Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   AYRINTILI YORUM YAZMAK İSTER MİSİNİZ?                            VEFAT...                            Vefat                            Hayret ediyorum                            CANON UYUMLU SİGMA 120-400 MM. ÇOK TEMİZ LENSİMİ SATIYORUMM!                            Kısır döngü.                            PhotoWorld ile Özbekistan İpek Yolu Fotoğraf Turu 13-17 Haziran 2018                            FOTOĞRAF ÜZERİNE DİYALOGLAR                            Sigma 24 mm f1.4 art                            PhotoWorld İle Pınarbaşı – Küre Dağları - Safranbolu Fotoğraf Turu 21-23 Nisan 2018                           
Untitled Document
Genel > Sohbet Köşesi > Hayret ediyorum
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Ümit Yardım
(zor)
Yer: İstanbul
Yaş: 61
Meslek: Emekli
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Hayret ediyorum
Hayret ediyorum,Fotograf yükledikten sonra, hiçbir fotorafa yorum yapmadan çekip gidenlere hayret ediyorum..  Sitemim Kendi fotograflarını yoruma açan,fakat yoruma açık olan hiç bir fotografa (Gördüğüm kadarıyla ) yorum yapmayanlaradır.Başkaları üstüne alınmasın..
Tarih:12.02.2018 22:01:59     IP:95.***.***.113
Necdet AYDIN
(aydin)
Yer: İstanbul
Yaş: 56
Meslek: Logistics
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum
Ümit hocam, siteminize aynen katılıyor ve ben de hayret ediyorum doğrusu.

Sadece fotoğraf yükleyip başka hiçbir üyenin fotoğrafına yorum yapmayan bazı üyeler var. İzliyorum ve dünyanın en güzel fotoğrafını yükleyecek olsalar bile yorum yapmıyorum onlara - sadece birkaç istisna var. 

Benim kriterim benim fotoğrafıma yorum yapıp yapmaması asla değil. Diğer üyelerin fotoğraflarına yorum yapıyor mu yapmıyor mu ona dikkat ediyorum, eğer yapmıyorsa direk pas geçiyorum. Yok öyle bencillik!

Madem yorum yap(a)mayacaklar - vaktim yok vs. gibi nedenlerden dolayı - o zaman puana yetmez yoruma da kapatsınlar fotoğraflarını ve adil olsun ki böyle yapan bazı üyeler de var ve takdir ediyorum onları. 

Yaşasın "paylaşımcılık" ...
Tarih:14.02.2018 02:45:44     IP:92.***.***.60
Gülnur Vural Erol
(kelebek)
Yer: İstanbul
Yaş: 98
Meslek: emekli resim öğretmeni
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum
Bende aynı fikirdeyim sizinle,sadece izlemekle olmaz...Emeğe birbirimize saygı gösterip yoruma zaman ayırmalıyız.Özellikle bu kişilerin ana sayfaya çıkmalarına da karşıyım...Bir ara zorunlu 10 yorum vardı,bence yine kural getirilmeli....Saygılar
Tarih:14.02.2018 23:39:55     IP:46.***.***.135
pi casa
(centipede)
Yer:
Yaş: 54
Meslek:
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

Yıllardır takip ederim bu siteyi..  hatta birkaç kez de isim değiştirdim, hatta siteden atıldım.. sebebi ise  fotoğrafa yorum yazarken onun yada tayfasının hoşuna gitmeyecek yazı yüzünden.

Her daim pohpoh çekersen süpersin. Yada ne anlıyor yada anlaşılıyorsa her fotoğrafın altına kopyala yapıştır mantığıyla ‘’ tebrik ediyorum’’ kelimesiyle her nereye varacaklarsa bende buna şaşıyorum..

Bir puan mantığı var kriter 4 puan.. ben daha istisnalar hariç 3 vereni görmedim..

yada fotonun şurası eğri, burası büğrü, şurası az ışıklı burası patlamış yazan yada çeke çeke bunumu çektin kendini foto profösörü sanan kardeşim deyen..

ben yorum yazmayı gruplaşma, avam tabakası oluşturma olarak görüyorum.

Sitenin yöneticileri yada başka değişle yorumcuları zaten var. Ve gerçekten hem öğretiyorlar, hem hakkıyla yeriyorlar, alkışlıyorlar. Ben bu hocalarımızın yazdıklarını pas geçmiyor, okuyor ve yararlanıyorum. Benim için altın kadar kıymetlidir korkmaz hocamın yazdıkları. 

her fotoğrafın altına tesadüfen eline makine geçmiş, onun bunun fotosunu çektiğini sanan amatörün amatörü benim gibi birisinin yazdığı ‘’tebrik ederim’’ lafıyla nereye varıcaksınız..

ben fotoğrafın paylaşımını esas olarak görüyorum, ve paylaşmaktan zevk alıyorum. hatta bende bahsettiğim yanlışa yani '' tebrik ederim'' e düştüğümde oluyor nadiren. ve her baktığıma da neden yazayım diye düşünüyorum.

.. neyse konu uzun..

selam ve saygılar herkese..

Tarih:17.02.2018 14:30:22     IP:195.***.***.239
sedat bilgen
(bilgens)
Yer: Eskişehir
Yaş: 59
Meslek: Emekli akademisyen / maden müh
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum

Bir "tebrik ediyorum",  bir "4 puan" fotoğrafı (iyiolsun, kötü olsun) paylaşanın çabalarına destektir, teşvikdir, kişiye saygı, emeğine saygıdır. Fotoğraf bahanesiyle dostlukların kurulmasıdır. Teşekkürler fotoğraflara yorum yaptığınız için, elleriniz dert görmesin.

 Selam, sevgi ve saygılarımla.. 

Tarih:17.02.2018 21:51:28     IP:24.***.***.206
Ömer ERSEVİNÇ
(lopate)
Yer: Balıkesir
Yaş: 59
Meslek: Biyolog
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Hayret ediyorum


 

Fotoğraf Dostlarına;

 

Yazılanların hemen hepsine büyük oranda katılıyorum. Yapılan ve yazılanların dışında bir davranış geliştiremezsek bir yerlere varmak çok zor.

 

Öncelikle başkasının ne yaptığından ziyade ben ne yapıyorum düşüncesinden hareketle bakmaya çalışıyorum. Sitede ve fotoğraf paylaşım ortamlarında paylaşımda bulunan herkesin bir amacı vardır. Bu amaç ürettiği eserlerin paylaşımdan sonra geri dönüşümünü görmek ve hissetmektir. Bu durum puanladır, yorumladır, anasayfalardır, fotoğrafın izlenim sayısıyladır vs. Ama, mutlaka alımlayıcıların davranışları paylaşımcıları bir şekilde etkilemektedir. Bu kaçınılmazdır. Bu durumun farkında olan vardır, olmayan vardır.

 

Eğer iyi fotoğraf, doğru fotoğraf ve sanatsal fotoğraf çekmede yol katetmek isteniyorsa mutlaka bu durumu görmek gerektiği düşüncesindeyim.

 

Bu durumdan daha önemlisi, eleştirel, öz eleştirel yaklaşımlarda bulunarak yorumlama ve sonuç çıkarma davranışları geliştirebilmek gerekir. Fotoğrafta ilerlemenin bir yerlere varabilmenin, bana göre olmazsa olmazıdır.

 

Fotoğraf üzerinden bakarak her paylaşılan fotoğrafın altına yazma hakkım olduğu ve benim fotoğraflarımın altına da her izleyicinin yazma hakkı olması gerektiği ve olduğu düşüncesindeyim. Hatta hiçbir fotoğraf yoruma kapatılmamalıdır ve kapatılamaz. Site yönetimine önerimdir. Yoruma kapatma butonu kaldırılmalıdır. Sergilerde sanatçılar alımlayıcıların fikirlerini alabilmek için yorum defteri koyarlar. Sunum yaparken, yazılanların kendileri için önemli olduğunu ve mutlak birkaç cümlede olsa yazılmasını talep ederler. Bu konuyla ilgili bana özel bir durumu paylaşmak isterim. Sergimi gezen bir vatandaş yorum defterinin nerede olduğunu sordu. Bende olmadığını ve e-postamı verebileceğimi söyledim.İzlerken oluşan duygu ve düşüncelerini hemen yazması gerektiğini daha sonra yazamayacağını söyleyerek kabul etmedi. Tabi bana da müthiş ders oldu.

 

Önemsediğim başka bir konuda, birileri fotoğrafın altına kutlama mesajının dışında bir şeyler yazıyor ve bunun yanıtını alamıyorsa, bu konu üzerinde durulması ve düşünülmesi gereken önemli bir durumdur. Bu durumun asla kabul edilebilir olmadığıdır. Sorumsuz ve sorunlu bir davranıştır.

 

Sevgi ve selamlarımla…

 

Ömer ERSEVİNÇ

20.02.2018 

Tarih:20.02.2018 22:15:52