Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   Vefat                            PhotoWorld ile Eskişehir Fotoğraf Turu 24 Mart 2019 Pazar / Günübirlik                            Hindistan Altın Üçgen Fotoğraf Turu 25 Ağustos - 1 Eylül 2019                            KAMUYA AÇIK ALANDA FOTOĞRAF ÇEKİMİ                            Fotoğraf Kalitesi                            PhotoWorld İle Pınarbaşı, Küre Dağları Fotoğraf Turu 4-5 Mayıs 2019                            Fotoğraf Ofisi Açacak Birine Tavsiye                            PhotoWorld ile Osmaneli - Bilecik - Söğüt Fotoğraf Turu 10 Mart 2019 Pazar                            VEFAT                            Skylum Aurora HDR 2018 ÜCRETSİZ                           
Untitled Document
Genel > Sohbet Köşesi > Hayret ediyorum
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Ümit Yardım
(zor)
Yer: İstanbul
Yaş: 62
Meslek: Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Hayret ediyorum
Hayret ediyorum,Fotograf yükledikten sonra, hiçbir fotorafa yorum yapmadan çekip gidenlere hayret ediyorum..  Sitemim Kendi fotograflarını yoruma açan,fakat yoruma açık olan hiç bir fotografa (Gördüğüm kadarıyla ) yorum yapmayanlaradır.Başkaları üstüne alınmasın..
Tarih:12.02.2018 22:01:59     IP:95.***.***.113
Necdet AYDIN
(aydin)
Yer: İstanbul
Yaş: 57
Meslek: Logistics
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum
Ümit hocam, siteminize aynen katılıyor ve ben de hayret ediyorum doğrusu.

Sadece fotoğraf yükleyip başka hiçbir üyenin fotoğrafına yorum yapmayan bazı üyeler var. İzliyorum ve dünyanın en güzel fotoğrafını yükleyecek olsalar bile yorum yapmıyorum onlara - sadece birkaç istisna var. 

Benim kriterim benim fotoğrafıma yorum yapıp yapmaması asla değil. Diğer üyelerin fotoğraflarına yorum yapıyor mu yapmıyor mu ona dikkat ediyorum, eğer yapmıyorsa direk pas geçiyorum. Yok öyle bencillik!

Madem yorum yap(a)mayacaklar - vaktim yok vs. gibi nedenlerden dolayı - o zaman puana yetmez yoruma da kapatsınlar fotoğraflarını ve adil olsun ki böyle yapan bazı üyeler de var ve takdir ediyorum onları. 

Yaşasın "paylaşımcılık" ...
Tarih:14.02.2018 02:45:44     IP:92.***.***.60
Gülnur Vural Erol
(kelebek)
Yer: İstanbul
Yaş: 99
Meslek: emekli resim öğretmeni
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum
Bende aynı fikirdeyim sizinle,sadece izlemekle olmaz...Emeğe birbirimize saygı gösterip yoruma zaman ayırmalıyız.Özellikle bu kişilerin ana sayfaya çıkmalarına da karşıyım...Bir ara zorunlu 10 yorum vardı,bence yine kural getirilmeli....Saygılar
Tarih:14.02.2018 23:39:55     IP:46.***.***.135
pi casa
(centipede)
Yer:
Yaş: 55
Meslek:
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

Yıllardır takip ederim bu siteyi..  hatta birkaç kez de isim değiştirdim, hatta siteden atıldım.. sebebi ise  fotoğrafa yorum yazarken onun yada tayfasının hoşuna gitmeyecek yazı yüzünden.

Her daim pohpoh çekersen süpersin. Yada ne anlıyor yada anlaşılıyorsa her fotoğrafın altına kopyala yapıştır mantığıyla ‘’ tebrik ediyorum’’ kelimesiyle her nereye varacaklarsa bende buna şaşıyorum..

Bir puan mantığı var kriter 4 puan.. ben daha istisnalar hariç 3 vereni görmedim..

yada fotonun şurası eğri, burası büğrü, şurası az ışıklı burası patlamış yazan yada çeke çeke bunumu çektin kendini foto profösörü sanan kardeşim deyen..

ben yorum yazmayı gruplaşma, avam tabakası oluşturma olarak görüyorum.

Sitenin yöneticileri yada başka değişle yorumcuları zaten var. Ve gerçekten hem öğretiyorlar, hem hakkıyla yeriyorlar, alkışlıyorlar. Ben bu hocalarımızın yazdıklarını pas geçmiyor, okuyor ve yararlanıyorum. Benim için altın kadar kıymetlidir korkmaz hocamın yazdıkları. 

her fotoğrafın altına tesadüfen eline makine geçmiş, onun bunun fotosunu çektiğini sanan amatörün amatörü benim gibi birisinin yazdığı ‘’tebrik ederim’’ lafıyla nereye varıcaksınız..

ben fotoğrafın paylaşımını esas olarak görüyorum, ve paylaşmaktan zevk alıyorum. hatta bende bahsettiğim yanlışa yani '' tebrik ederim'' e düştüğümde oluyor nadiren. ve her baktığıma da neden yazayım diye düşünüyorum.

.. neyse konu uzun..

selam ve saygılar herkese..

Tarih:17.02.2018 14:30:22     IP:195.***.***.239
sedat bilgen
(bilgens)
Yer: Eskişehir
Yaş: 60
Meslek: Emekli akademisyen / maden müh
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

Bir "tebrik ediyorum",  bir "4 puan" fotoğrafı (iyiolsun, kötü olsun) paylaşanın çabalarına destektir, teşvikdir, kişiye saygı, emeğine saygıdır. Fotoğraf bahanesiyle dostlukların kurulmasıdır. Teşekkürler fotoğraflara yorum yaptığınız için, elleriniz dert görmesin.

 Selam, sevgi ve saygılarımla.. 

Tarih:17.02.2018 21:51:28     IP:24.***.***.206
Ömer ERSEVİNÇ
(lopate)
Yer: Balıkesir
Yaş: 60
Meslek: Biyolog
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum


 

Fotoğraf Dostlarına;

 

Yazılanların hemen hepsine büyük oranda katılıyorum. Yapılan ve yazılanların dışında bir davranış geliştiremezsek bir yerlere varmak çok zor.

 

Öncelikle başkasının ne yaptığından ziyade ben ne yapıyorum düşüncesinden hareketle bakmaya çalışıyorum. Sitede ve fotoğraf paylaşım ortamlarında paylaşımda bulunan herkesin bir amacı vardır. Bu amaç ürettiği eserlerin paylaşımdan sonra geri dönüşümünü görmek ve hissetmektir. Bu durum puanladır, yorumladır, anasayfalardır, fotoğrafın izlenim sayısıyladır vs. Ama, mutlaka alımlayıcıların davranışları paylaşımcıları bir şekilde etkilemektedir. Bu kaçınılmazdır. Bu durumun farkında olan vardır, olmayan vardır.

 

Eğer iyi fotoğraf, doğru fotoğraf ve sanatsal fotoğraf çekmede yol katetmek isteniyorsa mutlaka bu durumu görmek gerektiği düşüncesindeyim.

 

Bu durumdan daha önemlisi, eleştirel, öz eleştirel yaklaşımlarda bulunarak yorumlama ve sonuç çıkarma davranışları geliştirebilmek gerekir. Fotoğrafta ilerlemenin bir yerlere varabilmenin, bana göre olmazsa olmazıdır.

 

Fotoğraf üzerinden bakarak her paylaşılan fotoğrafın altına yazma hakkım olduğu ve benim fotoğraflarımın altına da her izleyicinin yazma hakkı olması gerektiği ve olduğu düşüncesindeyim. Hatta hiçbir fotoğraf yoruma kapatılmamalıdır ve kapatılamaz. Site yönetimine önerimdir. Yoruma kapatma butonu kaldırılmalıdır. Sergilerde sanatçılar alımlayıcıların fikirlerini alabilmek için yorum defteri koyarlar. Sunum yaparken, yazılanların kendileri için önemli olduğunu ve mutlak birkaç cümlede olsa yazılmasını talep ederler. Bu konuyla ilgili bana özel bir durumu paylaşmak isterim. Sergimi gezen bir vatandaş yorum defterinin nerede olduğunu sordu. Bende olmadığını ve e-postamı verebileceğimi söyledim.İzlerken oluşan duygu ve düşüncelerini hemen yazması gerektiğini daha sonra yazamayacağını söyleyerek kabul etmedi. Tabi bana da müthiş ders oldu.

 

Önemsediğim başka bir konuda, birileri fotoğrafın altına kutlama mesajının dışında bir şeyler yazıyor ve bunun yanıtını alamıyorsa, bu konu üzerinde durulması ve düşünülmesi gereken önemli bir durumdur. Bu durumun asla kabul edilebilir olmadığıdır. Sorumsuz ve sorunlu bir davranıştır.

 

Sevgi ve selamlarımla…

 

Ömer ERSEVİNÇ

20.02.2018 

Tarih:20.02.2018 22:15:52     IP:85.***.***.204
kenan ataer
(kenanataer)
Yer: İstanbul
Yaş: 61
Meslek: emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

Merhabalar,

Eşim tulken ve ben,

yukarıda, kendi bakış açıları ile, düşüncelerini paylaşan değerli katılımcıların düşüncelerine saygı duyarız.

2012 yılından bu yana, fırsat buldukca fotoğraf çeker, önce fotokritik sitesinde, daha sonra bu sitede yükleme yapar, takip ederiz.

İş ve sağlık durumumuz müsait olduğu sürece de, aynı şekilde devam edeceğiz.

Uzun süredir, görsellerimizi puana ve yoruma kapalı tutuyoruz. Son zamanlarda ise, sadece detaylı yoruma açık tutuyoruz.

Kendini geliştirmek isteyenler için, görsellerin altına yorum ve değerlendirme yapmak mutlaka ki faydalı ve güzel bir uygulama.

Ancak, bizim sitede bulunma amacımız, kendimizi geliştirmek değil !,  tüm yüklenenleri eksiksiz takip edip, sadece izlemek .

Görsellerimizin herhangi bir yere önerilmemesini de rica ettik. 

Fotoğraf sanatcısı arkadaşların eserlerini izleyip, takip edecek, sıradan izleyicilere de ihtiyac olduğunu düşünüyoruz.

 

Yorum yazamanın, en az görsel sanatcısı olmak kadar zor ve çok daha özenli bir iş olduğunu düşünüyoruz.

Bu sitelerde, yorum yazma bahanesi ile, kendilerine pazar yapanları da gördük, başkalarını laf ile ezerek, kendi egosunu yüceltip ,

tatmin etmeye çalışanları da gördük. Başka sitelere, facebook sayfalarına yönlendirenleri de gördük.

O sayfalardaki dostlarını bu sayfada ödüllendirenleri de gördük.

Hırsları uğruna, SALDIRGANLAŞARAK, ÇİRKİNLEŞEREK bir fotoğraf sitesini yok edenleri de gördük (Objektiffoto ).  Vs, vs, vs.

 

 İyi niyetli ve özenli olanları tenzih ederiz. 

 

Herkesin birbirine yorum yazmasının, çok mantıklı ve yapıcı olduğunu düşünmüyoruz.  Sadece genel katılımcıların takdirini kazanmış

editörlerimizin ve ustalarımızın  yorum ve değerlendirme yapmasının, daha sağlıklı ve eğitici olduğunu düşünüyoruz. İllaki

yorum yazmak isteyenler, fikirlerini, detaylı yorum yazan değerli editörlerimizin yorumlarının altına yazabilirler. 

Bu konuda sayın Korkmaz hocamız güzel bir girişimde bulundu.

 http://www.fotono1.com/forum.php?id=2680&pg=1

 

Kendisini yine takdir ettik.

 

Tebrik ve kutlama yazılmasının, puan verilmesini de bir sakıncası olduğunu da düşünmüyoruz. En azından katılıma katkısı var.

 

Bizim bahsi geçen konuya hayretimiz ile birlikte,  rahatsız olduğumuz bir konu da , bazı kişilerin, portföylerini üç ayda bir silip,

tekrar tekrar yükleyip,

sırf ana sayfada isminin tekrar tekrar, görünmesiyle tatmin olan kişiler.

 

Diğer Suistimalciler.

 

Sayfa seçimlerinde, değerli editörlerimizin özenini takdirle izlesek de,  onların da zaman zaman zorda kaldıkları nı düşünüyoruz.

Dernek seçicilerinin de işi zor.  Malumumuz insanları memnun etmek zor, herkesin gönlünde, bir başka aslan yatıyor.

İstesekte, istemezsek de, insani ilişkiler etkileyici olabiliyor. Dengeyi sağlamak, ( Bu biz de olsak ) , çok zor.

 

Genel olarak siteden kendi adımıza memnunuz. Her gün zaman ve emek harcayarak, siteyi ayakta tutan, çok değerli  yönetici ve usta 

dostlara  müteşekkiriz.

Saygı ve sevgilerimizle selamlar

Kenan 

Tarih:22.02.2018 22:14:18     IP:85.***.***.1
Ümit Yardım
(zor)
Yer: İstanbul
Yaş: 62
Meslek: Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

Tabiki Herkesin Fikrine ,olaya Bakış açısına saygı gösteriyorum. .

 Ben,şahsen eğer fotografda Biraz Bir şeyler öğrenip az Bir yol kat ettiysem ve Fotograf benim yaşamın Bir Parçası olduysa,inanın Bu gibi Sitelerden öğrendiklerimledir, ve Buralarda edindiğim dostluklardandır..2002 de Fotografim.com Diye Bir site vardı,O siteye üye olmuştum ,NİCK 'imde (Acemi ) yidi..

  İlk Fotografımı oraya göndermiştim,benim için çok güzel bir fotografdı,çok beğeniyordum Boğazda Motordan Çektiğim İki Martı Fotografıydı    Aldığım yorumlardan hatırladıklarımdan bazıları..,''Olmamış'' ,''Bari Ufuk çizgisini düz tutsaydınız.'  'Zaman kaybı olmuş,hem sizin için ,hemde Bizim İçin '.'Biraz eğitim almanız lazım hiç olmamış .vs ,vs' Evet Fotograf gerçekten hatalarla doluymuş..

  Yorumları okuduğumda terler içinde kaldım..İnanılmaz üzüldüm Belkide bir daha fotograf ,yüklemeyi filan kolay,kolay düşünmezdim. Ama      son Bir yorum geldi.. '' Ümit Bey hem yüklediğiniz fotografdan ,hemde Nikinizden anlaşılıyorki fotografa yeni başlamışnız,gelen olumsuz       yorumlardan etkilenmeyin,üzülmeyin,biz neredeyse hepimiz fotografa böyle başladık,çekin gönderin,diğer fotograflara girin,inceleyin  beğendiklerinize yorum yazın,onlarda size yorum yazacaktır,gördükleri,olumlu yanlarını,olumsuz yanlarını size bildireceklerdir,yüklemey devam edin,görceksenizki azim ve sabır size iyi fotograflar getirecek,'..İşte bu yorum belkide şu andaki arşivimde Buluna 10 000 lerce Fotograf ve hatta Bir kaç ödülün sebebi oldu..

Bilhassa fotografı iyi okuyan,iyi fotograf çeken ,Fotoşop ustalığı olan,ustalığı görülen,hissedilen dostlar ..Fotograf yükleyip Yorum yapmadan geçmeyin,Bilhassa en yeni Fotograf dostlarına ,yeni gönül veren, fotografı sevenlerin fotograflarına ,imkan dahilinde ,şartlar uygunsa bir şeyler yazın Saygılar.

..Bu Formu açarken amacım buydu.. 

Tarih:24.02.2018 15:40:10     IP:85.***.***.123
kenan ataer
(kenanataer)
Yer: İstanbul
Yaş: 61
Meslek: emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

Merhabalar,

Son günlerin en yüksek katılımının olduğu, 26.02.2018 Pazartesi günü itibari ile, 75 görsel yüklenmiş.

 

Görsellere tebrik  ve kutlama yapıp, puan veren arkadaş sayımız ise, yaklaşık 40 - 45 .

Demek ki yaklaşık 30 - 35 arkadaşlarımız, ne puan veriyor, ne de tebrik, kutlama ve selam yazısı yazıyor.

Bazısı ya,  sadece yoruma açıyor, puana kapatıyor, bazısı da her ikisine de açık tutuyor.

Bir iki arkadaşımız da bizim gibi hem puana, ham de yoruma kapatıyor.

Geriye doğru üç günlük görsellere baktığımızda, 

 

altına öğretici, eğitici  yorum yazılmış, bir tane görsel yok.

 

Korkmaz hocamızın ve diğer birkaç arkadaşımızın detaylı yorum sayfalarında yazdıkları HARİÇ. 

 

Büyük ihtimal, 30 gün de , 60 günde, 90 günde geri gitsek, belki bir iki yorum, ya çıkar, ya çıkmaz.

 

Sorunun kaynağını Sayın Korkmaz hocamız güzel teşhis etmiş ve güzel de bir çözüm yolu sunmuş.

Umarız, yorumsuzluktan kaygı duyan tüm arkadaşlarımız da bu çözümü destekler ve katılır.

 

Gönül ister ki, ideal bir paylaşım sayfası olsun. Tüm fotoğraf sitelerinde bu konu defalarca konuşuldu ancak olmadı.

Her katılımcının  yorum yazması,  genelde malesef kötü sonuçlandı.

Saygı , sevgi ve selamlarımızla.

Kenan 

 

 

 

 

Tarih:27.02.2018 00:50:40     IP:85.***.***.1
turgut peker
(tb1btp)
Yer: İstanbul
Yaş: 59
Meslek: ...
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum
Uzun bir zamandır fotoğraflarımı yoruma ve puana kapalı paylaşıyorum..Sayın Kenran Ataer'in belirmiş olduğu gibi bazı üyelerin fotoğraflarını silerek tekrar tekrar paylaşım yapmasını ve bu fotoğrafların Ana sayfaya tekrar tekrar seçilmesini  esefle karşılıyorum..Bu durumu protesto etmek için bütün fotoğraflarımı sildim...Paylaşım yapmış olduğum fotograflarım daha önceden Ana sayfaya seçilen fotoğraflarımı kapsamıyor...Zaman ne getirir ne götürür bilemeyiz Fotono1 ailesine selamlar saygılar...
Tarih:07.03.2018 18:04:43     IP:94.***.***.31
Ümit Yardım
(zor)
Yer: İstanbul
Yaş: 62
Meslek: Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

Sitede Çok uzun zamandır üyeler var,bende eskilerdenim,kuruluş aşamasında lk yüz içinde olabilirim,Ben de Bir ara unuttuğum bir hadiseden dolayı çok sinirlenip aniden 200 kadar fotografımı silmiştim,neredeyse Bir seneye yakın siteye girmedim.                                                 

Zaman herşeyi düzeltiyor,Fotograf sevgisi ve dostlarla bir arada bulunmak ağır bastı tekrar döndük,..                                                           

  Eski Fotografları tekrar yüklemek,Bazen yanlışlıkla da olabiliyor, Bizim GİBİ Yaşlı insanlar 3 sene önce yüklediğimiz fotografları unutabiliyoruz,Aslında O kadarda kötü Birşey değil,siteye yeni giren çok genç arkadaşlarda var,O fotografları daha önce görmeyen arkadaşlar onlarda görmüş oluyor,.. 

   Benim Hayret ettiğim şey Fotografı yükleyip,Puna açtığı halde ,başka fotograflara hiç yorum yapmadan çekip gitmeleri..

Tarih:09.03.2018 11:52:13     IP:78.***.***.91
kenan ataer
(kenanataer)
Yer: İstanbul
Yaş: 61
Meslek: emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

Merhabalar,

Biz henüz yaşlılığı kabullenmedik ve  kabullenmeye de niyetimiz  yok :)

Yanlışlıklar tabiki olur, ancak

sistemli ve ısrarlı şekilde, üç, beş ayda bir, komple portföy silinip, tekrar, tekrar DUVARA ! yükleniliyor ise,

bir çok kez dikkat çekilmesine rağmen, ısrar ediliyor ve ısrar edene, sürekli prim veriliyorsa,

siz haklı olabilirsiniz, en hafif deyim ile,

Bizleri yaşlı görüyor olabilirler ! :))

 

Yeni gelen gençler de görsün diye düşünülür ise, Gençler bu tür sitelere

sadece görmek, izlemek için gelmezler, kendilerine de değer verileceğini,

teşvik edileceklerini düşünerek, paylaşımda bulunmaya gelirler.

Kendilerine alan açılmadığını, öyle olmasa bile, kişi ve görsel tekrarlarından dolayı,

öncelik ve ayrıcalıkların olduğunu düşündüklerinde,

iki üç gün sonra giderler. Nitekim de, uzun zamandır yeni katılım olmuyor.

Görsel paylaşım ve değerlendirme sitesinden çok, Fan külübe dönüşüyor.

Katılım düşüyor. Gençler geldikleri gibi gidiyorlar. 

 

Etik en değerli sanattır.

Selamlar, saygılar ve sevgiler.

Kenan

Tarih:11.03.2018 00:24:57     IP:78.***.***.9
Ümit Yardım
(zor)
Yer: İstanbul
Yaş: 62
Meslek: Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

Kenan bey ,Bu kadarını bilmiyordum,eğer öyleyse gerçekten haklısınız ..

Ben biraz önce baktım tam 10 Sene önce siteye üye olmuşum ,Yani O zaman bende genç delikanlıymışım şimdi 62 ,demekki 52 mişim. Kastettiğim gençler işte bizim emsaller :). Girdik,giriş O giriş. ..

Daha en güzel fotograf çekilmedi. Çekip geleceğim :) Saygılar..

Tarih:12.03.2018 22:27:43     IP:85.***.***.84
kenan ataer
(kenanataer)
Yer: İstanbul
Yaş: 61
Meslek: emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

Merhabalar Ümit bey,

Yaşımız kaç olursa olsun, hayatımızın en güzel fotoğrafını çekme umudumuzu ve gayretlerimizi yitirmediğimiz sürece

genciz , genç kalacağız : )) 

 

Hatta yaşça çok genç oldukları halde,  bizim kadar umudu ve gayreti olmayanlardan çok daha genciz.

 

Çok eski olduğunuza göre, Duvarlardaki duvarlara bakarsanız, siz de kimlerden bahsettiğimizi anlayacaksınız. 

 

Çok uzun zamandan beri duvarlarını izlediğiniz bir arkadaşın, vesikalık fotoğrafına baktığınızda, hiç yabancı gelmeyecek.

Ama üyelik bilgilerine baktığınızda, daha bir aylık üye ! olduğunu göreceksiniz.

Tüm fotoğraflarının ödüllendirildiğini de göreceksiniz.

 

Özel bağıran renkleri ile , çok belirgin oldukları halde, birilerinin biz ne bilelim diyemeyeceği kadar göze battıkları halde,

aynı kişilerin,  sayfalara önerdiklerini veya onayladıklarını da göreceksiniz.

 

Detaylarını çok beğendikleri görsellerin, detaylarını çok çabuk unutmaları şaşırtıcı !

 

Hatta bir kaç saate kalmaz, bahsi geçen duvarcının yüklediği son duvarı da, hemen aceleyle ödüllendirilir,

 

Hiç şaşırmayız.

 

22.02.2018  tarihinden beri,    1400 kez okunan, bu formda,  konu dile getirildiği halde, bahsi geçen şahsın,

 

15 günde , tam 15 görseli, 

(  inanmak istemiyoruz, yanılmayı çok istiyoruz, hatta  belki de yanılıyoruz ama,

ya bu formları okumuyorlar !,    ya da,   bile bile,   belki de   inadına )

sayfalara seçip, ödüllendiriyorlar.

 

Saygılar, selamlar.

Kenan

 

 

 

Tarih:12.03.2018 23:46:56     IP:78.***.***.48
Necdet AYDIN
(aydin)
Yer: İstanbul
Yaş: 57
Meslek: Logistics
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum
Kenan beyin ısrarla vurguladığı konu hiç etik ve hoş değil. Kimsenin kimseyle dalga geçmeye hakkı yok bence de. Kenan bey sizden birkaç link vermenizi rica ediyoruz. Bu noktada ifşa etmek gerekiyor sanırım çünkü sistematik olarak yapılan bir durum var anlaşılan. 
Tarih:13.03.2018 16:49:34     IP:176.***.***.229
kenan ataer
(kenanataer)
Yer: İstanbul
Yaş: 61
Meslek: emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

Merhaba Necdet bey,

Bahsi geçen, E Ö ' isimli şahıs , daha önce de, bir keç kez uyarıldığında yaptığı gibi, yine görsellerini akşam üstü satlerinde silmiş.

Turuncu renkli duvar görsellerini, ritmik özellikleri nedeni ile, uyarılınca silip, üç beş ay sonra yeniden yükler..

Onun görsellerini defalarca ödüllendiren arkadaşlarımız, E Ö ' nin kim olduğunu, pekala, çok iyi biliyorlar !? 

Çünkü hepsi de,  en az bizim kadar, hangi görseli kimin yüklediğini, daha ismine bakmadan çok çok iyi teşhis edebilen

katılımcılarımız. 

 

Normalde bu tür polemiklere girmekten hiç hoşlanmıyoruz, kaçınıyoruz.

Konuya, yukarıda bir arkadaşımızın görselleri, puana ve yoruma kapatma ile ilgili sözleri ile dahil olduk.

Çünkü sitede, hem puana, hem de yoruma en çok ve devamlı kapatan, çok az bir kaç kişiden birileri ( eşim Tulken ile )  olarak,

kendi fikirlerimizi ifade etme zorunluluğu hissettik.

 

Karşı fikirlere saygı duysak da , davranışımızın gerekçesini açıklama ihtiyacı duyduk. 

İstismarcılar yüzünden, iyi niyetli katılımcılara verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. 

 

Saygılar ve selamlarımızla

Kenan 

 

 

 

Tarih:13.03.2018 19:49:37     IP:78.***.***.48
Tekin Çakır
(asit___)
Yer: Samsun
Yaş: 48
Meslek: öğretmen
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

 

Kenan bey  haklı ve yerinde çıkışınız için öncelikle sizi tebrik ediyorum.

Ve birkaç hususa da ben dikkat çekmek istiyorum.

1-Tamamıyla katılımcıları ilgilendiren bu haklı çıkışınıza katılımcılardan neden yeterli destek gelmemekte, neden kimse itiraz etmemektedir.???

2-Sitenin adil ve objektif sıfatlarını  zan altında bırakacak olan bu çıkışınız hakkında konu başlığı günlerce aktif olmasına rağmen yönetim ve editörlerden neden bir açıklama yapılmamaktadır ??? 

3-Alttan silip üstten duvara yükleme olayı sadece birkaç katılımcı üye tarafından mı yapılmaktadır ??? 

4-Ahbap çavuş ilişkisi ne boyuttadır??? 

5-Yorumlara fazla katılmak herkesi tebrik etmek anasayfaya çıkma kriterleri arasındamıdır yada bir tercih sebebimidir???

6-Fotono1, fotoğraf paylaşım formatı yerine FAN  formatına mı  dönüşmektedir???

Sitenin selameti açısından acilen cevap bulması gereken birkaç başlık...

 

Saygılar selamlar... 

 

Tarih:13.03.2018 21:17:45     IP:78.***.***.0
Zafer Çankırı
(zafercankiri)
Yer: Balıkesir
Yaş: 58
Meslek: Hekim
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum
En vahim durumda olan benim sanırım çünkü bu konu altında yorum yapan herkese katılıyorum neredeyse, bir kısmu birbirine tamamen zıt görüşler olsa da çünkü hepsinin bir miktar haklılık payı var. Ayrıca üyelerimizi bu dikkatlerinden dolayı da kutlarım, ben bahsedilen bazı sorunların farkında bile değildim. 
 yaklaşık bir yıldır editörlük görevi de üstlendiğimden kendi yaklaşımım hakkında -sadece kendi adıma- bilgi vereyim. Herkesin tartışmasız iyiliğini kabul edeceği fotoğrafları öneriyor veya onaylıyorum. Bir de sitemize düzenli katılım gösteren, yorum yapan fakat her zaman çok iyi fotoğraflar yüklemeyen -ve sıkça anasayfaya çıkamayan- dostalarımızın nispeten iyi olan fotoğraflarını da anasayfaya öneriyorum k bunlardan sadece anasayfaya çıkarsa haberiniz oluyor. Editörler de kendi adlarına hata yapmamak adına kompozisyon ve pozlama hataları olmayan fotoğrafları önermektedirler. Ancak pek tabii, bu kurallara uyan fotoğraflar iyi fotoğraflar olmayabileceği gibi, uymayanlar içinden de -ve bence ne mutlu ki uymayanlar içinden daha fazla- iyi fotoğraflar olabilir. İYİ FOTOĞRAF KUSURSUZ OLMAK ZORUNDA DEĞİLDİR. 
Fotoğraf sitelerinin kişinin gelişimine katkısını yadsıyacak değilim çünkü ben de böyle bir sitede (Netfotoğraf) paylaşımlarımdan aldığım geri dönüşlerle ilerleme sağladım ve beni en acımasız şekilde eleştiren kişilerle dost oldum ve hala bu dostluk sürüyor. Ancak bu kolay bir şey değil, çünkü bazıları bu sitelere eleştiri almak değil sadece övülmek için fotoğraf yüklüyor ve en küçük bir eleştiride çok çirkinleşebiliyor. bu sitede yanlışlıkla 3 puan verdiğim -ki biliyorsunuz yaptığınız hatayı anlasanız bile düzeltme şansı yok- bir şahıs bana söylemedik laf bırakmamıştı ki kendisi bu başlık altında yorum yapanlardan birisidir. Katkı için eleştiri kulağa hoş gelir ama söylendiği kadar kolay değildir. Peki doğrusu nedir?
Tarih:15.03.2018 17:58:35     IP:195.***.***.186
Tekin Çakır
(asit___)
Yer: Samsun
Yaş: 48
Meslek: öğretmen
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

1-Bu kadar fazla ve ağır ithamlara cevap vermek varken sırf işi polemiğe sürükleyerek sıyrılmaya çalışmak bu olsa gerek.

 

 


2-Usulen bir hoşgörü ifadesi olarak herkesin birbirine 4 puan verdiğini bu sitede azda olsa bulunan herkes bilir. O halde 3 puan vermenin bir eleştiri şekli olmadığını bir aşağılama şekli olduğunu da anlamak lazım. Yanlışlıkla yazdım demek tabi yıllar sonra bu işten sıyrılmak için güzel bir yöntem, acındırma ve sömürü şekli. Peki site yönetimiyle birlik olup (şikayet) o bahsettiğiniz 3 puanlık zatı siteden attırdığınızı niye yazmıyorsunuz.??? ( O zamanlar editör değildiniz)

 


3-Yukarıdan bir alıntı; "Herkesin tartışmasız iyiliğini kabul edeceği fotoğrafları öneriyor veya onaylıyorum."

 


Şimdi ikinci alıntı;"Bir de sitemize düzenli katılım gösteren , yorum yapan fakat her zaman çok iyi fotoğraf yüklemeyen ve sıkça anasayfaya çıkamayan -DOSTLARIMIZIN nispeten iyi olan fotoğraflarını da anasayfaya öneriyorum."

 


Gördünüzmü iki alıntı arasında hem bir çelişki hem de bir itiraf var.
Yani açık açık çok yorum (övgü-tebrik) yazan dostlarımızın nispeten iyi olan (anasayfayı haketecek kadar iyi olmayan) fotoğraflarını da anasayfaya öneriyorum diyor.


Bu kadar yeterli bence fazla söze gerek yok. Objektif ve adil bir seçim yapılmıyor...

Tarih:15.03.2018 19:28:30     IP:78.***.***.0
Zafer Çankırı
(zafercankiri)
Yer: Balıkesir
Yaş: 58
Meslek: Hekim
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

 

Yıllar içinde değişen bir şey yok demek. Size bir yaptırım uygulandıysa eğer seviyesiz uslubunuz içindir. Aramızda geçenlere rağmen editör olduktan sonra sizin anasayfaya çıkan fotoğraflarınızın arasında benim de onayım olduğunu görürsünüz ki bu yaptığınız suçlamaları havada bırakmaya yeterlidir. Bana ettiğiniz hakaretlerden sonra eğer beni engellemeseydiniz o zamanda size bunun yanlışlıkla olduğunu söyleme şansım olurdu. Ben kendi adıma tanımadığım insanları İYİ olarak kabul ederim ve davranışlarında art niyet aramam. Zamanla tanıdıkça daha iyi bir değerlendirme şansı olur.

Bahsettiğiniz tutumlar arasında hiçbir çelişki yoktur. Bahsettiğim kişiler, bana yorum yazanlar değil, siteye katılımı yüksek olan kişilerdir, yani tüm fotoğraflara aynı ilgiyi gösterenlerdir. Böyle fotoğraf dostu arkadaşlarımızın motive edilmesi gerektiğini düşünüyorum ve sözümün arkasındayım. Eğer işin içine seçim girdiyse herkesi memnun etmek mümkün değildir, fotoğraf yarışmalarında olduğu gibi. Eleştiri konusu ise daha da sıkıntılı. Fotoğrafla uğraşanlara katkısı tartışmasız çok fazla ama eleştiriye tahammül edemeyen birkaç kişi çıkınca iyi niyetle yaptığınız bu çabalardan vaz geçebiliyorsunuz.

Ben her zaman, zamanın insanları olgunlaştırdığına inanırım ama bazen beyhude akıp gittiğini üzüntüyle görüyorum. Hayat çok kısa üstelik, çevremizde genç ölümleri gördükçe daha iyi anlıyor insan bu gerçeği. İyi değerlendirmek gerek bu kısa zamanı, bunun da en iyi yolu mümkün olduğunca negatif insanlardan uzak durmak yoksa tüm enerjinizi alıp götürürler. Kenan beyin bahsettiği gibi kişler elbette toplumda varlar ve prim vermemek gerek bu tip kişilere ama söylendiği kadar da kolay değil bu durumlarla mücadele etmek. Editör arkadaşlarımız böyle durumları farkedince hemen diğerlerini uyarıyorlar ama gözden kaçanların da  olabileceğini düşünüyorum. Sonuçta editörler profesyonel değilller, işlerinden ailelerinden esirgedikleri zamanda bu işle ilgileniyorlar, fotoğrafa gönül verdikleri için tabii. İnsanlar hataları ile birlikte vardır, yeter ki niyetleri iyi olsun, hepsi olmasa bile büyük kısmı düzeltilebilir. 
Böyle fotoğraf paylaşabileceğimiz çok fazla platform kalmadı, elbirliğiyle yaşatmaya çalışmalıyız. Tüm üylerimizin katkısı önemli, bu amaç uğruna. Sevgiler, selamlar...

Tarih:16.03.2018 00:50:27     IP:195.***.***.186
Tekin Çakır
(asit___)
Yer: Samsun
Yaş: 48
Meslek: öğretmen
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum
Demokrasilerden ve düşünce özgürlüklerinden bahsedildiği günümüzde her ne sebepten olursa olsun zorbalıkla ve diktatörce siteden üye atmak suretiyle insanları terbiye etmeye kalkmak gibi bir yönteme sığınarak haklı olduğunuzu savunuyorsunuz ki asıl sizin seviye uslup ve geçirdiğiniz değişimi irdelemek gerekir. Bu baskıcı egoist ve sindirmeci yöntemi benimsemiş olmanız siteye ne kadar da uyum sağladığınızı gösteren bizzat tarafınızca kanıtlanmış bir örnek.  Ayrıca şahsıma yaftalamaya çalıştığınız seviye uslup ve değişim imalarıyla haddinizi çoktan aştığınızı da belirtmek isterim. Burada kimse kimseden üstün değil ve kimse kimseyi terbiye etmeye kalkamaz. Kimse kimseye posta koyamaz. 
Evet gerçekten de işe yaradı. Polemik sayesinde dikkatleri başka bir tarafa çekerek asıl konuyu ikinci plana atma girişiminiz başarılı. Zaten ancak bu şekilde kurtulabilirdiniz. Tebrik ederim.
 Hiçte konumuzla alakası olmayan ve kıyıda köşede ne varsa  ortaya serdiniz. Üstelik bana çirkinlik dersi vermeye kalkan bir beyefendinin sandığından çıkanlardı bunlar. İşte bu sitenin en büyük sorunlarından birisi de bu. Editörlük dışında kendilerine üyelere had bildirme ve işlerine gelmeyen hususlarda üyeleri terbiye etme gibi bir görev tesis etmiş olmaları. Yazık...
Tarih:16.03.2018 02:30:01     IP:78.***.***.0
1|2