Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
Untitled Document
Untitled Document
Marka Canon
Model 40D
Format DSLR
Efektif Piksel 10.1Mp.
Max. Çözünürlük 3888 x 2592
Min. Çözünürlük 2816 x 1880, 1936 x 1288
Sersör Ölçüleri 22.2 x 14.8 mm
Sensör Tipi CMOS
Sensör Üreticisi Canon
Otomatik Odaklama Var
Manuel Odaklama Var
Normal Odak Uzaklığı (cm) -
Makro Odak Uzaklığı (cm) -
Flaş Var
Harici Flaş Bağlantı Yeri Var
Flaş Uyum Hızı 1/250
Flaş Modları Auto, On, Red-eye reduction
ISO Oranları 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 (H)
Beyaz Ayarları Auto, Cloudy, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent, Shade, Tungsten, User Set Color Temperature
Diyafram Öncelik Modu Var
Min. Diyafram -
Max. Diyafram -
Objektif Zoom Aralığı (mm) -
Dijital Zoom -
Çekim Hızı Önceliği Var
Min. Çekim Hızı 30 sec + Bulb
Max. Çekim Hızı 1/8000 sn.
Gecikmeli Çekim Var
Seri Çekim (kare/sn) 6.5 fps or 3 fps up
Kendi Kendine Çekim Var
Fotoğraf Kayıt Formatları RAW, sRAW,JPEG
Kayıt Sıkıştırma Oranları Fine, Normal
Orientation Sensör Var
Oto Fokus Tipi Multi-BASIS TTL, 9 focus points
Metrajlama 35 area Eval, Center weighted, Partial, Spot
Pozlama Telafisi -2 to +2 EV in 1/3 EV or 1/2 EV steps
Video Çekimi -
Max. Video Çözünürlüğü
Min. Video Çözünürlüğü -
Video Kayıt Hızı (kare/sn) -
Ses Kayıt -
Bluetooth -
Firewire -
USB Bağlantısı USB 2.0
Video Çıkışı Var
Elektronik Vizör Yok
Optik Vizör Var
Mono LCD Ekran Var
Renkli LCD Ekran 3.0 inch
LCD Çözünürlüğü (piksel) 230,000
Hafıza Kartı Türü Compact Flash (Type I or II)
Pil-Batarya Türü Canon 1390mAh Li-Ion
Ağırlık 822 g
Boyutlar (mm) 146 x 108 x 74 mm
Diğer Özellikler Magnezyum Gövde, Sensör temizleme, 14 Bit A/D Konvertör, Live View (Canlı Ön İzlemede manuel AF)


Canon EOS 40D

 
Canon EOS 40D,Canon nun daha önce piyasaya çıkardığı 20D, 30D modellerinin devamı niteliğinde olan bir ürün.
 
10 Mp. lik CMOS görüntü algaçlı ve DIGIC III işlemciye sahip bu ürün sağlam dış yapısını magnezyum alaşım malzemeden imal edilmiş gövdesine borçlu.Ele oldukça iyi oturan ve kaliteli dış plastik kaplaması ile dikkat çeken ürün giriş seviyesi ile profesyonel sınıf arasında orta seviye sınıfı hedefliyor.40D'nin yapı kalitesi giriş seviyesi dslr'lara göre çok daha kaliteli .Profesyonel stil shutter mekanizmasi çok daha uzun shutter ömrüne sahip, canon tarafından söylenen rakam 100 bin, ki bu rakam giriş seviyesi model olan 400d'nin iki katı.
 
GÖVDE

Cihazın grip kısmı çok iyi tasarlanmış ve ağırlığı da oldukça dengeli. Kullanıcı dilerse grip kısmının altına ekstra bir batarya grip bölümü monte edebiliyor(BG-E2,su sıçramalarına dayanıklı olan modeli BG-E2N ve WFT-E3/E3A wireless aktarım yapabilen grip modelleri mevcuttur).
EOS 40D , 146 x 108 x 74 mm ebadlarında ve gövde ağırlığı 740 gr civarında.İdeal çalışma ısısı olarak 0-40 derece değerleri verilmiş.

Makinanın ön cephesinde kırmızı göz engelleme işlevine sahip küçük bir ışık grip bölümü ile objektif yuvası arasında yer alıyor. Bu ışık aynı zamanda kendi kendine çekimde de geri sayım uyarı işlevini görüyor. Güç kablosunun bağlantı yuvası grip bölümünün alt kısmında harici bir kapak altında , makinanın sağ tarafında ise USB 2.0 Hi-Speed, Video out, uzaktan kumanda ve stüdyo flaş bağlantı yuvalarını örten kauçuk kapak yer alıyor.

Objektif yuvasının sağ tarafında dahili flaşın yukarı doğru açılmasını sağlayan bir buton, objektif kilit butonu ve alan derinliği butonları bulunuyor.

Metal objektif yuvası EF objektifler ve özel EF-S objektiflerle uyumlu.Metal yuva üzerinde yer alan kırmızı ve beyaz noktalar bu lenslerin takılmasına rehberlik etmesi için konulmuş.
Makinanın diğer tarafında ise CompactFlash bellek kartı yuvası bulunuyor.Bellek yuvasının altında ise Lithium-Ion BP-511A şarj edilebilir pil yuvası bulunuyor.40D nin ağırlığı pilleri ile birlikte 822 gr. civarında.

Optik vizörün hizasında yukarda harici flaş bağlantı noktası yer alıyor.
Kameranın üst kısmında bulunan küçük LCd ekranında çekim öncesi bilgileri görmek ve bunları ayarlamak mümkün ayrıca karanlıkta ekranı aydınlatmak için bir buton, AF ve beyaz ayarı butonu, kayıt hızı butonu, ışık hassasiyeti butonu ve son olarak da poz ölçümleme ve flaş düzeltme butonlarıda küçük lcd nin hemen önünde bulunuyor.Çekimin hemen ardından fotoğrafa zum yapma butonuda bu ekranın altında yer alıyor.Bu butonların çift işlevleri olduğunuda belirtelim.Optik vizör -3.0 - +1.0 diyoptri ayarlı olup vizörün görüntüyü %100 oranında yansıtamadığınıda hatırlatalım. Optik vizör %95 oranında kadrajı sunabilmekte .Giris seviyesi kameralarin optik vizorleriyle karşılaştırıldığında, çok daha rahat çekim yapabildiğinizi gorebiliyorsunuz .
 
Makinanın arka tarafında bizleri 3.0 inch büyüklüğündeki 230,000 pixel LCD ekran karşılıyor.7 parlaklık ayarı mevcut olan ekranın altında çekilen fotoğrafı izleme,fotoğrafı silme,Jump tuşu ile birlikte info ve picture style butonları yer alıyor.Hemen sağında ise makinayı açma/kapama tuşu bulunuyor.Ekranın sağında büyük ayar çarkı ve hemen üzerinde joystick bulunuyor.Lcd ekranın sol üst kısmında menü ve print butonu yer almakta.

Canon EOS 40D dijital SLR fotoğraf makinesi 0.15 saniye gibi bir açılış süresine sahip.Cihaz bekleme konumunda ikende aynı hızda açılabildiği için herhangi bir gecikme söz konusu olmadan çekime başlanabiliyor.
Optik vizörden bakıldığında dokuz adet odaklama noktası görülüyor. Bu noktalar görüntü alanında dağıtılmış.İstenirse bu dokuz noktadan herhangi birinin seçimi joystik yardımıyla yapılabilmekte.
 
40D geniş tampon belleği sayesinde jpeg te aralıksız çekim yapabilmekte Raw da ise 17 kare yi ardı ardına çekebilmekte.Tabi bu hıza hızlı bellek kartları ile ulaşılabiliyor.40D ayrıca saniyede 6.5 poz(pratikde 6.25 adet) çekebilmekte.. giriş seviyesi modellerde bu rakam 3.. eğer ki hareketli objeleri çekiyorsanız, yüksek çekim hızının yanında 1/8000 ulaşan deklanşör hızı her türlü hareketli ve hızlı çekimi mümkün kılıyor.

EOS 40D ile çekimler tek bir mod geçiş butonu kolaylığı ile “Program AE (Tam Otomatik, Portre, Manzara, Yakın Çekim, Spor, Gece Portre, Flaşsız, Program), Çekim hızı öncelikli AE, Diyafram Öncelli AE, Alan derinlikli AE, Manuel” seçimlerinin yanı sıra ayrıca tanımlanabilen 3 user def. eklentisi ile kişiye özel ayarlarada imkan tanımakta.

40D, fotoğrafa istediğiniz effect'leri verebilmeniz için profesyonel body'lere yakın imkanlar tanımakta.Makinada birçok fotoğraf efektinin yanısıra diyafram ve enstantane oncelikli çekim modları, ölçüm varyasyonları ve flash kontrol opsiyonları ile istenileni verebilen bir kamera niteliginde.
Picture Styles fonksiyonları netlik, kontrast, renk sıcaklığı ve renk tonu konusunda kendi içinde ayar seçeneklerine sahip. Siyah beyaz fotoğraflarda yeşil, mavi ve turuncu renklerde renk filtresi uygulama seçeneği ile P/S ta yapılabilecek bazı uygulamaları makina üzerinden yapmak da mümkün.Kullanıcı isterse picture style menüsü ile fotoğraflarına degişik effect'ler kazandırabiliyor.Canon'un digital photo professional programında da aynı özellik mevcut,eger ki raw formatında çekim yapılmışsa.

Raw formatında doğru pozlamayı yapıp, uygun alan derinligi verildikten sonra yazılım sayesinde fotoğraf ile istenildigi gibi oynanabilecegi bir gercek.
Bunun bana gore cevabı ,üst duzey profesyonel kameralarla, 40D gibi orta sınıf dslr'ler arasındaki farkları en aza indirme çabası ve pazara daha cok
ozellikli bir kamera sunmaya çalışılması ki kalite ve kullanışlılık açısından picture style özelligi son derece başarılı sonuçlar vermekte . Her ne kadar raw formatının bana verebileceklerini bilsem de, picture style fonksiyonu ile ayarları degiştirerek çekim yapmak oldukça zevkli.
Peki raw formatında çekim yapan insanlar için bu ozellik ne kadar onemli olacak , picture style'dan uygun olanını tahmin edip, çekim yapmakla bilgisayar başında rahatlıkla ve hızla degiştirilebilen picture style menüsünden ayarları değiştirmek arasında farklar var.
Benim deneyimlerime göre; picture style menüsünden istediğim modu seçip, raw formatında çekmem sonucunda, bilgisayar başındayken çok daha rahat amacıma ulaşabilmemi kolaylaştırdı.DPP yazılımının buna imkan vermesi karanlık oda işlemlerinin daha hızlı yapılmasına olanak sağlıyor.
Picture style menüsünde; standart, portre, manzara, natural ve güvenilir modları bulunmakta.. herbir modun içerisinde keskinlik, kontrast, renk doygunluğu ve renk tonu bölümleri bulunmakta.
Belirtmek gerekiyor ki, herbir picture style modunun farklı keskinliği, kontrast, renk doygunluğu ve renk tonlamasi var.. mesela manzara modu secildiginde; bir portre
moduna göre çok daha keskin ve renk doygunluğu olan fotoğraf elde edilebiliyor.
 
Canon EOS 40D, 22.2 x 14.8 mm RGB filtreli CMOS sensör, 3/2 oranlı toplamda 10.5 milyon piksel çözünürlüğü ile 10.1 milyon piksellik fotoğraflar çekebilmekde.

 
ISO

Noise konusunda sınıfında en başarılı çekimleri yapabilen 40D' de

• Auto (100 to 400)
• ISO 100
• ISO 125
• ISO 160
• ISO 200
• ISO 250
• ISO 320
• ISO 400
• ISO 500
• ISO 640
• ISO 800
• ISO 1000
• ISO 1250
• ISO 1600
• ISO 3200

ıso seçenekleri bulunmakta.

30sn.+bulb tan 1/8000 sn. ye ye kadar shutter hızı olan 40D nin flaş senkron hızı ise 1/250sn. ile sınırlı.
sRGB ve Adobe RGB renk uzay seçeneği bulunan makina da

• Sharpness :  0 -  7
• Contrast  : -4 - +4
• Saturation: -4 - +4
• Color tone: -4 - +4 değerleri arasında ayar yapılabilmekte.
 
4 adet ölçüm moduna sahip makinada 35 noktadan ölçüm alan Evaluative,merkezin 9% u ile partial ,merkezin 3.8% ile spot ve merkez-ağırlıklı ölçümleme(Center-weighted average) sistemleri bulunmakta.

Karanlık ortamlar için AF ölçümü yardımcı ışık ile desteklenmiş.

40D beyaz ayarı konusunda da kullanıcısına yeterli seçenekleri sunuyor.

• Auto (3000 - 7000 K)
• Daylight (5200 K)
• Shade (7000 K)
• Cloudy (6000 K)
• Tungsten (3200 K)
• Fluorescent (4000 K)
• Flash (6000 K)
• Custom (2000 - 10000 K)
• Kelvin (2500 - 10000 K in 100 K aralıklı)

Çekilen fotoğraflar 3.0 inç büyüklüğündeki LCD ekran üzerinde izlenebiliyor. LCD ekranın görüntü kalitesi ve netliği orta seviyede olup,joystickin yardımı ile görüntüler rahatlıkla idare edilebiliyor.Çekilen fotoğrafları bu aşamada 10X e kadar büyütüp detaylı izleme imkanı da var.

INFO butonuna basıldığı zaman ekranda histogram beliriyor. Menü aracılığı ile bu histogramın ışık veya RGB değerlerine göre gösterimleri arasından seçim yapılabiliyor. JPEG çekim esas alınarak exif bilgilerinin bir kısmı okunabiliyor.
DIGIC III işlemcisi sayesinde hızlı bir CF kartına aralıksız 17 RAW çekebilen 40D nin 1gb.lık hafıza kartı esas alındığında çekim adedi(İso 100 için) 152 civarında.İso değeri arttıkca,çekim sayısı azalıyor.
 
40D nin BP-511A lithium ion pili ile CIPA standartlarına göre live view modu kapalı iken 800 adet fotoğraf çekebildiği katalog verilerinde yer almakta.
 
PAKET İÇERİĞİ

Canon EOS 40D ürün paketinden;

- Canon EOS 40D D-SLR dijital kamera
- Boyun askısı
- Pil şarj cihazı
- USB bilgisayar bağlantı kablosu
- Video bağlantı kablosu
- BP-511A lithium pil
- Yazılım CD’si
- Kullanım klavuzu
- Garanti belgesi çıkmakta.

Elimde Tokinan'nın 12-24mm f/4 Pro ATX IF DX lensi ile Canon'un EF 50mm f/1.8 lensleri mevcutdu.
Tokina 12-24 f/4,birçok durumda çektiğim fotoğraflardan istediğim sonucu almamı sağladı.30D'ye göre geliştirilmiş AF mekanizması ile lensin orta hızlı netleme mekanizması birleşince,loş ortamlarda dahi kesin netleme ile neticelenen çekimlere imza attım.

Ters ışıkda CA (mor saçılma) etkisinin zaman zaman oluşmasını saymazsam,40D ile iyi bir ikili olduklarını söylemeliyim.
Diğer kullandığım 50mm f/1.8 prime lensi ise gerek fiyat/performans gerekse optik performans olarak çok iyi buldum.

USM olmamasına rağmen çok isabetli çekimlere imza attı.Geniş diyafram açıklığı sayesinde müthiş bir bokeh oluşturabilen lensin f/1.8'de yeterli,f/2.8'de gayet iyi ve f/5.6'dan sonra mükemmel optik performans sunduğunu belirtmek istiyorum.

40D'nin kullanımını gayet iyi bulduğumu,ne istediğini bilen birçok fotoğrafseveri memnun edeceğini söyleyebilirim.
Makina'nın eksik gördüğüm yönlerini yazacak olursam,
40D nin kullanım özellikleri arasında çekim sırasında ufuk çizgisinin hizalanmasına yardımcı olan Grid çizgilerinin olmaması bence bu özelliklere sahip bir makinada olması gereken bir özellikti.Grid çizgileri RAW ların işlendiği DPP ( Digital Photo Professional ) yazılımı içerisinde var ancak bu noktadan sonra yapılacak düzeltme işleminin fotoğrafın croplanması anlamına da geleceği kesin.

Makinanın üzerindeki User tanımları içerisinde ISO değerininde tanımlanabilmesini de tercih ederdim.En azından iki kademeli açılan off-on-on1 anahtarlarından birinin makinayı tanımladığımız şekilde açılmasına imkan tanıması seçenek olarak sunulabilirdi.

User da yapmış olduğunuz ayarlara güvenip karanlık ortamlarda yüksek ıso daki çalışmalarınızdan sonra makina kapatılıp tekrar açıldığında da en son çekilen ıso ayarı ile açıldığı için dikkat edilmediği takdirde gündüz gün ışığında bile yüksek ıso değerlerinde farkında olmadan çekim yapmak ihtimal dahilinde.
Çekim sırasında beyaz ayarı, iso değeri ve ölçüm modunun da tıpkı diyafram ve enstantane ayarlarının değiştirilebildiği gibi viewfinder'dan bakılarak da ayarlanabilmeli idi.
 
 

SONUÇ

30D'nin devamı niteliğindeki 40D'de bir çok yeni özellikler bulunmakta.Artan çözünürlüğün yanında,büyüyen LCD'yi,digic 3 işlemciyi,özel antistatik kaplamalı ve toz önleme sistemine sahip CMOS sensörü sayabilirim.

30D'de 0.90x büyütmeye sahip olan vizör,40D'de daha aydınlık ve 0.95x büyütmeye sahip bir vizör ile değiştirilmiş.
Gövde yapısı 30D'ye ilk bakışta benzese de,boyutlarındaki birkaç mm'lik artışlardan ziyade,elde daha kolay tutuşa imkan veren gövde kaplaması ile 40D,kaliteyi bir adım öne taşımış bulunuyor.

Live Viwe (Canlı ön izleme) fonksiyonunu kullanmadım fakat öyle görünüyor ki,pil sarfiyatı konusunda bir hayli bonkör.Canlı ön izleme fonksiyonunun,40D'nin rakibi Nikon D300'deki gibi AF yapabilmesini arzu ederdim.Bu şekilde kullanımı ciddi manada kolaylaşırdı.

40D'nin,30D'ye göre pil kapağı su sıçramalarına göre daha dayanıklı hale getirilmiş bulunuyor.

Genel olarak söylemek gerekirse,makul satış fiyatı ile ileri amatör kullanıcılar ve profesyonel gövdesinin yanına 2. bir gövde almayı düşünen profesyonel fotoğrafçıları hedeflediğini söyleyebilirim.

Makina Fotoğrafları

Örnek Fotoğraf

Bu inceleme 11957 kişi tarafından okunmuştur