Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   Özbekistan Büyük İpekyolu Fotoğraf Turu 4-11 Nisan 2020                            PhotoWorld ile Misi & Suuçtu Şelalesi & Eskikaraağaç Köyü Fotoğraf Turu - 13 Ekim 2019 Pazar                            V E F A T                            PhotoWorld ile Mudanya / Trilye Fotoğraf Turu 15 Eylül Pazar                            PhotoWorld ile İğneada Longoz Ormanları Dupnisa Mağarası Fotoğraf Turu 28 Temmuz Pazar                            PhotoWorld ile Melen Rafting, Güzeldere Şelalesi ve Efteni Gölü Fotoğraf Turu 14 Temmuz Pazar                            VEFAT!                            Sony A7 ii V.4.01                                                       PhotoWorld ile Ulubey Kanyonu, Clandras Köprüsü, Kula, Taşyaran Kanyonu Fotoğraf Turu 15-16 Haziran 2019                           
Untitled Document
Genel > Sohbet Köşesi > Kısır döngü.
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Ümit Yardım
(zor)
Yer: İstanbul
Yaş: 62
Meslek: Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Kısır döngü.
Canım sıkılıyor ,fotograflarımı beğenmiyorum,farklı fotograf çekmeliyim,çok benzer fotograflar arasında ,kısır döngü içinde kaldım.. En Kısa zamanda ,çok değişik bir kare çekmek istiyorum ,acayip huzursuzum,sabırsızım..Pazartesi atıcam kendimi sokaklara..Bir sonraki paylaşacağım kare,Mutlaka benim için çok değişik olmalı..  
Tarih:28.01.2018 01:26:52     IP:95.***.***.113
Savaş Şener
(savas_sener)
Yer: Bursa
Yaş: 53
Meslek: E. Öğretim Üyesi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Kısır döngü.

Merhaba Ümit bey,

Gelişim ve değişim de tam böyle bir şey olmalı. Kısa süre sonra başka bir Ümit Yardım ile tanışacağımızdan eminim.  :)

Selamlarımla.  

Tarih:29.01.2018 16:40:19     IP:95.***.***.221
Tekin Çakır
(asit___)
Yer: Samsun
Yaş: 48
Meslek: öğretmen
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Kısır döngü.
Çok güzel bir konu başlığı.  Sıkıldık...  Gelenekselleşmiş ve anasayfada her dem yer bulabilen hemen hemen birbirinin aynı fotoğrafların benzerini çekmeye çalışan yoğun bir fotoğrafçı kitlesi ile karşı karşıyayız. Yani herkes birbirinin çektiği fotoğrafı çekmeye çalışıyor. Farklı arayışlar içinde olan fotoğrafçılar ise garipsenerek adeta dışlanıyor. Örneğin; Farklı bir (mekan-konu) fotoğrafı anasayfaya çıkmayı başarabilmişse editörlerin dikkatini çekebilmişse, kalan diğer fotoğrafçılar daha farklı mekanlarda farklı-ilginç fotoğraflar çekme arayışına girmek yerine hurra o mekana akın ederek insanları usandırana dek o mekanla ve konu ile yatıp kalkılıyor fotoğrafı çekiliyor. Böylece dizi dizi kopyala-taklit et-çek  tarzı bir fotoğrafçılık özendirilerek kural haline getiriliyor. Malesef günümüz fotoğraf otoriteleride bu duruma prim veriyor.   Böyle bir sanat anlayışı olabilirmi ? Velakin bahsettiğiniz gibi tam bir kısır döngü. Ve gerçekten de SIKILDIK
Tarih:30.01.2018 22:48:04     IP:78.***.***.111
Ömer ERSEVİNÇ
(lopate)
Yer: Balıkesir
Yaş: 60
Meslek: Biyolog
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Kısır döngü.

Sevgili arkadaşlar,yazdıklarınıza tamamen katılıyorum.Hemen şu soru aklıma geliyor.

Ne yapmalı ?

Yazılanlara ilave olarak bu konudaki düşüncelerimi sizlerle ve dolayısıyla bu sayfayı okuyanlarla paylaşmak isterim.Bu sitenin kurucusu,yöneticileri,editörleri ve üyeleri bulunuyor.Bu ortama kendi isteğimiz ve bilincimizle girmişsek,o yapıyı sahiplenmemiz gerekiyor.Bu ortam fotoğraf paylaşım ortamı.Eğer üyeler fotoğraf paylaşmazsa,burada ne editörlerin nede yöneticilerin görevi kalır ve site kendiliğinden işlevsiz hale gelir.Yani bu site her şeyden önce biz fotoğrafçıların sitesi diye düşünmeliyiz.Tabi sadece bu şekilde düşünmek yeterlimi ? tabi ki yetmez.Öyleyse önce fotoğraf paylaşmalıyız.Bunun içinde fotoğraf üretmeliyiz.Diğer paylaşımcıların fotoğraflarını açıp incelemeliyiz.Beğendiğimiz,iyi bulduğumuz yanlarını,eksik veya bize göre olmayan yanlarını açık yüreklilikle ifade etmeliyiz.Forum sayfasında burada olduğu gibi,yeni başlıklar altında düşüncelerimizi yazmalıyız.Ayrıntılı yorumları okuduktan sonra kendi fikirlerimizi beyan etmeliyiz.

Fotoğraf tekniğimizi,bilgilerimizi birbirimizle paylaşarak geliştirebiliriz.Bir süre sonra  çeşitlilik ve izleyici sayısında kendiliğinden artış sağlanacağını düşünüyorum.

Çağımız, bilgiye kolayca ulaşılabılen,kolay üreten çabuk tüketen bir yapıda.Biz bu yapıya tamamen entegre olmamalıyız.Bilgiye çabuk ulaşmak bizlerin lehine olan bir durum.Fakat üretimde kolaycılık ve hızlı tüketmek çok tehlikeli bir durum.Yani çok emek verip kalıcı bir şeyler üretmek lazım.Ancak o zaman sanatsal bir üretime ulaşılabilir.

Kısır döngüden birileri bizi kurtarmayacak ve bu gidişle kurtulamayız.Ne yazıkki bizim toplumumuz kurtarıcılara alıştı ve hep kurtarıcı arar oldu.Tek tek değil, birlikte bu kısır döngüden kurtulabiliriz.

Sevgi ve selamlarımla.

Ömer ERSEVİNÇ

Tarih:31.01.2018 15:39:59     IP:78.***.***.167
Ümit Yardım
(zor)
Yer: İstanbul
Yaş: 62
Meslek: Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Kısır döngü.

Merhaba dostlar,açtığım konu aslında Siteyi genelliyerek açılan bir konu değildir,yani her arkadaşımın çektiği fotografa,yaptığı çalışmaya ve haliyle göstermiş olduğu emeğe,saygım sonsuz; Hele,hele aramızda fotografa yeni başlıyan arkadaşlarda var onlara bilhassa tavsiyem ,Üzerinde güzel ışık olan herşeyi çekmeye devam etsinler ,manzara olur,makro olur,Portre olur,vs,vs hepimiz fotografa o şekilde başladık, Bol bol fotograf çeksinler, paylaşınlar..

 Gerçekten Benim açtığım konu bizzat kendim içindi ,O geceki ani gelişen ruhi bir aksiyondu,sılıkdığım doğrudur,Şahsen değişik bir kompozisyon,detay,soyut bir çalışma özlemi içine girdim ne çekeceğimi,ne yakalayacağımıda bende çok merak ediyorum,kendi,kendime bir iddaya,yarışmaya girdim,çok hırslandım,bakalaım bu hırstan dolayı değişik bir enstatana yakalayabilecğimi.. Görücez.. Saygılar dostlar...

Tarih:31.01.2018 23:47:49     IP:95.***.***.113
Ümit Yardım
(zor)
Yer: İstanbul
Yaş: 62
Meslek: Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt: Sevgili Fotograf dostlarım

Yukarıda açtığım Kısır Döngü başlıklı yazım ,gerçekten Benim O an sıkılgan bir Ruh halime denk geldi.. Kendi içinde fırtınalar var,hayat şartları,yaş ilelemesi,memleket halleri falan filan..                                                                                                                                 

Ama Hep söyldiğim Bir şey vardı ; Bilhassa Fotografa yeni Başlayan arkadaşlara ''Fotograf bazen sıkıntılara ilaç gibi gelir ''derdim.. Geldi.. İnanın Denklarşör sesi SANKİ iLAÇ ŞİŞESİNİN KAPAK SESİ,. Prozak kadar etkili..

Sevgili dostlar bilhassa Fotografa yeni başlayan arkadaşlar Bol ,bol fotograf çekin ,Işığın elverişli olduğu her yerde ,elinizde Fotograf makinası hazırsa Düşünmeyin Çekin..Paylaşın ,Kritik isteyin olumsuz Kritikler,eleştiriler sizi Yıldırmasın.. Hepimiz böyle başladık..Hele,Hele Sitemizde bulunan Çok değerli yorumcu ustalardan özellikle isteyin.Sizin Fotograflarınızı  Yerden yere vursalarda Bana yaptıkları gibi Başımı gözümü yarsalarda ,aleni şekilde ''Bazı Fotograflarınızı sizin çektiğinize inanmıyoruz çöplük kareler'' deselerde,aslında Bir sürü para verip ücret ödeyerek aldığımız dersleri ,aslında BEDAVA bizlere veriyorlar.. 

Hiç Kursa gitmedim,16 senedir Fotograf çekiyorum. Ne öğrendimse Bu ve Benzeri sitelerden aldığım eleştiri ve Övgülerden öğrendim. Bu ve Benzeri sitelerde edindiğim Fotograf dostlarıyla çıktığım fotograf sitelerinden gezilerinde ,,sohbetlerinde öğrendim..

Yani Bol bol fotograf çekin ,Paylaşın yorum isteyin. Sitemizdeki Editör ve yorumcu arkadaşların yardımını göreceksiniz Çok yakın bir geçmişte Nefis bir ders aldım,kendileri Ders almak istermisiniz  diye bana teklif ettiler :)..

  ''Hay,hay,Menuniyetle dedim ve çok değerli Bir fotograf sohbetinin içinde buldum kendimi !.  Bedava Harika Bir dersti.. Doğru diye bildiğim yanlışlar varmış,. Uyarıldım ve Mennun oldum. Sağ olsunlar var olsunlar..Mutlaka  sizlrede faydası olacaktır.. saygılar. Sevgiler.. 

Tarih:05.02.2018 15:36:59     IP:95.***.***.113