Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
Untitled Document
Untitled Document
Marka Leica
Model D-LUX 3
Format Compact
Efektif Piksel 10Mp.
Max. Çözünürlük 4224 x 2376
Min. Çözünürlük 3840 x 2160, 3072 x 1728,
Sersör Ölçüleri 1/1.65 inch
Sensör Tipi CCD
Sensör Üreticisi Matsushita
Otomatik Odaklama Var
Manuel Odaklama Var
Normal Odak Uzaklığı (cm) 50
Makro Odak Uzaklığı (cm) 5
Flaş Var
Harici Flaş Bağlantı Yeri Yok
Flaş Uyum Hızı -
Flaş Modları Auto, Red-Eye Auto, On, Red-Ey
ISO Oranları uto, 100, 200, 400, 800, 1600, (3200 boost)
Beyaz Ayarları 5 positions, plus 2 manual
Diyafram Öncelik Modu Var
Min. Diyafram 2.8
Max. Diyafram 4.9
Objektif Zoom Aralığı (mm) 28mm. 112mm.
Dijital Zoom 4x
Çekim Hızı Önceliği Var
Min. Çekim Hızı 60sn.
Max. Çekim Hızı 1/2000sn.
Gecikmeli Çekim Var
Seri Çekim (kare/sn) 2fps
Kendi Kendine Çekim Var
Fotoğraf Kayıt Formatları Raw,Jpeg
Kayıt Sıkıştırma Oranları Fine, Standard
Orientation Sensör Var
Oto Fokus Tipi TTL
Metrajlama Multi-segment, Center-weighted, Spot
Pozlama Telafisi -2 to +2 EV in 0.3 EV steps
Video Çekimi Var
Max. Video Çözünürlüğü 1280 x 720 15fps
Min. Video Çözünürlüğü 848 x 480, 640 x 480
Video Kayıt Hızı (kare/sn) 10-15-30 fps
Ses Kayıt -
Bluetooth -
Firewire -
USB Bağlantısı Var
Video Çıkışı Var
Elektronik Vizör Yok
Optik Vizör Yok
Mono LCD Ekran Yok
Renkli LCD Ekran 2.8 inch (16:9 ratio
LCD Çözünürlüğü (piksel) 207,000
Hafıza Kartı Türü SD/MMC/SDHC
Pil-Batarya Türü Lithium-Ion rechargeable
Ağırlık 220 g
Boyutlar (mm) 106 x 56 x 26 mm
Diğer Özellikler


LEİCA  D-LUX 3 
 

Dünyanın en kaliteli objektif üreticilerinden biri olan Leica, Analog makinelerde yakalamış olduğu başarıyı dijitalde de sürdürebilmek istiyor. Eskilerin çok daha iyi bildiği klasikleşmiş leica ismi, Panasonic'le karşılıklı işbirliğine giderek dijital yarışta bende varım demeye başladı. Klasik görünümden pek taviz vermek istemeyen leica dijitalde de aynı tarzı sürdürmeye devam ediyor

Ürün yelpazesi çok geniş olmasa da, Leica sayılı SLR üreticilerinden biri.  D-Lux 3,  gelişmiş özelliklere sahip, manüel kullanıma daha çok imkan veren  ve tasarım olarak Leica klasiğini yansıtan ürünlerden biri.  Bu ürünü sizler için incelemeye değer bulduk.

      

Genel Özellikler

Leica D-Lux 3 bir kompakt makineden çok daha fazlası sunan bir ürün olarak dikkatli üzerinde topluyor.  D-Lux 3 ün 10 mega piksellik çözünürlüğe sahip 1/65” lik algılayıcısı,  ISO değerinin 100 den başlayıp 3200 lere kadar çıkabilmesi,  yüksek performanslı Leica Dc Vario-Elmarit objektifi 28mm lik geniş açı keyfi sunması, üç resim formatını (16:9, 3:2 ve 4:3)  destekleyen Leica D-lux 3’ün 2,8 inçlik geniş ekranı 16:9  formatındaki görüntüleri bile ekranda görüntüleyebilmesi,  RAW formatta çekim yapabilmesi, Titreşim önleme özelliği, 1280x720/15 fps ve 848x480/30 fps gibi çok yüzksek çözünürlüklerde video çekebilmesi D-Lux 3 ün başlıca özellikleri arasında.

 

Paket İçeriliği

- Leica D-Lux 3 Kamera
- Şarj edilebilir Lityum iyon pil
- Lityum iyon pil şarj cihazı
- AC Elektrik bağlantı kablosu
- Bilek askısı
- Program CD'si
- USB Kablosu
- AV Kablosu
- Objektif Kapağı
- Kullanım Kılavuzu

 

Dış Yapısı

Kompakt bir yapıya sahip olan D-Lux 3  dış kısmı alüminyum malzeme ile kaplanmış.  Panasonic’le yapılan işbirliği sonucu bu ürünün muadili Panasonic LX2 ile benzerlik gösteriyor. Leica da daha düz hatların tercih edildiği göze çarpıyor.  

Sade hatlara sahip olan D-Lux 3 ün ön kısmında Leica logosu ve AF asist lambası dışında herhangi bir tuş bulunmuyor.  Objektif üzerinde bulunan görüntü formatı ve focus seçeneği tuşu, objektifin tamamen içine girmesini engellemiş durumda              
Yuvarlak hatlara sahip yan kısımlar cihaza daha yumuşak ve estetik bir görüm kazandırmış. Önde bakıldığında solda kalan kısımda metal bilek askı yuvası ve bağlantı yuvalarının bulunduğu bölümler yer alıyor. Bağlantı yuvaları da sert bir plastik kapakla koruma altına alınmış. Sağ kısımda ise herhangi bir bağlantı yuvası bulunmuyor.      

Cihaza üstten baktığımızda sağ tarafta kalan açma kapama butonunun hemen önünde sarsıntı önleme tuşu yer alıyor. Deklanşörü çevreleyen zoom halkası aynı zamanda çekilne fotoğrafları da yakınlaştırmaya yarıyor. Üst kısmın ortaya yakın bir yere konumlandırılan mod kadranındaki M,S,A,ve P modları  ileri amatör kullanıcıların bir hayli ilgisini çekecek. Yine mod kadranı üzerinden video modu ve hazır çekim modlarınıda seçmek mümkün.

Üst kısımda en çok dikkat çeken kısımlardan biride flaşın cihaz içine gizlenmiş olması.  Sol tarafta cihazın içine gömülü olan dahili flaş varlığını hiç belli etmiyor.  Flaşı aktif hale getirdiğinizde kendiliğinden yukarı kalkan flaş sistemini çok beğendik

Cihazın alt kısmını çevirdiğimizde çelik malzemeden imal edilmiş üç ayak yuvasının merkezden uzak konumlandırılmış olduğunu görüyoruz. Alt kısmın solunda da bir kapak altında batarya ve hafıza kartı yuvası bulunuyor. Üç ayak yuvasının orta kısımdan uzakta konumlandırılması sayesinde tripod bağladığınızda batarya ve hafıza kartına ulaşmakta bir sorun yaşanmıyor.                  

Cihazdaki tuş yoğunluğu arka kısımda toplanmış. 2,8 inçlik geniş LCD ekran arka yüzeyin büyük bir kısmını kaplamış. LCD ekran 16:9 formatındaki görüntünün tam olarak sığacağı uzunlukta tasarlanmış Normal LCD ekranlardan biraz daha uzun. Siyah gövde üzerindeki metalik gümüş renkteki tuşlar estetik bir görüntü oluşturuyor. Sağ tarafın üst tarafında focus kilidi tuşu yer alıyor.

           

Objektif ve Flaş

Ön kısımdan baktığımızda, sağ tarafa daha yakın konumlandırılan Leica D-Lux 3'ün objektifi cihazın en çok dikkat çeken yönlerinden biri. Yüksek diyaframlı Leica Dc Vario-Elmarit f/2,8-4,9 ASPH, 28 mm geniş açı objektif ile iç mekanlarda ve dar sokaklarda zorlanmadan çekim yapabilirsiniz. Daha çok SLR makinelerde görmeye alışık olduğumuz objektif üzerindeki focuslama seçeneği (manuel, otomatik) D-Lux 3'e de eklenmiş. Aynı zamanda görüntü formatını da objektif üzerinden seçmek mümkün.

Cebinizde taşıyabileceğiniz kadar kompakt bir makine için bu kadar detaya önem verilmesi, D-Lux 3 ü rakiplerinden ayırıyor. Özellikle fokuslama seçeneğinin menüler dışında tutulması çok hoşumuza gitti.  

            

 

Batarya ve hafıza kartı

Leica D-Lux 3,  3,7Voltluk 1150mAh lik Lityum İyon batarya ile çalışıyor. Kapak açıldığında bataryanın düşmesini engelleyen  güvenlik kilidi bulunuyor. Güçlendirilmiş ufak batarya 300 adete kadara fotoğraf çekebiliyor. Flaş kullandığınızda bu sayı daha aşağılara iniyor. Tüm çekimlerin 2,8 inçlik parlak LCD ekranı kullanmak zorunda olduğunuz için bu, batarya ömrünün yeterli olduğunu söyleyebilirim. Seyahat için yedek bir batarya bulundurmakta fayda var.  

Kart yuvası batara ile aynı kapak altında. Cihazla birlikte 64 MB lık dahili hafıza verilmesine rağmen bu alan çok düşük kapasitede olduğu için mutlaka yüksek kapasiteli SD kart almak gerekiyor. Bu cihazın 1024x768/15fps  gibi yüksek çözünürlükte video çektiğini ve RAW formatta da fotoğraf çektiğini düşünürsek, sadece yüksek kapasiteli değil aynı zamanda hızlı bir karta da ihtiyacınız olacak.  bu amaçla incelememizde Sandisk Exterme III 2 GB kık SD kart kullandık. RAW ve JPEG çekimler arasında karttan kaynaklanan herhangi bir hız sorunu yaşamadık. En yüksek çözünürlükteki 16:9 formatındaki videoları da kesintisiz karta yazabildi.

 

Menüler ve Ayarlar

Leica D-Lux 3 te Panasonic'lerden aşina olduğumuz aynı menü yapısı kullanılmış. İki markanın işbirliği yapması modellerinde de büyük benzerlikler gösteriyor.Üç bölümden oluşan menü yapısında ilk bölümde çekimle ilgili ayarlar ikinci bölümde de Play modu var, bu bölümde slide show da kesme kırpma gibi fotoğraf üzerinde birçok işlem yapılabiliyor. Üçüncü bölümde ise makine ayarları yapılmakta. Menülerin sol tarafındaki işaretlerle de hangi konumda olduğunuzu görüyorsunuz.

Büyük LCD ekran sayesinde menülerdeki yazılarda büyük tutulmuş. Menu yapısına alışmak zor değil.

Cihazı iki elinizle tuttuğunuzda menüler arasında dolaşmak oldukça kolay. İlk bölümden en çok ihtiyacınız olan beyaz ayarı , ISO, Çözünürlük ve kalite ayarlarını hızlıca yapabilirsiniz.

 
Kullanım ve Performans

Leica D-Lux 3 için profesyonel Kompakt terimini kullansak fazla abartı olmaz. Gelişmiş özelliklerle donatılmış bu ürün profesyonellerinde yanında bulundurmak isteyeceği ikinci bir makine olabilir

 Leica D-Lux 3, sade hatlarıyla dikkat çekiyor. Ön kısımdaki objektif  SLR makinelerdeki gibi çıkarılabilir gibi duruyor. Objektif üzerine konumlandırılmış focus seçeneği (AF,MF ve macro) ve fotoğraf format ayarı onu rakiplerinde farklı kılmaya yetiyor. Ön kısmın sadeliği göze hoş geliyor fakat grip gibi bir çıkıntı olsaydı, fotoğraf çekerken cihazı daha dengeli tutmak mümkün olurdu. 

Cihaz 1 saniye gibi bir sürede açılıp çekime hazır hale geliyor.  Focuslama hızı  bu sınıftaki bir cihaz için yeterli sayılır, ama daha hızlı olan cihazlar da var. Cihazı M konumuna getirdiğinizde joystik sayesinde enstantene ve diyafram ayarını kolayca yapmak mümkün.

Leica D-Lux 3 rakiplerine göre daha iyi bir fotoğraf kalitesine sahip. Bunda da 1/65” lik sensörün etkisi büyük. Diğer kompaktların aksine fotoğraflar daha soft ve naturel çıkıyor. Cihaz standart ayarlarda fazla keskinlik ve kontrast uygulamıyor. İsterseniz cihaz üzerinden keskinlik, doygunluk ve kontrast ayarlarını arttırıp daha canlı görüntülerde elde edebilirsiniz.

D-Lux 3 te 16:9, 3:2, 4:3 olmak üzere üç farklı fotoğraf formatı bulunuyor.  16:9 formatında panaromik tarzda fotoğraflar çekmek mümkün.  Bazı makinelerde gördüğüm 16:9 formatında cihaz aynı görüntü alanını alttan ve üstten kesiyordu, D-Lux 3 te ise gerçek 16:9 formatının tadını çıkarma şansını buluyorsunuz.

10 MP çözünürlüğe sahip olan D-Lux 3 te JPEG fotoğraflar için üç farklı sıkıştırma seçeneği bulunuyor.  Bu yapıdaki bir cihazın RAW seçeneği de sunması şaşırtıcı. Cihazın RAW kalitesi DSLR cihazlar kadar olmasa da yinede taminkar kalitede.  Tek kare RAW dan yaptığım HDR denemelerinde de iyi sonuçlar aldım.

 Video Çekimi

D-Lux 3,  1280 x 720 @ 15 fps, 848 x 480, 640 x 480, 320 x 240 @ 30/10 fps çözünürlüklerinde video çekebiliyor. 640x480 gibi bir çözünürlük yeterli kaliteyi sunarken D-Lux 3ün 1280x720 gibi çok yüksek çözünürlüklerde video çekmesi dikkat çekici, fakat 15fps hareketli görüntüleri yakalamakta yetersiz kaldığı için denemelerimde  848 x 480/30fps çözünürlüğünü kullandım. Quick time formatında video çeken D-Lux 3 ün video kalitesi oldukça iyi.  Video çekimlerinde Zoom kullanılamaması üzücü bir durum. Video çekimlerinde de 16:9 ve 3:2 formatları kullanılabiliyor.

 Beyaz Ayarı

Leica D-Lux 3 otomatik beyaz ayarı dışında güneş, gölge, Floransan ve ampul ışığı olmak üzere önceden tanımlanmış dört tanede beyaz ayarı seçeneği var, bunların dışında daha hassas çekimler içinde manuel beyaz ayarını kullanabilirsiniz. Otomatik beyaz ayarının  hem iç çekimlerde hem de dış çekimlerde çok başarılı sonuçlar veriyor.

Bir ürünü değerlendirirken onu kendi sınıfındaki ürünlerle karşılaştırmak gerekir. Leica D-Lux 3 te ISO kademeli olarak 3200 e kadar çıkıyor. Her ne kadar cihaz 3200 ISO desteği sunsa da önemli olan yüksek ISO larda gösterdiği performans. Cihaz 400 ISO ya kadar temiz görüntü veiyor ki busunıftaki bir cihazdanda daha fazlasını beklemek haksızlık olur. Hatta 400 ISO da rakiplerine göre daha başarılı olduğunu söyleyebilirm. 800 ISO da kirlilik kendini iyice belli ediyor.
 

Eksileri

- Focuslamada biraz yavaş kalması
- Aşırı parlak ekranın yanıltıcı olması


Akılda Kalanlar
   
- 28 mm den başlayan geniş açılı objektif
- 2,8 inçlik büyük LCD Ekran
- Hazır çekim modları
- 1024x768/15fps ve 840x480/30 fps gibi yüksek çözünürlüklerde video çekmesi
- 28 mm lik geniş açılı objektif
-Titreşim önleme Özelliği
-3:2, 4:3 ve 16:9 fotoğraf formatları
-Manuel Kullanım seçeneği
-RAW+JPEG fotoğraf çekebilmesi
- ISO seçeneğinin 1600 e kadar çıkabilmesi

 
Sonuç

Leica D-Lux 3, kaliteli bir kompakt isteyenler için yi bir tercih oluşturuyor. Hem hazır çekim modları hemde gelişmiş manuel özellikleri ile geniş bir kullanıcı yelpazesine hitap eden biri ürün.Yüksek kalitedeki video çözünürlüğü bir video kamera gibi kullanmanıza olanak sağlıyor.  28mm den başlayan geniş açısı ile dar sokaklarda  ve iç mekanlarda büyük bir avantaj sağlıyor. Rakiplerinden her yönü ile ayrılan bu ürün satış fiyatı olarakta rakiplerinden pahalı.  Bize göre fiyatı biraz daha aşağılarda olsa büyük satış rakamları yakalayabilir.

Galeri örnek fotoğrafları  daha sonra yüklenecektir.  

 

Makina Fotoğrafları

Örnek Fotoğraf

Bu inceleme 8521 kişi tarafından okunmuştur