Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
Untitled Document
Untitled Document
Marka Olympus
Model E-3
Format D-SLR
Efektif Piksel 10.1Mp.
Max. Çözünürlük 3648 x 2736
Min. Çözünürlük 3200 x 2400, 2560 x 1920,
Sersör Ölçüleri 4/3
Sensör Tipi NMOS
Sensör Üreticisi Matsushita
Otomatik Odaklama Var
Manuel Odaklama Var
Normal Odak Uzaklığı (cm) -
Makro Odak Uzaklığı (cm) -
Flaş Var
Harici Flaş Bağlantı Yeri Var
Flaş Uyum Hızı 1/250
Flaş Modları anti red-eye,fill in,slow flas
ISO Oranları Auto, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200
Beyaz Ayarları Auto
Cloudy
Custom
Fluorescent
Incandescent
Kelvin
Manual
Shadow
Sunny
(8 positions, 4 manual)
Diyafram Öncelik Modu Var
Min. Diyafram -
Max. Diyafram -
Objektif Zoom Aralığı (mm) -
Dijital Zoom -
Çekim Hızı Önceliği Var
Min. Çekim Hızı 60 sec + Bulb
Max. Çekim Hızı 1/8000 sec
Gecikmeli Çekim Var
Seri Çekim (kare/sn) 5.0 fps
Kendi Kendine Çekim Var
Fotoğraf Kayıt Formatları RAW,JPEG (EXIF 2.2)
Kayıt Sıkıştırma Oranları Standard, High, Super High
Orientation Sensör Var
Oto Fokus Tipi 11-point TTL Phase Diff
Metrajlama 49-zone Multi-pattern
Centre weighted
ESP Digital
Spot
Pozlama Telafisi -5 to +5 EV in 1, 1/2 or 1/3 EV steps
Video Çekimi -
Max. Video Çözünürlüğü
Min. Video Çözünürlüğü -
Video Kayıt Hızı (kare/sn) -
Ses Kayıt -
Bluetooth -
Firewire -
USB Bağlantısı USB 2.0 Hi-Speed
Video Çıkışı Var
Elektronik Vizör -
Optik Vizör Var
Mono LCD Ekran Var
Renkli LCD Ekran 2.5-inch,Flip-up
LCD Çözünürlüğü (piksel) 230,000
Hafıza Kartı Türü Compact Flash (Type I or II), xD Picture Card
Pil-Batarya Türü Lithium-Ion rechargeable
Ağırlık 800 g.
Boyutlar (mm) 142 x 116 x 75 mm
Diğer Özellikler Magnezyum Gövde
Su ve Hava İzolasyon Korumalı Gövde
Titreşim Önleme Sistemi (Gövde)
Live View
Sensör Temizleme
150.000 Çekimlik Shutter Garantisi.


Olympus firmasının fotoğraf severlere sunduğu yeni E-3 ün detaylı incelemesi çok yakında sitemizde yapılacaktır.

Olympus E-3 dijital SLR fotoğraf makinesi 1/8000 saniye çekim hızı ile kullanıcıların en kritik anları çekebilmelerine olanak tanıyor. Olympus E-3 dijital SLR kameranın 10 megapiksel resim çözünürlüklü High Speed Live MOS görüntü algılayıcısı ve Olympus’a özgü TruePic III görüntü işlemcisi bulunuyor. Ayrıca, profesyonel Olympus E-3 D-SLR kamera 5 EV adıma eşdeğer gelişmiş dahili görüntü sabitleme sitemi sayesinde kamera sarsıntısından kaynaklanan bulanık fotoğrafların önüne geçiyor. Kameranın  görüntü sabitleme sistemi Supersonic Wave Drive (SWD) fonksiyonunu kullanıyor. Görüntü sabitleme sistemi iki modda çalışıyor: İlk modda sistem x ve y koordinatlarında, spor fotoğrafçılığı için ideal olan ikinci modda ise sadece y koordinatında hareket ediyor.

Olympus E-3 dijital kameranın otomatik odaklama özelliği tamamen çift eksenli ve yüksek hızlı 11 noktaya AF sistemine dayanıyor. Dikey ve yatay sensör hatları toplamda 44 farklı veri noktası elde edilmesini sağlayarak odaklamanın son derece doğru ve hassas bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanıyor

Olympus E-3 dijital fotoğraf makinesinin Live View canlı izleme özelliği ile son derece esnek çekimler gerçekleştirilebiliyor. Kameranın 2.5 inç büyüklüğündeki HyperCrystal döner LCD ekranı sayesinde çekimini yaptığınız nesne ile kontağınızı kaybetmeden ister yer seviyesinde ister kamerayı başınızın üzerine kaldırarak rahatlıkla fotoğraf çekebiliyorsunuz

Kullanıcılar kameranın optik vizörünü kullanarak da fotoğraf çekebiliyor. Kameranın optik vizörü kompozisyonu %100 olarak yansıtıyor. Olympus E-3 mevcut en etkin toz ve tanecik koruma sistemi olan SuperSonic Wave Filter özelliğine sahip. 

İncelememiz sonuçlanıncaya kadar E-3 ü hakkında size aktaracağımız bilgiler bununla sınırlı.

 Olympusun E-3 için hazırladığı basın bültenlerindeki bilgilerden bir kısmını sizlere  ön bilgilendirme amacıyla aşağıda aktardık.

Olympus E-3 ün sitemizce yapılacak detaylı incelemesi tamamlandığında bunu sitemizde ayrıca duyuracağız.

 


Olympus E-3


İleri AF (autofocus) sistemi ve yeni ZUIKO DIGITAL SWD (Süpersonik Dalga Sürücü) lensleri ile, fotoğrafçılara gerçek bir ayrıcalık vermek için dünyanın en hızlı* autofocus hızları da sağlanabiliyor. 1/8000inci saniyeye kadar örtücü hızı, 5 kare/sn ardışık çekim (patlama modunda 19 kare RAW arabirimle) ile birleşerek, E-3 fotoğrafçılara kesin sonuçlar verebilmek için önemli bir dönüm noktası oluyor.

Birçok değişik çekim koşulunda en iyi görüntü kalitesini garanti ederek, bu yeni profesyonel model güçlü yerleşik görüntü sabitleyici ile de birleşiyor; 5 EV adıma denk oluncaya kadar fotoğraf makinesinin sallanmasından dolayı oluşabilecek bulanık sonuçları telafi ediliyor.  Bu özellikler 10 Megapiksel Yüksek Hızlı Live MOS sensör ve Olympus’un TruePic görüntü işlem motoru ile tamamlanıyor. Dijital fotoğrafçıların gereksinimlerine göre özel olarak üretilmiş ZUIKO DIGITAL lensler ile birlikte, fotoğrafçılar her seferinde optimal sonuçlar alacakları konusunda güven duyabiliyorlar.

Aynı zamanda, fotoğraf makinesinin Canlı Görüntüleme olanakları çekimde daha çok yönlülük yaratmak için özgürlük sağlıyor; konuya  bir gözünüzle bakmak da isteseniz veya kafanızın üstünde veya çok aşağıda kalan bir yeri de çekmek isterseniz – kompozisyonlar çok açılı 2.5”/6.4cm HyperCrystal LCD ekranda kolaylıkla çerçevelendirilebilinecektir, bu yolla fotoğraf makinesindeki ayarlar da doğru zamanda aynen gösterilir.

Bunların da ötesinde,  her koşulda %100 kapsama sağlayan vizör ile mümkün olan en iyi görüntüyü garanti eder. Su sıçramalarına karşı dayanıklı tasarım, açık havada çekimlerinde korumayı mümkün kılar. Kablosuz flaş kontrol opsiyonu ayrıca profesyonel kullanıcılar için geliştirilmiştir. Ve bu model Süpersonik Dalga Filtresi toz koruma sistemi içerdiği için, kullanıcılar hangi durumunda bulunurlarsa bulunsunlar rahat edeceklerdir.  Opsiyonel ergonomik Power Grip HLD-4 fotoğrafçıların zamanını arttırır ve resim çekerken pil değiştirme ihtiyacını azaltır.

2007 sonu itibariyle fotoğrafçılar için kesin çözüm piyasaya sürülecektir, ve en yüksek seviyede hız, sağlamlık ve tabiki benzeri olmayan görüntü kalitesi sağlanmış olur.

Hız

E-3 dünyanın en hızlı* autofocus sistemini sunar. Doğru odaklamanın en iyi şekilde hesaplanması için toplam 44 farklı veri noktası vermek için, hem yatay ve hem dikey sensör çizgileri ile tamamen biaksiyal olan yüksek hızlı 11 noktalı AF sistemi üzerine kurulmuştur. Ayrıca, piksel multiplikasyon teknolojileri düşük ışıkta (ISO 100’de -2EV) performansı arttırmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda, 1/8000inci saniyeye kadar hızlı obtüratör hızları, hareket ne kadar hızlı olursa olsun her anı yakalar. Böylece kullanıcıalara her anın kıymetli olduğu durumlarda avantaj sağlar, tam Megapiksel modunda 5 kare/sn’ye kadar çekim hızları mümkündür (patlama modunda 19 kare RAW arabirim ile).

Görüntü kalitesi

Fotoğraf makinesinin sallanmasından dolayı oluşabilecek bulanıkları gidermek amacı ile Olympus E-3 yerleşik görüntü sabitleyici sistemi geliştirmiştir. Çok etkilidir ve yeni Süpersonik Dalga Sürücü’den yararlanır. Bu her zaman daha keskin fotoğraflar ifade etmektedir – ve 5 EV adıma kadar telafi için tripod kullanmaya daha az gerek duyulur. Görüntü sabitleme sistemi iki modda işlem verir: bir tanesi x ve y eksenlerinde çalkalamayı sağlar, diğeri ise spor fotoğrafçılığında hareket eden konuları takip etmek için ideal olan sadece y eksenini sabitler.

Fotoğraf makinesinin mükemmel görüntüleme performansına önemli ölçüde katkıda bulunan bir diğer özellik ise 10 Megapiksel Yüksek Hızlı Live MOS sensör’dür. İleri TruePic III görüntü işlemcisi ile entegrasyonu sayesinde, yüksek görüntü kalitesi daha da ileriye taşınır; görüntü kirliliğinin giderilmesi geliştirilir, yeniden renk üretimi sağlanır, ve daha süratli işlem hızı ortaya çıkar. Ve devamlı ödül almakta olan ZUIKO DIGITAL lens sınıfındaki diğer lensler ile beraber, bu fotoğraf makinesi her görüntüyü bir esere çevirir.

Canlı Görüntüleme

E-3, çok açılı 2.5”/6.4cm HyperCrystal LCD ekranda kullanıcılara Canlı Görüntüleme’nin rahatlığını sunuyor. Bu en alışılmadık perspektiflerden gerçekten eşi olmayan çekimler alınmasına olanak veriyor, çünkü tamamen yeni çekim stilleri ile deney yapılabiliniyor. Fotoğrafçılar vizöre bağlı kalmadıkları için daha fazla olanak deneyebiliyor ve görebiliyorlar. 5x, 7x ve 10x LCD büyütme seçeneği sayesinde, makro çekimler esnasında doğru odaklama daha da kolaylaşmış oluyor. Buna ilave olarak, Gölge Tanıma Teknolojisi (SAT), Beyaz Denge ve Poz Telafisi efektleri doğru zamanda doğrudan LCD ekranda görüntülenebiliyor; gerçekten elde edeceğiniz pozu böylelikle görmüş oluyorsunuz.

Güvenilirlik

E-3 vizör performansını da en üst sınıfa çıkarıyor. Tam performans seviyesinde %100 kapsama, ve 1.15 büyütme ile, çerçeveleme vizör ile dahi çok basit oluyor.

2003 yılında dünyanın ilk toz önleme sisteminin geliştirilmesinden bu yana, Olympus sürekli olarak bu sistemi ileriye götürmeye devam etmiştir, böylece bugün hala dünyanın mevcut olan en etkili çözümü durumundadır. Eleştirmenlerce beğenilen Süpersonik Dalga Filtresi becerikli bir şekilde Live MOS sensörü toza ve yabancı parçalara karşı korur; böylece görüntü kalitesinden ödün verilmez, ve bu Olympus’un görüntüde mükemmelliyete olan uzun süreli bağlılığının sembolüdür.

Yapısında magnezyum bulunan gövdesi, toza ve su sıçramalarına karşı koruma sağlaması, E-3’ü her yerde yanınızda götürebilmenizi sağlar: Yağmurlu bir futbol maçında veya tozlu yollarda olmanız birşey değiştirmez. Güç gripi ve geniş lens seçenekleri aynı şekilde korunmaktadır, yani E-3 ne koşulla karşılaşılırsa karşılaşılsın yavaşlamadan bir sonraki vazifeye hazırdır. 150,00 işlemlik obtüratör ömrü ile de, profesyoneller bu modelin aşırı güvenilirliğini takdir edecektir.

İdeal seçim

Doğal olarak, düşük ışık koşulları, çekim yapma olanaklarının sonu olamaz. Dahili flaş (GN13)’e ek olarak, Olympus yeni FL-36R ve FL-50R kablosuz kontollü flaş üniteleri sunar; üç gruba kadar ışık koşulları önemli ölçüde geliştirilir.

İlaveten, E-3 kusursuz otomatik beyaz dengeye sahiptir. Hibrid tespit sistemi ile, beyaz denge sensörü görüntü sensörü ile birlikte çalışır. İki farklı kaynaktan gelen renk bilgisinin birleşimi ile de, hayret verici gerçek renklerin reprodüksiyonu oluşur.

Tam bir D-SLR sistemi

Four Thirds Sistemi üzerine kurulmuş E-3 dijtal fotoğrafçılığın özel taleplerini optimize eder, fotoğrafçılara üstün seviyede esneklik ve özgürlük sunar. Diğer üreticilerin ürünleri ile de uyumlu olması kullanıcıların güvenebilecekleri, gelecek için bir yatırım yapıldığını garanti eder. Şu an 32 lens ve üç lens dönüştürücü mevcuttur, ve bir çoğu sürekli ödül kazanmakta olan dijital SLR fotoğrafçılığın özel istekleri için tasarlanmış ve ZUIKO DIGITAL sınıfına aittir.  Bunların dışında, Four Thirds fotoğrafçıların hareket kabileyetini ve kontrol yeteneğini arttıran daha küçük ve hafif lens yapımını mümkün kılar, böylece harika sonuçlar elde etme şansı çok daha artmış olur.
 
Dünyanın en hızlı autofocus hızlarını* getiren ve daha yeni piyasaya çıkan ZUIKO DIGITAL SWD modelleri, ve E-Sistem sınıfının diğer birçok lens ve aksesuar üyesi sayesinde, fotoğrafçılar E-3 ile fotoğraf tecrübelerini kişiselleştirebilirler. Kablolara olan ihtiyacı ortadan kaldırmak amacıyla, Olympus FL-36 ve FL-50 flaş ünitelerini de sunmaktadır.  Ve uzun zamanlı vazifelerininiz için, HLD-4 Güç Gripi de uzun pil ömrü sağlar, ve elverişli olarak yan tarafında yatay kadar dikey resimleri de kolaylıkla çekebilmek için obtüratör serbest bırakma düğmesi taşır.  İki eye-cup (DE-P3 and DE-N3) da fotoğraf makinesinin dioptri düzeltme ayar olanaklarını genişletmek amacıyla mevcuttur. Diptri 3m-1 aşağı veya yukarı kaydırılır, geniş toplam dizinin -6m-1 den +4m-1 e kadar uzanması mümkündür. Ayrıca, opsiyonel FS-3 Odaklama Ekranı görüntü alanını çerçevelemede 4x6 bölüme ayıran, vizörde ızgara çizgili mat ekran oluşumunu sağlar (satın alma ve kurulum sadece Olympus Servis Departmanı tarafından uygulanabilir).
 


* D-SLR fotoğraf makineleri için değiştirilebilir lensler arasındadır. Olympus ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm, 1:2.8-4.0 SWD ve E-3 ile birleşiminde, 17 Ekim 2007 itibariyle, Olympus tarafından yapılan ankete göre.

 


Olympus E-3 te diğer dikkat çekici özelliklere göz attığımızda ise


Yeni 11 nokta AF otomatik odaklama sistemi,
1/8000 san. yüksek hızlı obtüratör,
5 kare/sn, ile 16 RAW lık seri çekim imkanı,
gövde üzerinde  görüntü sabitleyici,
10 MP Live MOS sensör,
Yeni True Pic III ile görüntü işlemci,
Canlı ön izleme, çok açılı HyperCrystal LCD ekran,
Beyaz dengenin önceden kontrol ve poz telafisi yapılabilmesi,
%100 görüntü alanı ile geniş optik vizör,
toz giderme sistemi,
toz ve su sıçramalarına karşı dayanıklı magnezyum gövde,
doğrudan fotoğraf makinesinden kablosuz flaş kontrolü
ISO 100-3200 arası hassasiyet,
İki sensör ile doğru Beyaz Denge yapabilme,
Aynı zamanlı RAW ve JPEG yazım
Yüksek hızlı USB 2.0
İki bellek kartı yuvası (xD Picture Card ve Compact Flash için)

özelliklerini sıralayabiliriz.

ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 veya 12-60mm objektif ile kit olarakta alınabilen Olympus E-3 ün kutu içerinde aşağıdaki ürünler bulunuyor.

 BLM-1 Batarya
 BCM-2 Şarj Cihazı
 USB Kablosu
 Video Kablosu
 Omuz Askısı
 Kullanma Kılavuzu
 Garanti Belgesi
 BC-1 Gövde Kapağı
 OLYMPUS Master 2.0 yazılım cd. si.

Makina Fotoğrafları

Örnek Fotoğraf

Bu inceleme 7077 kişi tarafından okunmuştur