Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
Untitled Document
Untitled Document
Marka Samsung
Model GX 20
Format DSLR
Efektif Piksel 14.6 MP.
Max. Çözünürlük 4688 x 3120
Min. Çözünürlük 1824 x 1216
Sersör Ölçüleri 23.4 x 15.6 mm
Sensör Tipi CMOS
Sensör Üreticisi SAMSUNG
Otomatik Odaklama Var
Manuel Odaklama Var
Normal Odak Uzaklığı (cm) -
Makro Odak Uzaklığı (cm) -
Flaş Var
Harici Flaş Bağlantı Yeri Var
Flaş Uyum Hızı 1/180 sn.
Flaş Modları Auto, Fill-in, Auto & Red eye, Fill-in
ISO Oranları Auto, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 (1/3EV or 1/2EV step),6400 (User setting)
Beyaz Ayarları Auto, Daylight, Shade, Cloudy, Tungsten, Fluorescent (W, D, N), Flash, Manual, Color Temperature
Diyafram Öncelik Modu -
Min. Diyafram -
Max. Diyafram -
Objektif Zoom Aralığı (mm) -
Dijital Zoom -
Çekim Hızı Önceliği -
Min. Çekim Hızı Bulb.
Max. Çekim Hızı 1/4000sn.
Gecikmeli Çekim 2-12 sn.
Seri Çekim (kare/sn) 3 fps.
Kendi Kendine Çekim Var
Fotoğraf Kayıt Formatları JPEG , RAW , DNG
Kayıt Sıkıştırma Oranları Super Fine,Fine,Normal
Orientation Sensör Var
Oto Fokus Tipi TTL
Metrajlama TTL open-aperture 16-segment,Metering : Multi, Center-weighted, Spot
Pozlama Telafisi +/-3 EV (1/2EV step) , +/-2EV (1/3EV step)
Video Çekimi -
Max. Video Çözünürlüğü
Min. Video Çözünürlüğü -
Video Kayıt Hızı (kare/sn) -
Ses Kayıt -
Bluetooth -
Firewire -
USB Bağlantısı USB 2.0
Video Çıkışı Var
Elektronik Vizör -
Optik Vizör
Mono LCD Ekran Var
Renkli LCD Ekran 2.7 inch
LCD Çözünürlüğü (piksel) 230.000 piksel
Hafıza Kartı Türü SD / MMC - SDHC
Pil-Batarya Türü Lithium ion battery : SLB-1674
Ağırlık 727 gr.
Boyutlar (mm) 142mm × 101mm × 71.5mm
Diğer Özellikler Titreşim Önleme Sistemi,Sensör Temizleme,Canlı Ön İzleme ( live view ),Sensör Toz Uyarı Sistemi,Su, Toz ve Nem Korumalı Gövde,22 bit. A/D Konvertör.


Kont Bilişim Teknolojileri tarafından ithal edilen Samsung GX20 bu sefer ki inceleme konumuz.

Samsung GX20 kendi sınıfındaki en yüksek piksel sayısı ile fotoğraf dünyasına yeni bir boyut getirirken, canlı ön izlemesi (Live view) , ön izlemede 11 farklı fokus noktasından istenen noktaya otomatik fokus yapabilme, piyasadaki tüm dslr lerde karşılaşılabilen sorun olan hot piksel sorununun çözümünü, sensörün fotoğrafını çekerek sensörde toz olup olmadığını veya tozun yerini göstermesi ile sensörünü kendi kendine temizleyebilme özelliği, back fokus veya front fokus hatalı  20 farklı lensi servise gönderip kalibre ettirmeye gerek kalmadan makina üzerinde kalibre edebilme yetenekleriyle donatılmış bir DSLR.

Samsung GX10 yapısı üzerine inşa edilen GX20 Samsung tarafından geliştirilip üretilen  yeni CMOS sensör teknolojisi ile APS-C sınıfının en büyük toplam piksel sayısına (15.1 Mp.) sahip.
Yeni Cmos sensörde elde edilen bu 15.1 mp. lik çözünürlülükte piksel boyutlarında  küçültme yapılmamış olması ile  Samsung  APS-C boyutlu sensörlerde bir ilki başarmış.Bu sayede artan piksel sayısına rağmen küçülmeyen piksel boyutları gürültü ( Noise ) ve Dinamik aralığın en verimli şekilde kontrol edilebilmesine olanak sağlamış.
Yeni sensör hakkında detaylı bilgi aşağıda yer alıyor:

 

GÖVDE

Samsung GX20 nin gövdesi su, toz ve neme karşı dayanıklı, makinanın her türlü ortamda kullanılmasına imkan verecek şekilde üretilmiş.Titanyum alaşımlı bir kafesle iç yapısı sağlamlaştırılmış GX20'nin dışı polikarbon ile sertleştirilmiş kaliteli plastik ile kaplanmış.Bu kaplama ile su ve toz sızdırmazlığı sağlarken titanyum kafes gövdenin sağlamlığı ile hafifliğini bir araya getirmiş.Bu tip suya, toza dayanıklı gövde bir çok profesyonel dslr de bulunmayan ayırt edici üstün bir özellik.

142.2 x 101.6 x 71.1 mm ölçülerindeki gövdenin arka tarafında 2.7 inchlik, 230.000 piksellik lcd ekran bulunuyor.

Gövde üzerindeki tuş yerleşimlerinde GX20 nin bir önceki model GX10 dan farklılığı bulunmuyor.

GX10 nun gövde üzerinde bulundurduğu  OIS ( Optical Image Stabilization ) titreşim önleme sistemi GX20de daha da geliştirilerek kullanıcısına 4 stopluk fayda sağlar hale getirilmiş.Ön-Arka,Sağ-Sol-Dairesel her türlü titreşime duyarlı OIS  ile telephoto lensleri kullanmak veya düşük çekim hızlarında titreşimden kaynaklı flu fotoğraflardan kurtulmak mümkün.

22 bit Analog/Digital konverter ile 12 ve 14 bit dönüştürücülere göre çok daha geniş bir renk derinliği sağlanmış. 22 bit olarak algılanan veriler daha doğal ve dengeli renkler sunduğu gibi bilgisayar başında raw formatlı fotoğrafların işlenmesinde kullanıcısına daha fazla esneklik sunuyor.

Samsung GX20 önceki modeli GX10 gibi saniyede 3 kare olmak üzere 16 raw formatlı fotoğrafı seri olarak çekebilmekte.
Bir çok kullanıcıya fps hızının GX10 daki gibi 3 fps ile aynı olması GX20 de bu konuda geliştirme yapılmadığını düşündürtebilir.Ancak işin aslı hiç de göründüğü gibi değil.
GX10 modelinde en iyi kalite jpeg fotoğrafın dosya boyutu ortalama 2-3 mb. arası, raw fotoğrafın dosya boyutu ortalama 8-12 mb. arasında iken GX20 de en iyi kalite jpeg fotoğraf ortalama 8-11 mb. sıkıştırılmamış  raw fotoğraf ise ortalama 20-25mb. dosya boyutuna sahip.
Bunun anlamı GX20 Gx10 a göre %46 oranında  artan piksel sayısı ile fotoğrafı çekip jpeg de 4-5 misli, raw da 2 misli veriyi makina içinde 22 bit olarak işleyip  saniyede 3 kare raw olmak üzere 16 çekimi, Jpeg de 38 çekimi aralıksız ,seri bir şekilde yapabilmesi işlemcisinin ve buffer nın ne kadar hızlı olduğunun gösteriyor.
Bu çekim hızı elde edilen fotoğrafların dosya boyutu göz önüne alındığında GX20nin sınıfındaki en hızlı makinalardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Samsung GX20 11 AF noktası ve bunların içine yerleştirilmiş  9 tane cross-type (çapraz tip) sensorü ile odaklama işlemini düşük ışıklı ortamlarda bile doğru ve hızlı yapabilmekte.Bu seçilebilir 11 Af noktası live view modunda da aktif olarak çalıştığından GX20 de live view modunda otomatik AF yapılabilmekte.


Cross-type sensorler kontrastı iki yönde birden algılarlar  ve Standart sensörlere göre çok daha hızlı fokus yaparlar..
Makinaların vizörlerinden bakıldığında görmüş olmuş olduğumuz AF noktalarında bu algılayıcılardan (cross-type sensörler) bulunur.Bunların sayısı, makinanın fokus hızını, düşük ışıkta ki fokus performansını ve doğru noktayı fokuslama başarısını doğrudan etkiler.
Bu tip sensörlerin sayıca fazlalığı makinanın yatay ve dikey konumdaki çekimlerinde de aynı oranda kontrast algılama yeteneğini arttırır.Çünkü normal’de fotoğraf makinaları yatay konumda daha başarılı kontrast algılama yeteneğine sahiptirler.


Cross-Type sensörlerinin sayıca fazla olmasının bir faydasıda F/2.8 veya F/4 diyaframa sahip objektiflerde fokus hızının çok iyi bir noktaya çıkmasına sebep olması.Tabii bunun üretim maliyetlerine doğrudan etkisini de unutmamamız lazım.

Live view özelliği yani canlı ön izleme, yeni nesil DSLR de artık standart hale gelmeye başladı.Samsung da GX20 ile dslrde 'live view' li makinalar kervanına katılmış oluyor.

Samsung GX20’nin öne çıkan diğer bir özelliği sensörünü kendi kendine temizleme yeteneği.Nano teknoloji ürünü bir alaşım ile kaplanan sensör, titreşim ile  tozlardan sorunsuz bir şekilde temizleniyor. Ayrıca sensörün fotoğrafını çekip hangi bölgelerin kirlendiğini görmeniz daha sonra elle sadece kirli noktayı temizlemeniz de mümkün.

GX20 nin bence en dikkat çekici yeni özelliklerinden biriside makinamızda kullandığımız objektiflerdeki back-focus , front-focus gibi objektiflerin üretim aşamalarında oluşan ve bizim  sadece yetkili servislerine  kalibre ettirerek çözebildiğimiz AF sorunlu objektiflerin hatasını  "AF Fine Adjustment" menüsü ile servise göndermeden makina üzerinde çözebilmemiz.
GX20, üzerinde bir kez fokus ayarı yapılmış 20 farklı objektifi, o objektif makinaya takıldığında, GX20 o objektifi algılayıp kullanıcısının yaptığı ayarlar ile kullanma imkanı sağlıyor.Böylece elimizdeki AF sorunlu objektiflerimizi yetkili servislere göndermeden kalibrasyonlarını kendimiz yapabiliyoruz.

DSLR kullanıcılarının sıklıkla yaşadığı bir diğer sıkıntı ise makinelerinin sensörleri üzerinde  zamanla oluşan hot pikseller.Üreticiler sensörlerin üretim aşamasından kaynaklanan hot piksel sorunlarında bunların sayıları 5 adeti aşmadıkça müdahele etmemekte, 5 ve daha az sayıdaki hot pikseller normal kabul ediliyor.
Tabii çektiğimiz fotoğraflarda sadece 1 tane bile olsa, hot piksel kullanıcısının canını sıkabiliyor.Hot piksellerin temizlenme işlemi makinaların yetkili servislerince haritalama yöntemi ile yapılabilmekte iken Samsung, GX20 de haritalama özelliğini makinanın menülerinin içine koyarak kullanıcısının dilediği zaman tek bir tuşa basarak sensöründeki hot piksellerden kurtulmasına olanak vermiş.

Yukarıda son üç paragrafda yazdığımız, sensörün fotoğrafını çekip tozların yerini göstererek kendi kendini temizleme özelliği, elimizdeki objektifleri fokus kalibresi için servislerine göndermeden fokus sorunlarını (20 farklı objektif için) makina üzerinde çözebilme yeteneği,sensörümüzde zamanla oluşabilecek hot pikselleri yine makinamızı servise göndermeden çözebilme özelliği, dslr kullanıcılarının en çok karşılaştığı sorunlar olduğu düşünülürse Samsung un GX20 ye koyduğu çözümlerin  ne anlama geldiğini sanırım makinalarında benzeri sıkıntıları yaşamış kullanıcılar daha iyi anlayacaktır.

GX10 da bulunan dijital ön izleme fonksiyonu, GX20 ye de konulmuş.
On-Off düğmesinin 3. işlevi ile aktif hale gelen bu modda çekilen fotoğraf karta yazılmayıp LCD ekranda gösteriliyor. Bu sayede fotoğraf alan derinliği, renk ve pozlama ayarları gibi verilerin ekranda fotoğrafa bakılarak incelenme imkanını sunuyor. Çekilen fotoğrafın karta yazılmaması sayesinde bu işlemi hızlı bir şekilde yapmak mümkün. Ayarlar beğenilirse hemen bu moddan çıkıp aynı ayarlarda fotoğrafı çekmek gibi bir opsiyona sahip olunuyor.Live view modu ile dijital ön izleme modu aynı tuşla çalıştırılıyor.Kullanıcısı bu tuşta hangi özelliği kullanmak istiyorsa gerekli tanımlamayı önceden menü içinde sadece bir kez yapması yeterli.

Çekilen fotoğrafları izleme sırasında INFO tuşuna basıldığında fotoğrafın çekim değerleri (exif) ve histogram grafikleri, istenirse 3 farklı ana renk olarak odak mesafe bilgileriyle görmek mümkün.

GX20 de pozlama ölçümü için Multi-segment ,Center-weighted Average ve Spot ölçüm seçenekleri bulunuyor.Spot ölçüm kadrajın 1/100 lük değerini ölçümleme hassasiyeti gösteriyor.

1/4000 lik shutter hızı, 30 saniye süreli uzun pozlama ve Bulb modu ile kullanıcısına her türlü çekim imkanlarını sunan GX20 de 2 saniye ve üzerindeki pozlamalarda  aynadan kaynaklanabilecek titreşimleri önleyen Mirror lock up işleminin otomatik olarak yapıldığını görüyoruz.

D-LI 50 Lityum-iyon pil ise flaş ve lcd kullanımına bağlı olarak 600 ile 700 arası çekim yapabilmek mümkün.

34 ayrı Custom Functıon seçeneği bulunan GX20 nin bu ayarlarını kullanıcı istediği gibi tanımlayabiliyor. Ayrıca FN tuşu ile seçilebilir 8 ana ayar imkanı daha sunulmuş. Bu ayarların alt gruplarında başka detay ayarlar yapabilme imkanı da var.Bu ayarlar içinde yenilik olarak tek kareden HDR fotoğrafı makina içinde yaratabilmekte mümkün.
Bu 8 ayarlı (değişime en sık ihtiyac duyulan) gruba sadece bir tek Fn tuşuna basmakla girilebilmesi, ayarlara erişimde büyük kolaylık sağlıyor.
Bununla birlikte makinamızın tüm ayarlarını 3 farklı grupla tanımlayabilme imkanınız da menülerde yer almış.Bu 3 farklı tanımlamaya farklı isimler vererek farklı kullanıcılar için farklı ayarlar da yapılabiliyor.

Seçilebilir ayarlar arasında CMOS sensörün nimeti  6400 ıso yu da kullanabiliyoruz.100-6400 ISO' aralığından dilediğiniz değerleri auto olarak tanımlayabileceğiniz gibi işaretliyeceğiniz ISO değerlerinde de vizörde yüksek ISO uyarısı verdirebilmek de  mümkün.
Kısaca GX20'niz siz istemediğiniz sürece tercih etmiyeceğiniz  ISO'yu kullanmadığı gibi istediğiniz değerlerde de sizi yüksek ISO konusunda uyarabiliyor.

Konu 6400 ISo değerinden açılmışken kullanıcısına böyle yüksek ISO değerleri verebilen Samsung un GX20 için kendi üretimi olan yeni CMOS sensöründen de biraz bahsetmekte yarar görüyorum.

Bugüne kadar sensör üreticileri ve bu sensörlerin kullanıldığı makinalarda 10mp.lik CCD veya CMOS APS-C sensörlerin piksel boyutları 5 mikronda tutulmaya çalışıyordu.Ancak üretici firmalar arasında yaşanan piksel savaşları  sensörlerin piksel boyutlarını küçültülerek sayılarının arttırılması ile 12mp. lik sensöre sahip DSLR in piyasa çıkmasına neden oldu.Küçültülen piksellerin daha az ışık toplamasının ortaya çıkardığı gürültü (Noise) sorunu da makina içinde daha fazla gürültü temizleme zorunluluğunu getirdi.Bunun sonucu olarak yüksek ISO değerlerinde çekilen fotoğraflardaki gürültü gereğinden fazla gürültü temizliği (NR) yapılması sonucunu doğurdu.Bir çok makinanın yüksek ISO lu fotoğraflarında yağlıboya tarzında fotoğraflar görmemizin sebebi de bu.Tabii bunun sonucu olarak yüksek ISO da çekilen fotoğraflardaki detay kayıpları katlanılması gereken bir durum oldu.

Samsung GX20 için ürettiği bu APS-C CMOS sensöründe her bir pikseli yine 5 mikronda tutarak piksellerin sayısını arttırmayı başarabilmiş.
Bunu da aşağıda büyütülmüş halini görebileceğiniz fotoğraftaki gibi pikselleri çevreyelen çerçeve boyutlarını azaltarak onları küçültmek yerine sıkıştırma yöntemini kullanmış.Bu sayede pikseller arasındaki boşlukların ortaya çıkardığı veri kayıplarını sıfırlamış.
Bununla birlikte sensör üzerinde yer alan her bir pikselin yüksekliğini azaltıp piksellerin ışık fotonlarını toplayabilmesini sağlayan üzerindeki merceklerin açılarını genişleterek her pikselin daha fazla ışık toplamasını sağlamış.

Bu yeni sensör sayesinde GX20 yüksek ISO değerlerinde bile keskinliğini ve detaylarını kaybetmemiş fotoğrafları 14.6 Mp. lik yüksek çözünürlülükte sunabiliyor.

 


YAZILIM

Samsung GX20 nin kutu içeriğinde RAw fotoğrafları işleyebilmek ve fotoğrafları bilgisayarınızda düzenleyebilmek için çok başarılı bir software ile karşılaşıyorsunuz.CD de yer alan Samsung Master ve RAW işleme programı Samsung Raw Converter 2.0 isimli program aslında yurt dışında profesyonel kullanıcılar için geliştirilmiş 150 usd. ye satılan Silkypix in profesyonel sürümünden başkası değil.
Bu program raw ları oldukça başarılı işleyen, kullanımı kolay ve çok fonksiyonlu, profesyonel isteklere cevap verebilen bir program.150 usd. değerindeki bu yazılımın GX20 ile birlikte ücretsiz verilmesi oldukça şaşırtıcı.
Sonuç olarak Samsung GX20 alan kullacının makinayla beraber piyasadaki en iyi editörlerden birine de ücretsiz sahip olacağını söylemeliyiz.


OBJEKTİFLER

Samsung GX20 lens grubu olarak K bayonete sahip tüm lensleri kullanabilmekte. Schneider D-Xenon ve Pentax ın manuel ve otofokus tüm lenslerini GX20 de titreşim önlemeli (OIS) olarak kullanabilmek mümkün.Pentax ın eski manuel objektifleri gövdeye takılıp makina açıldığında  OIS sistemi kullanıcısına otomatik olarak objektifin fokal uzunluğunu sormakta.Fokal uzunluk girildiği andan itibaren de eski manuel optiklerde titreşim önlemeli (OIS) li olarak kullanılabilmekte.Ayrıca objektif yelpazesi içinde Tamron ve Sigmanın ürettiği lensleride dahil edebiliriz.


KUTU İÇERİĞİ

Ürün satın alındığında kutu içeriği aşağıdaki parçalardan oluşuyor.

Hot Shoe ( Flaş bağlantı yuvası kapağı )
Vizör lastiği ( Makinanın üzerinde takılı geliyor )
Vizör kapağı
Gövde kapağı ( Lens yuvasını koruyan kapak )
USB kablosu
Video kablosu
Program CD si
Askı
D-LI 50 Lityum-iyon şarj edilebilir pil
D-BC 50 Pil şarj cihazı
Güç kablosu (AC Cable)
Kullanım klavuzu ( TR )


SONUÇ

Samsung GX20 üzerinde barındırdığı teknolojik yeniliklerle ve uygun fiyatıyla dikkat çekici bir DSLR.
Profesyonel kullanıcıların her türlü isteğine cevap verebilecek özelliklerle donatılmasının yanı sıra kullanımıda oldukça kolay bir makina.

GX20 nin artıları arasında yeni teknoloji ürünü 15.1 MP.lik sensörünü, su, toz ve nem geçirmeyen gövdesini, 4 stop a kadar etkili OIS (gövde üzerindeki titreşim önleme sistemi), sensör temizleme, hot piksel sorunlarını düzeltme ve objektiflerdeki fokus sorunlarını bertaraf edebilmeyi söylerken eksileri olarak tuş yerleşiminde poz kilit tuşunun ergonomik olmaması ve Türkçe menüye sahip olmamasını söyleyebiliriz.

 

 

Makina Fotoğrafları

Örnek Fotoğraf

Bu inceleme 7635 kişi tarafından okunmuştur