğraf ve Deniz Turu

 

23 Temmuz Pazar

 

Fiyat: 140 TL

 

Bu sefer biraz fotoğraf biraz da deniz diyerek keyifli bir yolculuk için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Edirne’nin, Yunanistan sınır ucunda yer alan Enez şehri, tarihteki adıyla Ainos şehrini keşfe çıkıyoruz. Yaklaşık 4 saat sürecek bir yolculuk sonrası turumuza başlıyoruz. Göreceğimiz yerlerden bazıları şunlar;

 

Enez Kalesi

Antik Çağda Akropol olarak adlandırılan yüksek bir tepe üzerindeki kale, tarihçi Prokopios' e göre Balkanlardan gelen barbar akınlarını önlemek amacıyla yapılmıştır. Kalenin yapım tarihi kesin olmamakla birlikte, duvarlarındaki devşirme yapı malzemeleri Bizans öncesi yapıldığına işaret etmektedir. MS.VI.yüzyılda Iustinianus’un kaleyi onardığı kaynaklarda geçmektedir.

 

Has Yunus Bey Türbesi – Hagıos Evplos Şapeli

Enez’in güneyinde, Osmanlı dönemine tarihlenen mezarlık alanı içinde halk arasında Enez’in fatihi Has Yunus Bey’in Türbesi olarak bilinen küçük bir şapel yer almaktadır. Doğu tarafta yarım yuvarlak planlı, dışa taşkın ve üzeri yarım kubbe ile örtülü bir apsisi olan bu yapı, aslında Bizans dönemine tarihlenen bir mezar şapeli olarak inşa edilmiş olmalıdır. Bütün aksamlarıyla bir kilise mimarisi geleneğinin egemen olduğu anlaşılan bu şapelin içi, dört kolu hemen hemen eşit ölçülerde yapılmış haç biçimindedir. İçten içe ölçüleri, doğu-batı, 5.8, kuzey-güney 5.1 m. dir. Bu plan tertibi dışarıya aksettiğinden bina Hıristiyan mimarisinde serbest haç şeklinde denilen mimari tipe girmekte ve böylece eski mezar geleneğinin bir örneği olduğunu ortaya koymaktadır. Haçın kollarının her birinin üzeri beşik tonozla örtülmüş, tam ortada ise pandantifli kubbe yükselmektedir. 1.65 m yüksekliği olan kubbenin dört tarafında 15 x 60 cm ölçülerinde dört pencere aralığı vardır. Binanın doğu tarafında yarım yuvarlak planlı, dışa taşkın ve üzeri yarım kubbe ile örtülü bir apsis bulunmaktadır . Türbenin etrafında çok güzel işlenmiş Osmanlı Dönemine ait sandukalı mezarlar yer almaktadır.

 

Gala Gölü

Manyas gölünden sonra, Türkiye’deki en büyük kuş barınma alanıdır. Burada, bolca yılan balığı yakalanıyor ve bu balıklar İtalya’ya satılıyormuş. Enez’e yaklaşık 10 km. uzaklıkta bulunan bir doğal cennet. Doğa aşığı iseniz, mutlaka, buradaki kuşların güzelliğini görüp seslerini dinlemelisiniz.

 

Kral Kızı Bazilikası

Enez’in güney-doğusunda, Ainos’un iki limanından biri olan bugünkü Taşaltı Gölü’nün batı yamacında, Kral Kızı olarak bilinen Mevkide yer almaktadır. 30 m uzunluğundaki Bazilika,  üç nefli olup nefler arasında pastophorion yer almaktadır.  Son yıllarda yapılan kazılar ve araştırmalar bazilikanın şu ana kadar yedi yapı safhası geçirdiğini ve en eski yapı katının Roma dönemine kadar geri gittiğini göstermiştir.  Orta nefte taban döşemesi seviyesinin altında kayaya oyulmuş üç nişten oluşturulan bir çeşme ortaya çıkmıştır. Temellerinden ele geçen 10 altın sikkeden dolayı bazilikanın son evresinin 12.yüzyıla ait olduğu anlaşılmıştır.   Bazilikanın inşaatında kullanılan mermer bloklar, Marmara Adası ile Semadirek’ten getirilmiştir.

Bu kadar gezdikten sonra öğle yemeğimizi de yiyoruz ve geldik deniz keyfi yapıp serinlemeye. Altınkum plajı adı verilen ve tertemiz deniziyle ve uzun kumsallarıyla ünlü plajda yüzme molası veriyoruz. Saat 18:00 civarında ise İstanbul’a dönüş için yola çıkıyoruz. İstanbul’a varışımız 22:00 civarında olacaktır.

 

Ücrete Dahil Olan Hizmetler
* Lüks araçlar ile gidiş dönüş ulaşım
* Çevre Gezileri

* Keşan’da Sabah Kahvaltısı

* Fotoğraf Danışmanlığı

* BZC Tur Güvencesi

*Tursab Zorunlu Seyahat Sigortası


Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler
* Öğle Yemeği

* Plajda Şezlong ve Şemsiye Kirası

* Tüm özel harcamalar
* Müze ve ören yeri girişleri

 

Hareket Saati ve Yeri:

06:00 (Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı Önü)

 

Önemli Not: Turumuzun kontenjanı 30 kişidir. Yanınızda mayo, havlu, güneş kremi ve şapkanız mutlaka olsun...

 

Detaylı Bilgi ve Kayıt için:

 

Serhat Yılmaz

PhotoWorld Fotoğraf Merkezi

0532 540 55 75

0216 346 23 00

www.photoworldfotografmerkezi.com

Tarih:06.07.2017 11:44:17    
Zeynep Yılmaz
(z91yilmaz)
Yer: İstanbul
Yaş: 28
Meslek: Öğretmen
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:PhotoWorld ile Enez Fotoğraf ve Deniz Turu / 23 Temmuz Pazar
Gerçekten bu tür plajlarda gezinip fotoğraf çekmek benim yeni hobi alanım haline gelmiş durumda ve bundan çok memnunum. İstanbul'un ne kadar güzel bir şehir olduğunu etraftaki plajları gezdikten sonra tekrar tekrar anlıyor insan. Geçenlerde yüzmek için ve belkide bir kaç fotoğraf çekerim diye http://kadinlarplajiservisi.com/ üzerinden servisle gittiğim sarıyer altınkumda o kadar güzel fotoğraflar çıktı ki ben bile şaşırdım sonuçlara. Umarım bu tür fotoğraf ve deniz turları çoğalır ve bende katılma imkanı bulurum çok teşekkürler :)
Tarih:14.07.2018 15:57:29     IP:78.***.***.114
Digital PhotoWorld
(Dergi)
Yer: İstanbul
Yaş: 40
Meslek: Dergi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:PhotoWorld ile Enez Fotoğraf ve Deniz Turu / 23 Temmuz Pazar

12 Ağustos tarihinde de Kerpe, Kefken ve Cebeci turumuz olacak Zeynep Hanım. Bekleriz... Bana serhaty@photoworld.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Saygılarımla 

Serhat Yılmaz

PhotoWorld Fotoğraf Merkezi

www.photoworldfotografmerkezi.com 

Tarih:17.07.2018 15:45:43